Motorna prskalica / Atomizer

podrazumijeva se pod punima gasom, cijelo vrijeme jer je preporuka da radi pod punim gasom.A ja sa i ovompotrosnjom prezadovoljan
 
Verovatno zbog oblaka kojim se prska, ali kao što vidiš kod mene na snimku, meni je oblak odličan i na manje od pola gasa, tako da zaista nemam potrebe za šljive i kajsije da dajem pun gas, jedino na starim trešnjama tj na preko 4 metra :)
 
pozdrav prijatelji.......da li neko ima iskustva sa akumulatorskom prskalicom villager, posto planiram da je kupim........unapred se zahvaljujem....
 
Danas sam pustio u rad DM25 i samo stekce.Ali mi jedna stvar nije jasna.Onaj ventil za podesavanje pritiska (okrugli) ,sa njim se valjda povecava i samnjuje pritisak da bi bolje rasprsivalo ili slabije(to je i Oktopod pomenuo)?
Meni nije jasno koliko smem da zavrcem ili da odrvcem ,jer sam malo probao i primetio da bas moze dosta da se zavce ima bas veliki hod?
Neznam dal smem da zavrnem do kraja ili obrnuto?
Verovatno kada je zavijeno do kraja onda je pritisak 30 bari.
Pozdrav
 
Ja sam probao i ovako i onako, čini mi se da kad se stavi na veći pritisak bude finija magla, a na manji budu krupnije kapi, dok na samu snagu tj visinu bacanja uopšte ne utiče.
Kako si ti zadovoljan? Dobro proveri zategnutost svega živog, meni na crevima bilo malo labavih spojeva, a i na samom motoru gde je nakačen na plastiku bili malo labavi šrafovi.
 
Sada bas idem da punim bure za otrove.I krecem u prskanje pasulja.Na probnom radu tj.razradjivanju radila je besprekorno.Pustio sam je da za svaki slucaj radi na leru 3 sata.Kada je isteklo 30-40-tak minuta probe radi sam povremeno malo davao gas da vidim kako prska.Malo mi je trebalo da uhvatim fazon.Na malo,ali bas malo vecem gasu nego sto je ler,nece i dalje da prska,samo malo curka ,ali skoro nista,ali kada sam dao malo veci gas(ne do polovine)prska perfektno.Top takodje radi dobro,mada cinimi se malo zeza kada smanjim duzinu mlaza,a da baca siroko.To malo traljavo radi ali mislim da nije to nista strasno i da je do gasa.Drugo sam primetio,kada se zavrne top do kraja prestaje da prska,kada sam ja naravno brzo vratio da neode pumpa.Spojevi su dobri,samo na crevu koje se prikljucuje na top nije skroz zategnuta matica,to sam primetio i pre pustanja u rad.Pa sam dotegao.Imalo je kao nekih kapljica po crevima,ali mislim da nije od curenja vec kada sam prskao vetar je oduvao na prskalicu pa se napravile kapljice.A taj ventil sto sam pomenuo cinimi se da nema nikakvu svrhu.Neznam dal je do gasa,al na ovim malim nikakvu promenu nisam primetio.Videcu sada sta ce biti.Sve u svemu na zagrevanju sam zadovoljana,a sada cemo da vidimo kako ce da se ponasa na pravom zadatku.Pozdrav do posle prskanja.

---------- Poruka napisana u 16:21 ---------- Prethodna poruka je at 11:46 ----------

Evo mene opet,mada vidim da se niko nije u medjuvremenu ubacio,al nemari.Pa da ja nastavim.
Sada sam se upravo vratio sa prskanja pasulja.Ukupno je otislo oko 120-tinak litara vode,mozda malo manje.Posao zavrsen za nepuna 2 sata,ali moram napomenuti da pasulj tek nice,bolje reci nije ni sav nikao,al ja ipak resio da ga polijem pa sta bude.Prskalica je radila besprekorno.Prela je kao macka.Ali sam uvideo par svari,bar u mom slucaju koje mogu da prenesem i drugima,mozda pomogne,al u svakom slucaju neskodi.Prilicno brzo izbacuje tecnost,pa se zato mora recimo ici na zahvatanje vece povrsine(govorim o pasulju i sl.kulturama,prizemnim),pogotovo ako je usev tek u fazi nicanja.Zato racunam da ce ici mnogo bolje i da ce se njena snaga i moc tek pokazati kada usev u mom slucaju pasulj poodraste i sklopi redove.Ovako mora malo da se manervise.Da napomenem da sam prskao sa recimo oko pola gasa.Nisam imao razloga ici sa vise,pogotovo sto je ovde moglo jos sa manje gasa,a kamoli vise.Takodje nije otisao pun rezervoar goriva,neznam koliko je tacno ostalo,al racunam da ima za jos jednu,mozda i vise kanti(na kraju sam polio nesto i luka,ukupno 6 ipo kanti bez pranja,ler rada i sl.).Malo je poteska sa punim rezervoarom,al je mnogo,al mnooogooo,olaksavajuca stvar sto nemora da se druka,vec samo malo maje rukom levo il desno.Pomenu neko prskanje sa freze,pomoglo bi u mom slucaju mnogo,al nemam frezu,tako ko je ima nece da pogresi.
E sada za kraj imam jednu nedoumicu i nadam se da ce oktopod da priskoci u pomoc il neko drugi ko zna.
Kada sam je po zavrsenom poslu malo sredio,oprao(ispiranjem vodom,prvo rucno rezervoara,a posle pustio dva puta malo vode da ona sama izbaci)primetio sam da na delu gde je pumpa odmah iza one gume koja glumi amortizer pozadi gde se kaci,po dnu na plastici ima kao nekog ulja,onako zutozelenog,vise zutog(da napomenem da mi je i slicne boje i ovo sredstvo za polivanje,pa me to malo zbunjuje),oseca se pod prstima malo mastiljavo,znaci definitivno neko ulje.Zagledao sam sa svih strana koliko mogu,taj deo,al nisam mogao da primetim da je neki dihtum ili crevo popustilo.Sve mi je izgledalo u redu.Ali na jednom delu suprotno od gasa,primecujem kao neku mast na spoju ,ali kada sam taj deo posmatrao sa prednje stane primetio sam da se vidi malo kao neki klip.Pa racunam da je to od njega.Mozda neki kao visak koji je on sam izbacio.Jer se on vidi,znaci go je.
Sta vi mislite o tome?Dal treba nesto da dotegnem,silikoniram ili je to normalno?
Da napomenem da sam inace prezadovoljan sa njom,kako radi,prska i sl.A vi ste mi dosta sa vasim iskustvom,savetima pomogli,tako da vam se za to zahvaljujem.Dakle hvala.
Veliki pozdrav
Zlatko
 
e brate i meni tu curi, to je mešavina nema šta drugo i tačno curi na tom klipu na strani prskalice gde je crevo, ali ne curi nešto puno, možda ne valjaju dihtunzi, ali nije neka količina, recimo jedna kap na jedan rezervoar, i čini mi se da ne kapa uopšte kad ventil stavim na low pritisak...
Jesi probao da prskaš povrće sa onim štapom sa 3 dizne, sa njim duže traje prskanje i samo majaš štapom odozgore?

---------- Poruka napisana u 22:57 ---------- Prethodna poruka je at 21:21 ----------

zaboravih, lepo ti kažeš taj cilindar je go, ulazi i izlazi, tako da bih rekao da je to malo loše smišljen način podmazivanja istog, taj dihtung kroz koji klizi mora da se podmazuje a onda taj klip uđe suv, izađe vlažan pa tako izvlači mešavinu tj gorivo iz tog sklopa, u svakom slučaju to nisu neke zabrinjavajuće količine, kap dve po tanku, 5 kapi na litar mešavine tj goriva :)

mene najviše nervira ono gde se crevo navrće na tank jer dok majem crevom oće da se odvrne malo i kapa, pa ili stalno da se doteže ili da se crevo uzme u ruku na takav način da bude malo uvrnuto tj napeto u takvom smeru da drži taj spoj nategnutim ako me razumeš...u svakom slučaju ja sam oduševljen kako lepo i lako oprskam i trešnje stare i orah, kajsije i šljive tj niža stabla su mačji kašalj.

Jeste teška kad je napuniš, prazna ima 9 kila, pa skoro kilo goriva i 25 tečnosti dođe na 35..ali ja sam navikao pa punim i do vrha, stavljam hemikalije za 30 litara i punim do poklopca da se manje puta šetam do česme i mućkam :D
 
Da u pravu si.Jeste to mesavina,garantovano.To mi nije palo napamet.Ali u tom slucaju to uopste nije strasno.Jer mi potrosnju goriva nije nista povecalo i sa tim sam prezadovoljan.Ma gori kao upaljac.Ja sam se zabrinuo da mozda ona ima neko ulje u sebi za podmazivanje pa da ono ne curi.A posto je to ulje iz mesavine,onda to uopste nije problem,jer kao sto rece toliko ga malo izlazi da je to skoro neprimetno,a i ne remeti ovako nista.
Nisam probao s tri dizne.Jer sam ovaj pasulj radio sa topom pa me mrzelo da za jednu kantu menjam i prljam tu sipku kod luka.Po meni ona sa tri dizne je dobra kada su biljke sklopile,tj.kada je veci sklop,a za redje stvari cinimi se da je top bolji.Kada bude pasulj poodrasto onda cu probati sa tri.
A jes,to crevo sto se navrce na tank malo zeznuto.Mene je 2 puta okupalo noge.Odvrnulo se,kako kazes zbog mahanja rukom,i dok sam se ja snasao ono mi solidno okupalo noge.Al sam ga posle dotegao,tj.posle drugog puta i nisam do kraja imao problema.Ali i ovo sa klipom i sa ovim su bas sitnice,tako da ne remete moje odusevljenje nimalo.S vremena na vreme i pre svakog prskanja se malo pogleda dal se sto odvrnulo i sl. sto spada u uobicajene poslove i to je to.
Nego desila mi se jedna onako zanimljiva stvar,nisam pomenuo juce,ali sam brzo odreagovao pa nije imalo posledica.Onaj metalni deo sajle za gas sto ulazi do rucice kojom se gas oduzima ili dodaje,mi se neznam kako izvukao malo iz lezista(verovatno sam ga nekako zakacio rukom,a nisam primetio),pa posto sam kantu stavio na ledja,a nisam upalio,brat mi upali tako(radili smo to u pasulju,mada necu vise)ona malo kao podivlja,tj.radi ne na leru vec sa solidnim gasom,malo ispod pola.Ja se malo uplasio,pogledao onaj deo gde je gas na samom motoru i vidim da nece da vrati nazad do granicnika.Ja pomislio da se nesto sje....alo.Kada sam posle malo bolje pogledao,vidim da se kod pomenute rucice sajla malo izvukla i zbog toga napravila povecani ler gas.Ja samo vratim to u leziste i ona onda proradi normalno.Tako da i oko te sitnice treba da se neki put povede racuna,jer u prskanju,zbog brzine i mahanja tamo vamo,moze da se desi da se sajla zakaci i onaj zadnji njen deo izvuce.Tako daje treba pazljivo pogledati pre paljenja.
Jbg.ja imam te srece oduvek,da svaka i najsitnija nezgoda koja moze da se desi oko necega ,meni se desi,tako da je to vremenom postala standardna procedura i skoro navika da se nadam da moze nesto da iskrsne,al sta ces.
Nego,mislim se nesto,puno puta sam kretao sa bildovanjem,pa prekidao,al cinimi se da ova kanta zamenjuje tegove odlicno.Pa je i bilderima toplo preporucujem.Hahaha
Mala sala,Pozdrav i hvala na odgovoru:osmeh:
 
Pre 20-tak dana i ja sam se dvoumio izmedju DM-25 I 14-ICE. Uzeo sam DM-25 i pored sitnijih problemcica veoma sam zadovoljan. Prvo sam imao peh sa crevom (pukao mi mali kolender sto ga zavrce), ali sam napravio mali metalni i resio problem za svagda. I meni izlazi malo ulja i izgleda da je to kod svih pumpi mana. Potrosnja je minimalna, ja sam sa jednim rezervoarom (0.6 l.) isprskao 9 kanti po 25 l. i jos ostalo.
 
jako mi drago da ste zadovoljni jer sam vam između ostalog i ja savetovao 25icu, pa da ne budete besni na mene :D

ja mislim da kod mene goriva staje 0.7 ili 0.75, tako piše u uputstvu i baš tačno 10 tankova potrošim ako se nisam zabrojao, mada zavisi i šta prskaš, niže voće može manjim gasom a magla je isto dobra, ne pljucka, i to utiče na potrošnju.

Ja sam pretpostavio da je to mešavina jer nema šta drugo da bude, nigde u uputstvu nisam video da se još neka tečnost sipa niti sam na prskalici video da ima šta gde da se doliva, a mešavina se i koristi umesto čistog benzina baš zbog podmazivanja, kod motora koji troše mešavinu se ne sipa ulje posebno, to su dvotaktni motori, kod četvorotaktnih se sipa čist benzin a ulje posebno u motor i mora da ima čep za dolivanje i šipku za proveru količine ulja.

To sa sajlom gasa se desilo i meni i to nije mana već normalna stvar, može taj deo nekom vezicom da se veže, nisam gledao...za one koji nemaju ovu prskalicu da objasnim, to je onaj fiksni deo na crevu sajle koji služi da drži crevo tako da iz njega izlazi sajla kad se povlači ručica.

Još jedan savet, kad spomenuh vezicu, crevo za tečnost na strani ručice gasa mi je dodirivalo pumpu, pa sam ga vezicom udaljio od iste jer se ona malo greje a ono je od neke gumaplastike, za svaki slučaj..

Kad uzimaš top u ruku, uvrni crevo pola kruga na desno da bude napeto i neće se odvijati sa kućišta pri radu.

Ma ja sam tako zadovoljan da jedva čekam da ima nešto da se prska a i ne moram da idem kod komšije da zajmim prskalicu, više me bilo sramota iako naše kuće tj porodice imaju vekovnu tradiciju međusobnog pozajmljivanja :)
 
I meni je rezervoar od 0,6l,bar tako pise u upustvu,mada cu to tacno da proverim.I cinimi se da isto moze da isprska kao i Darku62.Skoro identicno.
Ma ekstra stvar.

---------- Poruka napisana 21-05-12 u 10:21 ---------- Prethodna poruka je 20-05-12 at 13:27 ----------

Nista dok ne isprobas.Bas malopre ostalo mi sinoc jedno pola ara,krompira koje nisam hteo da polivam,al cale kada je dosao da kopa video da ima dosta buba.Pa ja to resim da odradim danas.I pritom,ajd da isprobam onu cevku sa tri dizne,posto i nije mnogo ostalo.Sunem desetak litara vode.Prosto,sam se odusevio.Strasna stvar,za niske stvari bolja od topa.Prvo,dosta manje torsi tecnosti,juce sam jedno,otprilike tri puta vise oprskao sa nekih 20-tak litara sa topom,a sada sa ovih deset sam ovo zavrsio sto mi je ostalo i skoro presao sve ono sto sam juce prskao(mislim na krompir),mozda bi mi jos zafalilo jedno 4-5 litara.Dakle manje trosi tecnosti,kao sto i oktopod rece.
Maglu pravi odlicnu i kada se stavi onaj jedan nastavak moze da se zahvati veca povrsina odjednom.Ovaj dodatak je kao rodjen za nisko rastinje.
 
To ti pričam :D Kad staviš i nastavak, možeš baš dosta daleko da dohvatiš i da prskaš nekoliko redova odjednom tj uz manje šetanja :) a i ode manje tečnosti...može ta i za stabla voćaka realno do 3-4 metra visine, nikako da je oprobam...digneš lepo pa odozgo, pa odavde pa odande, pa zavučeš u krošnju...moram da probam :)

Ja sam je samo jednom koristio za herbicid, i nije mi se dopala ova najbližna dizna, okupala mi je noge, baš je blizu pa još kad držiš taj sklop nagnuta je ka tebi :D
 
Ma vrhunska je.Ovaj ga nastavak bas produzava,tako da sam ja ostao suvih nogu,gledao sam da ne priblizavam previse sebi :D
Najverovatnije cu ga u buducnosti vise koristiti.A pritisak kada krene prskanje,udari sipku nazad ko kod pranja auta.Mala pumpica i motorce ,al jako.
Dodaci su bombona.:osmeh:
 
Da da, baš onako šipka levitira u vazduhu :)

A što se tiče pranja kola, ja sam moja prao sa onim topom, našilijim na uzak mlaz i pravo da ti kažem lepo skida zgorelo blato i prašinu, jedino što ne može baš oko točkova jer bi moralo da se čučne, nema krivinu pa da zuneš pod sajtne i rubove, a čučnuti sa tom kilažom nije baš zezancija :) Mislio sam čak da stavim malo sapunice i tople vode pa da probam al mi je malo to nepotrebno zezanje, stavim pištolj na crevo i kad je dobar pritisak manje više isti đavo, ionako ništa bez sunđera :)
 
Ja to pomenuo onako,a u stvari i meni je palo napamet da bi mogla solidno da opere auto.Medjutim,posto je ovo alatka za prskanje raznoraznog bilja u poljoprivredi nekako mi greota da je koristim za nesto drugo.Tako da pranje ostavljam,ko sto ti rece sundjeru.Mada nebegam od mehanizcije za tu namenu,vec vise ona bega od mene(nema za dzabe da se nadje). :osmeh:
 
a pranje motornog prostora na traktoru vrućom vodom i hemijom, tu sunđer ne može, a crevo nema toplu vodu i hemiju...mislite o tome :)
 
Pozdrav momci.Da malo ozivim,ponovo,ovu temu.
Od pasulja poceto,a zavrsilo se i na prskanju kukuruza.I to ni manje ni vise nego 2,2ha.I plus 40,ari pasulja i 30 ari baste.Juce je to izvedeno.Mda ne sve u jednom danu.Ukupno sam prskao 2 dana,mislim ne cela dana.Bio je to bas poduhvat.Ali sam uspeo.Prskao sam sipkom sa tri dizne sve.A prskalica.Prskalica radi kao sat.Sve sem creva je radilo besprekorno.A kod creva je u stvari problem bio samo kod spoja te pomenute sipke i glavne gde je mali ventilic.Ona originalna gumica na spoju mi je brzo otisla pa sam morao da inprovizujem i napravim dugu.Iz par pokusaja i par razlicitog materijala dosao sam do zadovoljavajuce kombinacije.Ali to nije nikakva mana.Sama prskalica,motor i pumpa su radili besprekorno.Po hektaru mi je otislo negde oko 200-230-tak litara vode.Tako da sam preeeezadovoljan.Odlicna masina.Sada, mi je ostalo jos neko manje prskanje i posle jedan ozbiljniji pregled cele masine.Da se cisto vidi dal negde treba malo da se intervenise ili slicno.Toliko,pozdrav
 
Toliko je nahvaliste da sam ja odustao od atomizera i idem ovih dana da kupim 25-ticu.
 
Pratim sve teme vezane za voćarstvo pa malo da se uključim,prskalica je sasvim Ok ali razlika prskanja atomizerom i prskalicom je različito. Prskalica pokriva samo jednu stranu lista,a atomizer sve jer struja zraka vijori list voćke i baca ravnomjerno na lice i naličje lisne površine. To je bitno kod zaštite ako koristite kontaktne insekticide,fungicide sistemik pali i kod prskalica.To osobito važi za vrhove voćke,a i brže prskanje obavite atomizerom nego prskalicom s manje škropiva.
 
Slažem se, ali sa ovim dodatkom tipa top može da se raširi mlaz ekstra do te mere da oblak bude isti na DM25 kao i na DM14. Ne baš isti, ali odličan. A može da prska više u vis, pa se malo udaljiš i dobiješ isti efekat. Znam koristio sam oba.
 
Nazad
Vrh