Navigacija u poljoprivredi

To zavisi od softvera. I kod mene je tako. Na primer, kad sam drljao linija je išla po granici njive. Pomerim je za 330 cm (drljača je 660 cm) i tako radim. Posle kad sam došao da sejem, širina mašine je 420 cm, ali ta prva ab linija i dalje stoji na 330 cm. Onda je vratim nazad tih 330 cm da bude opet na granici, pa je pomerim za 210 za sejanje...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
E to pitammmm :ppozdrav:
A jel ti se desava da nije bas uvek tacno (na medju, sklad kako neko kaze) kad vratis na granicu?
 
@mixer87kac moze malo detaljnije objašnjenje kad sejes sa 4.20 i izvuces ab liniju, sta odmaknes i kako, meni to nesto ne ide, uvek nekako mi odmakne mnogo vise nego sto bi trebaloo

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
 
Mislim da moraš vratiti na svim kinezima.Pamti zadnju gde si postavio.
Ako imaš digitalizovan katastar ubaci parcele,mi smo u subotu proveravali sa geometrom i sve radi ekstra.
Nemamo digitalizovan katastar to me muci. Ubacio sam kordinate ali nije to tacno i ne koristim da ne bi napravio probleme sebi i komsijama.
 
Nisam nista radio, prvi posao mi je setva, tako da nemam nikakva iskustva, a ta ab linija mi je stvarala problem par puta...

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
 
Talianu, kad odeš u meni pa u vodilje, na svakoj vodilji ti sa desne strane piše koliko je pomerena od granice. Ako piše 0 onda je na granici, ako je pomerena onda u zavisnosti u koju stranu piše tipa 330 ili -330...
 
Nisam to ni gledao. Išao omeđavao sa RD pa došo da sejem nešto ne štima,posle sam na 1,5 m dodao još 0,6 m da bude,2,1.
nisam znao da može da se vidi udaljenost od međe.
 
Da li ima veze raspon tockova... tjs bili su siroki tockovi u spremanju a sad sam stavio uske? Da li to menja nesto ili je sredina traktora bitna?
 
@mixer87kac moze malo detaljnije objašnjenje kad sejes sa 4.20 i izvuces ab liniju, sta odmaknes i kako, meni to nesto ne ide, uvek nekako mi odmakne mnogo vise nego sto bi trebaloo

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
Prvo uneseš širinu radne mašine 420 cm ako je šestoredna. Onda kad dodješ na njivu, namestiš se pored kamena kako hoćeš da ti ide prvi red i stisneš tačku A. Onda sa podignutom sejalicom odeš na drugi kraj njive, i tamo se namestiš isto do kamena kako hoćeš da ti bude red i onda stisneš tačku B. I to je to, pustiš sejalicu i gas. Ja lično, iz nekog iskustva preferiram da širinu mašine stavim 417 cm, jer u tom slučaju usled nekog cimanja spojevi nikad neće biti veći od 70cm. Ovako unesena širina mi daje spojeve svuda 67-68 cm...
 
Jedan kolega iz sela je ove godine u John Deere ugradio fabričku John Deere navigaciju na hidrauliku, i čujem da radi perfektno. Više godina već ima Trimble na drugom traktoru (isto na hidrauliku), i sa njom je imao problema (međuredna rastojanja mu nisu konstantna, "kifla" na početku).
 
Antena je bitna,ona je na sredini traktora.

Ne mora da bude. Zato se unose parametri i premerava pozicija antene. Lakše je namestiti red do kamena nego stati na sredinu kamena sa traktorom...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Jedan kolega iz sela je ove godine u John Deere ugradio fabričku John Deere navigaciju na hidrauliku, i čujem da radi perfektno. Više godina već ima Trimble na drugom traktoru (isto na hidrauliku), i sa njom je imao problema (međuredna rastojanja mu nisu konstantna, "kifla" na početku).
Kifla na početku je do njega, ulaz u prohod mu nije precizan na liniju i kad uključi automatsko upravljanje prilikom navođenja na pravac nastane "kifla". Ako ostavi da pilot sam radi okretanje mora ostaviti dovoljno prostora na uvratinama da sistem može da izvuče pravac i da krene odmah kako treba, tj. treba da porubi bar 3 puta sa šestorednom sejalicom, ili 2 puta i da koristi put gde ga ima.
 
Koliko precizan treba biti ulaz na liniju, koliko cm?

Kad ideš prohod do prohoda onda još i nije problem da se nacilja jako blizu linije pre nego što se pusti autopilot, ali ako preskačeš prohode (npr. ideš u svaki drugi prohod) onda to baš i nije lako.

I još jednom da napomenem, nema problema (kifle) sa 3 a poželjno i sa 4 mašine (po 6 redi) u uvratinama, ali ovde su svi navikli da imaju 2 mašine uvratina (plus put), tj. tako su sejali bez navigacije.
 
Nazad
Vrh