Navigacija u poljoprivredi

Jedan kolega iz sela ima FJ Dinamics, clan Leka ima Trimble.
Ono sto sam ja primetio da je razlika u preciznosti minimalna, gotovo neprimetna. Kad skroz niknu usevi onda ce se mnogo bolje videti.
Mislim da nesme biti razlike. Razlika je jedino u kalibrisanju i podešavanju same navigacije. Najbeća razlika je u softverima, izboru naprednih funkcija.
 
Mene su takođe zezali sastavi pa sam rešio problem pomeranjem antene.Sada mi preostaje još da se srede i doteraju zmije u setvi i reakcija volana, nije uopšte jednostavno kako se čini i kako neki misle da samo namontiraš set, pritisneš dugme i traktor ide.Zezao sam se i sa time ali nisam mnogo uradio, na mekoj podlozi luduje dok na tvrdoj greška ide od 0 do -1 što je ništa i tada sve savršeno funkcioniše.
 
@Field Prvo proveriš da li traktor ide po istoj liniji u oba pravca. Time se proverava da li je antena tačno na sredini traktora, a ako nije onda se u podešavanjima upiše koliko je pomerena u stranu u odnosu na sredinu (simetralu) traktora da bi navigacija mogla to da ukalkuliše u proračun gde treba da te vodi. To mi je @daner objasnio kako se radi, vrlo je prosto i lako se odradi. (ako treba objasniću)

Taj problem sa nejednakim međurednim razmakom je imao moj drugar koji je ovog proleća prvi put radio sa navigacijom, pa smo po Danerovom uputstvu našli da u podešavanjima treba upisati da je antena pomerena 3cm u jednu stranu (iako na izgled stoji tačno na sredini traktora), time je jedan deo problema bio rešen.

Drugi deo problema je simetričnost sejalice, tj. da li su same baterije simetrične u odnosu na simetralu sejalice. Npr. kod drugara se pokazalo da kad španerima utegnemo kupu tačno na sredinu traktora, sejalica pravi različlite međuredne razmake u jednom i drugom smeru. I ta pomerenost može da se upiše u navigaciju pa da navigacija to ukalkuliše prilikom navođenja, ali se pokazalo da je bolje samu sejalicu španerima navući da baterije budu simetrične u odnosu na traktor. Time je dobio jednake međuredne razmake u oba smera.

Postoji eventualno još jedan potencijalni razlog tih različitih međurednih razmaka, a to je ako nije tačno upisan stepen nagnutosti u odnosu na vodoravnu površinu. Npr. ako površina na kojoj traktor stoji nije strogo vodoravna a ti upišeš da je nagnutost traktora 0 stepeni, onda će on grešiti za ugao koji je razlika između stvanog ugla površine na kojoj stoji traktor i nula stepeni. A ako sam dobro izračunao, za visinu antene od 2,5m ugao nagiba od 1 stepen donosi pomerenost antene za preko 4cm (sin(1) x 250 ) . I to onda istovetno dovodi do različitih međurednih razmaka.
Каква је то навигација кад ти све то што си навео треба да јој наведеш да би она правилно и исправно функционисала.Прави софтвер мора све те параметре детектовати и спрам њих радити калибрацију и подешавања
 
Mislim da je problem ovih sto "kolege prave" nedostatak senzora zakretanja tockova. Zbog toga antenu stavljaju napred. Kad bi imao dva parametra po kojima drzi pravac onda bi to bilo to.
Ocito je da na velikim traktorima, a i na manjim sa sirokim tockovima mnogo bolje radi. Stabilnost mora biti vrhunska da bi ovaj tip navigacije radio vrhunski.
Ovo je moj zakljucak nakon 3 pune godine koriscenja i uzimajuci u obzir iskustva ostalih sa ovakvom navigacijom.
Svi do jednog kazu da mnogo bolje radi sto je traktor veci i gume sire.
Trimble mnogo bolje podnosi uzane tockove, neravnine i sitne nedostatke. Takodje isto mislim i za navigacije kao sto je FJ Dinamic.
Kolega koji prvi uspe da integrise i senzor zakretanja u prednje tockove napravice bum.
 
I kod mene na mekanoj podlozi hoće da "pobegne". Ja sam to pripisivao nedostatku prednje vuče. Kod Claasa mi se to ne dešava. I isto, na primer, kad nosim pun rasturivač ili punu prskalicu, onda je prijanjanje (grip) prednjih točkova puno manje pa i tu dolazi do vrdanja...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Razlika izmedju uskih i sirokih tockova je velika... pogotovu sto uski nisu na spoljnu meru sirokih nego na 150 cm sredina i onda se to ljulja mnogo i navigacija ne moze da ispravi. To sam prometio jer sam u jednom danu menjao tockove i video veliku razliku. Povecanje agresivnosti zeza pri ulasku u marker da tako kazem... ponekad se izgubi pa seta levo desno.
 
Mi sejemo sa širokim točkovima, i sad sejao nešto malo što je ostalo sa uzanim, razlika popriličn.

Nemam autopilot, pa se na volanu još više oseti, ali se uklapam u +-10cm.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Kod mene su uski točkovi na 140 cm razmaka, nisam probao da ih okrenem kontra i raširim gaz a sa širokim ne mogu da sejem, pogotovo ne da obavljam prskanje i ostale operacije jer su gume 440.
Generalno gledano sve nas muče isti problemi bez obzira koji je proizvođač u pitanju.
 
Kod mene su na Arionu uzani nazad 340, a napred 320. Dakle nisu najuzi. Na JD su mi bili 420.
Arion ima ogibljenje prednjeg mosta i strasno je udoban i mekan.
Naprosto nedostaje i senzor u tockovima i to je to. Mora da ima dva parametra po kojima se ravna inace nece raditi najbolje sa uzanim.
Neke njive su posejane dobro, a neke zali boze.
 
Bas tako. Neke gde niko ziv ne prolazi kao za kalendar. Jedino mi je ogled kukuruza lepo ispao, al sam vozio 5,5 km.
 
Parcela u najjprometnijem delu atara gde bukvalno svi prolaze duž glavnog atarskog puta.Genije(ja)ušao u settings da podesim parametre volana, umesto podešavanja izbrišem sve i vratim na fabričko! 😂 Deo parcele sejan pilotom i kao uz očin preskakao prohode!Nakon mog genijalnog poteza pilot gecrkt i ajde sej na markere i izvlači pravac, ne da sam ga izvukao. 😱😂😂😂
 
Mislim da je problem ovih sto "kolege prave" nedostatak senzora zakretanja tockova. Zbog toga antenu stavljaju napred. Kad bi imao dva parametra po kojima drzi pravac onda bi to bilo to.
Ocito je da na velikim traktorima, a i na manjim sa sirokim tockovima mnogo bolje radi. Stabilnost mora biti vrhunska da bi ovaj tip navigacije radio vrhunski.
Ovo je moj zakljucak nakon 3 pune godine koriscenja i uzimajuci u obzir iskustva ostalih sa ovakvom navigacijom.
Svi do jednog kazu da mnogo bolje radi sto je traktor veci i gume sire.
Trimble mnogo bolje podnosi uzane tockove, neravnine i sitne nedostatke. Takodje isto mislim i za navigacije kao sto je FJ Dinamic.
Kolega koji prvi uspe da integrise i senzor zakretanja u prednje tockove napravice bum.
Koju ti imaš navigaciju? Ako je Cerea, ona nema senzor zakretanja točkova, ali AgOpen ima taj senzor. Što se tiče položaja antene napred na haubi, a ne na kabini, moje mišljenje je da je to zbog toga što je tako niži položaj antene. Što je više postavljena antena ona se više klati levo desno kad se traktor ljulja.
Kad smo drugar i ja proveravali centriranost antene na kabini, on je vozio traktor po betonskoj pisti i čak i tu se kabina malo klati levo desno, a šta li tek radi u njivi... Pa tu će svaka navigacija poludeti kad se antena u jednom momentu nalazi 7-8 cm sa jedne strane zadane linije, a u sledećem momentu 7-8 cm sa druge strane. Kad je antena niže postavljena manje su amplitude njenog klaćenja. Tj. tako ja mislim da je zbog toga. Ne znači da sam u pravu jer ja ni nemam navigaciju, samo sam se sad malo upoznao sa podešavanjima kad je drugar kupio njegovu navigaciju...
 
Generalno svima je problem sa uzanim točkovima, jer je traktor sužen, i ukoliko je parcela neravno spremljena, javljaju se veća ljuljanja traktora, i samim tim je i navigaciji teže da održi pravac, to većina rešava sa duplim tokovima, a i može se brže peglati. Kod navigacije Cerea 288., antena mora da je postavljena na haubi, jer softver nije prilagođen za instalaciju na krovu, moze se ona postaviti, ali odstupanja će biti veća, i mnogo je teže podešavanje samog programa. Druga stvar je što svi koriste Phidget MC, koji ne funkcioniše bas najbolje, pa tako nekad lepo radi, dok u nekom momentu sa istim podešavanjima počne da brljavi. Roboteq MC je mnogo bolji, ali je zato i poprilično skuplji. Na njega se prebacuju svi koji su prešli na Cerea 300 verziju, koja mnogo lepše radi, i može se postaviti antena na krovu. Senzor položaja točkova nemam ni ja, ali pravac mi je svugde dobar, iako se nisam nesto detaljno posvetio podešavanjima.
Kod AgOpenGps sistema se nisam upuštao, pa ne mogu komentarisati, ali vidim da kod kolega radi ekstra.
Brzina 8km/ha

https://youtube.com/shorts/i3qKR5Lp0kQ?feature=share
 
Mislim da je problem ovih sto "kolege prave" nedostatak senzora zakretanja tockova. Zbog toga antenu stavljaju napred. Kad bi imao dva parametra po kojima drzi pravac onda bi to bilo to.
Ocito je da na velikim traktorima, a i na manjim sa sirokim tockovima mnogo bolje radi. Stabilnost mora biti vrhunska da bi ovaj tip navigacije radio vrhunski.
Ovo je moj zakljucak nakon 3 pune godine koriscenja i uzimajuci u obzir iskustva ostalih sa ovakvom navigacijom.
Svi do jednog kazu da mnogo bolje radi sto je traktor veci i gume sire.
Trimble mnogo bolje podnosi uzane tockove, neravnine i sitne nedostatke. Takodje isto mislim i za navigacije kao sto je FJ Dinamic.
Kolega koji prvi uspe da integrise i senzor zakretanja u prednje tockove napravice bum.
Livoni ne treba senzor ugla točka jer je kod njih to drugačije rešeno, nisam siguran kako
 
Gledao sam dvojicu jedan ima mislim Trimble na JDu i duple uske, drugi DF mali sa uskim tockovima na 2m rasiren Agrocela.prodaje navigaciju.
Kad hoce da je kao lenjir ravno obojica povecaju osetljivost na nesto oko 1.2 i tu razbi orbitrol koliko drnda volan, na oko 0.6 jako lepo radi i ne udara po volanu toliko.
 
Nazad
Vrh