Motorna prskalica / Atomizer

Visa cena se naravno kompenzuje sa ustedom vode i preparata, kvalitetnom markom, laksi i kvalitetniji rad, itd. U dilemi sam i zelim izbrati najpovoljnije i zato pitam koliko je to prosecnih stabala ili povrsine maline ili jagode i slicnih stvari , koji se moze prskati sa tih 13-14 litara. Mislio sam da oni koji poseduju taj ledjni atomizer kazu svoja iskustva.
 
Evo je dm25 u akciji prskanja trešnje doktorke, stara preko 20 godina, oko 6 do 7 metara visoka. Na žalost sad kad pogledam snimak vidim da se ne stiče utisak visine a i sunce je išlo u kameru, prskao sam posle toga orah, verujte mi ljudi na reč, 10 metara u vis majke mi pravo u vis, sutra preksutra prskam komšiji orah visok 15 metara pa ću snimiti da vidimo koliko će da baci, potrudiću se tada da snimimo sa veće daljine i iz boljeg ugla :)

[video=youtube_share;53qQ2KwbP9c]http://youtu.be/53qQ2KwbP9c[/video]

Da steknete utisak visine evo fotki, to je ova levo iza, do kuće, ima slika i sa terase prvog sprata

 
Rec je o 1,6 hektara tek posejanog vocnjaka, interesuje me u prvih 3-4 godine njegovog razvoja imao bih minimum 2-3 prskanja. Dali ovaj DM-25 moze to da iznese u te 3godine. Kasnije bih kupovao noseni traktorski atomizer kad vocke dostignu punu rodnost.
Po onome sto procitah i videh pravo i najbolje resenje bi bio ovaj villager DM-25, sto zbog cene sto zbog cinjenice da treba da radi 3godine. Ili imate neko bolje resenje?
 
Rec je o 1,6 hektara tek posejanog vocnjaka, interesuje me u prvih 3-4 godine njegovog razvoja imao bih minimum 2-3 prskanja. Dali ovaj DM-25 moze to da iznese u te 3godine. Kasnije bih kupovao noseni traktorski atomizer kad vocke dostignu punu rodnost.
Po onome sto procitah i videh pravo i najbolje resenje bi bio ovaj villager DM-25, sto zbog cene sto zbog cinjenice da treba da radi 3godine. Ili imate neko bolje resenje?

Moje mišljenje je da odmah, naravno u koliko si u mogućnosti uzmeš traktorski atomizer.
Kad već kupuješ kupi ono što ćeš moći da koristiš duže vremena, a potrošnja jeste malo veća, ali zato otvoriš po dvije dizne i to je vrlo mala razlika u količini sredstva, a i po mokru i po suhu ide lakše.

Ako možeš moj ti je savjet odmah traktorski na tu količinu, jer kod vas može da se nađe polovna morava 440 ili 330l skoro za isto para kao i stilov ručni, a razlika je velika, na 1,6ha.
Ko je radio zna šta pričam.
 
ako nisi pri param i želiš da uštediš sada, na tako male voćke a i razlike u ceni možeš komotno i dm14, možeš čak i običnu plastičnu na drukanje, samo je malo napor stalno drukati i obići toliki plac, ali bi imao uštedu na hemikalijama. Ja malo voće prskam sa tom i sa 10 litara oprskam do 50 jednogodišnjih sadnica kad nema lista, kad ima recimo 30 trogodišnjih, više mi lično odgovara ona što ima drukalicu ko pumpa za bajs pa 3 puta u tih 10 litara stanem i nadrukam nego ova sa ručkom kod koje je svaki prs potez ručkom
 
I ja bih voleo da mogu sad da tresnem lovu za nov atomizer ali za 500e ga kod nas nema, nikakav ili do sada nisam naleteo.Nije mi nista hitno ali moram nesto resavati, ali za atomizer od 1000i vise eura nisam sada u mogucnosti da iznesem, bar ne jos malo. Hvala momci u svakom slucaju:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
ako imate trktorsku prskalicu za ratarstvo
na nju namontirate crijevo i diznu koja vam treba
i ona vam nabija pritisak vi lagano vozite i špricate

evo tako sam ja špricao dok mi je voćnjak bio mlad
kao da špricate sa ručnom ,jedino ne morate pumpati pritisak
i ide svarno brzo
 
Samo ti druze kreni prvo sa dobrom ledjnom prskalicom,tako sam i ja ove prve tri godine.Imam i tomu vinkovic sa atomizerom ali najvise prskam sa ledjnim zbog ustede,pogotovo ove godine kada nema roda na mojim kajsijama.Vec sam to pisao ali ponovicu,neka neko vozi traktorce sa korpom,ti lepo udjes u nju,bure pored sebe i za tri sata ja poprskam 2 jutra.Toliko mi vremena treba i sa T.Vinkovic.Kada dodjes do para lako ces kupiti agromehanikin ili moravin atomizer.
 
I ja sam za to da za početak prskaš najobičnijom ručnom u prvoj i drugoj godini, jer ti tu treba jako malo hemikalija. Naravno da je lakše da te neko vozi traktorom u korpi ali nije ni neophodno. Jedino obavezno da bude sa bočnim drukanjem. E sad ja sam zasade do 3 godine prskao tako što sam na moravinu traktorsku nošenu montirao creva i šipku sa pužem kao i kod ručne prskalice ali sa tom razlikom što prskaju istovremeni 2 čoveka a i ne moraju da nose niti drukaju a i pritisak je bolji i ujednačeniji. Kasnije sam na istu tu prskalicu montirao bočnu letvu sa 5 dizni i slavinu u kabini pa sam iz kabine pustao kad priđem stablu a dizne sam podešavao prema visini stabala. Sad sam konačno poručio i nošeni atomizer, jer imam zasade koji su mi trenutno u 4. godini. Atomizer sklapa jedna firma u Nišu, 450 litara bure( malo teško ali ja ga nosim sa 539 koji ima i prednju vuču pa je dosta teži napred), propeler od 800mm i dizne su agromehanikine tj. Slovenačke, a pumpu ugrađuju ili Slovenačku ili opciono kao što sam i ja uzeo, italijansku troklipnu koja je mnogo jača i trajnija a doplata za pumpu je 100 eura. Sve mi izađe 1300 eura.
 
1300eura atomizer
pa to je super povoljno
nije ti to pre teško za 539
ja nosim agromehanikin 450l sa 540 i nema problema
 
I ja sam za to da za početak prskaš najobičnijom ručnom u prvoj i drugoj godini, jer ti tu treba jako malo hemikalija. Naravno da je lakše da te neko vozi traktorom u korpi ali nije ni neophodno. Jedino obavezno da bude sa bočnim drukanjem. E sad ja sam zasade do 3 godine prskao tako što sam na moravinu traktorsku nošenu montirao creva i šipku sa pužem kao i kod ručne prskalice ali sa tom razlikom što prskaju istovremeni 2 čoveka a i ne moraju da nose niti drukaju a i pritisak je bolji i ujednačeniji. Kasnije sam na istu tu prskalicu montirao bočnu letvu sa 5 dizni i slavinu u kabini pa sam iz kabine pustao kad priđem stablu a dizne sam podešavao prema visini stabala. Sad sam konačno poručio i nošeni atomizer, jer imam zasade koji su mi trenutno u 4. godini. Atomizer sklapa jedna firma u Nišu, 450 litara bure( malo teško ali ja ga nosim sa 539 koji ima i prednju vuču pa je dosta teži napred), propeler od 800mm i dizne su agromehanikine tj. Slovenačke, a pumpu ugrađuju ili Slovenačku ili opciono kao što sam i ja uzeo, italijansku troklipnu koja je mnogo jača i trajnija a doplata za pumpu je 100 eura. Sve mi izađe 1300 eura.

Je li ti stigao taj atomizer?
Kako si zadovoljan?
I kod nas su jeftiniji od agromehanikinih za nekih 150-200 eura pa me baš interesuje iskustvo.
 
Treba oko 3 sata,jedan vozi traktorce a ja u korpi i dva bureta po 200 litara.Neradi se tu toliko o vremenu koliko o ustedi preparata.Evo juce sam prskao sa traktorskim atomizerom i potrosio 1200 litara ,znaci 800 litara vise .Kod mojih kajsija dosta veliki razmak ,5x5,pa kad nema lista onda se ledjni mnogo bolje pokaze!

Znači da bi sa leđnim atomizerom oprskali 2 kj (1,14 ha) kajsija treba vam 400 l škropiva, a sa traktorskim atomizerom na toj istoj površini potrošite 1200l škorpiva.

Isti utrošak škropiva se može postići i sa traktorskim atomizerom, dakle 400 l na 1,14 ha (2 kj) ili to ispada 350 l na 1 ha. Predpostavimo da atomizer ima ukupno 10 dizni, nek se kreće brzinom od 4 km/h, međuredni razmak je 5 m i ima zadani utrošak škropiva od 350 l/ha. Iz tih podataka možemo izračunati da je ukupni protok dizni 11,6 l/min. Ako koristimo dizne šupljeg okruglog mlaza npr. Lechler TR 80-015 (zelena) da bi zadovoljili željenu potrošnju škropiva (350 l/ha) pri zadanoj brzini kretanja (4 km/h) moramo imati radni pritiskak od 11,3 bara.

Bitno je da je atomizer potpuno ispravan i da ima odgovarajuće dizne da bi mogli aplicirati željenu količinu škropiva na određenu površinu. Pod ispravnim atomizerom mislim da ima ispravnu pumpu, ispravan i točan manometar, ispravan mješač, dobro podešen ventilator (struju zraka) te odgovarajuće kvalitetne i ispravne dizne. Na ovomo zadnjem se najviše griješi. Uglavnom su te dizne većeg promjera, potrošene preko mjere... Kad je to sve ispravno i uštimano onda se bez problema može ić u zaštitu i sa manjim utroškom škropiva po jedinici površine.
 
pričao sam ti bećarino
ja već par godina radim sa 450l vode po 1ha i nema nikakvih problema
imam i ja ovaj motorni atomizer ali to treba nositi na leđima
na agromehanici sa žutim diznama 3km/h pritisak 11-12bar 450l/ha
crvene dizne 5km/h pritisak 5-6 bar 450l/ha
zelene dizne 3km/h pritisak 18-20 bar 450l/ha

tako mi negdje ide sad govorim napamet ali to je to otprilike

a ljudi misle da će tako potrošiti manje škropiva zato što špricaš voćku po voćku
ako je sklop loš onda, da ali takav je i prinos po ha
i isplati se dok je mlad voćnjak ali već nakon treće god. mislim da nema uštede
 
Imam pitanje u vezi DM 25-ice.Da li pri radu kada zavrsim recimo sa jednim drvetom ,a do drugog ima malo vise pesacenja mogu da zatvorim ventil na izlaznom crevu i tako prestanem sa prskanjem dok motor i dalje radi?Mozda je je to negde prikazano u videu i mozda je malo glupo,al ako nije problem da mi neko kaze i ponovi.
Pozdrav
 
već je rečeno, kad gas smanjiš na ler, prestaje da prska, da napomenem da i zatvaranje slavinice treba raditi samo pri paljenju, kad se inače da i malo gasa, da ne bi krenula da prska, a treba izbegavati u radu jer piše da pumpa ne sme da radi pod naporom tj sa zatvorenim ventilom, možda su tu mislili i pod malo jačim gasom, ali zašto razmišljati, smanjiš gas prestaje da prska :)
 
Hvala Oktopod.Bas to me je interesovalo,a i promaklo.I ovo sa zatvaranjem slavinice pri paljenju nisam znao.Dragocene i bitne informacije.Sada moze bez bojazni da se pusti u rad.Najverovatnije ce to biti ovih dana,jer moram da je razradim za pasulj.Jos jednom hvala,pravi si car.
Pozdrav:osmeh:
 
nemoj da ti radi suva tj bez vode u tanku, napuni par litara barem, zatvori saug, daj malo gasa, zatvori slavinu, napumpaj benzin prstom na providnoj gumi, onda par puta lagano izvuci ceo kanap pa tek onda pali. Prilikom paljenja polako puštaj kanap da se namota nazad, nikako naglo. Proveri dal curi na nekom crevu nešto kao i dotegnutost svih šrafova. Pusti da radi na ler gasu jedno pola sata da se razradi prvi put pa tek onda u rad. Ako sipaš malo tečnosti i ostaviš je da radi, ona će da mrda pa pazi da ti ne padne ako je ostaviš na stolu i slično...

Priliko rada , čim krene da divlja gas tj nema više vode, odmah gas na ler stavi i nek radi bar pola minuta pre gašenja, tečnosti na taj način uvek ostane jedno pola litre da ne radi suva na leru tih pola minuta.

Ventil za regulisanje high pressure low presure u stvari služi za sitnije ili krupnije kapljice kako sam primetio, na high je veća magla tj sitnije kapljice, jačina mlaza tj visina bacanja nema veze sa ovim regulatorom ako sam dobro primetio...

Neke od ovih stvari imaš i u uputstvu, neke sam sam zaključio :)
 
mnogo kume, ova dm25 sa jednim rezervoarom od 0.7 litara mi izgura i po 10 prskalica, još ja sipam i preko 25 litara da se manje šetam, znači sa litar mešavine izgura 300 litara bez frke, potpisujem :D naravno, jačina gasa je varijabilna, za niže grane manji, za više skoro pa pun gas..
 
Nazad
Vrh