Motorna prskalica / Atomizer

Bogami moj dm25 za 160 jevrejskih kovanica vredi svaku paru, ne može se ni porediti sa dm14, kako u radu tako i u samom sklopu, mnogo ozbiljnija mašina...za 500 eur ne shvatam zašto bih kupovao leđnu prskalicu, uzeo bih ko čovek traktorsku.
 
Prerada običnog nošenog kranjskog atomizera u vertikalne grane je pravi pogodak. Odlično funkcioniše, a svaka kap je na listu.
 
Ko ima 500 evra za prskalicu, ne verujem da nema manje od 2000 za neki osrednji polovan traktor :)
 
Prije dva dana stigla dodatna sredstva za rad u malinjaku :)
Nisam radio sa njom, ostavio sam dva sata da radi na prazno i malo probao sa vodom, mogu reci da je puno lakse nego sa rucnom lednom prskalicom :)

 
Poslednja izmena od urednika:
Lepa je, greota što je mali rezervoar, čini mi se nema više od 10-12 litara?
 
JEste mali, 13 litara rezervar za tecnost, a za gorivo 1,5 litar.
Za 2h rada na leru i nije potrosila vise od 0,4litra.
 
2 jutra prskate sa leđnim atomizerom,pa koliko vam vremena treba
Treba oko 3 sata,jedan vozi traktorce a ja u korpi i dva bureta po 200 litara.Neradi se tu toliko o vremenu koliko o ustedi preparata.Evo juce sam prskao sa traktorskim atomizerom i potrosio 1200 litara ,znaci 800 litara vise .Kod mojih kajsija dosta veliki razmak ,5x5,pa kad nema lista onda se ledjni mnogo bolje pokaze!
 
da , ali preparati su namijenjeni za hektar, ne znam 1l nečega na hektar voćaka prosječne veličine uz utrošak vode od 1000l
znači Vi uštedite par sto l vode i potrošite više vremena
ja radim traktorskim atomizerom uz utrošak vode od 450l/ha osim zimskog špricanja kada je to 1000l/ha
i nema nikakvih problema sa bolestima,kako sa kajsijom tako i sa breskvama i kruškama i nektarinama
ono što je najbitnije je preventiva,špricati prije pojavljivanja problema, kasnije se teško ili nikako ne ispravlja ni sa najboljim preparatima
meni je razmak 4,5x5 što je skoro pa isto
 
Ma u svakom slučaju, ušteda bude velika, ima više posla, ali okupa se bolje :D

Moj ujak je kod mene u dvorištu potrošio 300 litara za 70ak kajsija, dok je prošo vamo tamo oblak prošao i ćao, a ja lepo sa leđa kupaj i kupaj i potroših svega 5 prskalica po 25 litara, znači 125 litara ukupno, ušteda 175 litara a ako koristimo npr plavo ulje koje je 1300 do 1900 dinara za 100 litara vode, dođemo do uštede od 3000 dinara okvirno na samo 70 stabala kajsije.

Enes, neće on trošiti puno, meni dm25 potroši 0,7 litara goriva na više od 10 prskalica od po 25 litara, nisam brojao ali tako nekako, znači do 300 litara tečnosti sa manje od litar goriva :)
 

Gledam ovakvu zver svaki put kada odem kod Peraša, cena je jaka, ali mislim da vredi svaki dinar. Pitanje da li i treba veći rezervoar od tih 12~13l, kada se doda težina atomizera, težina goriva bude to lep teret za nošenje.

Na leli 16 koju sam kupio nema rupa za desni kaiš pa ću morati sam da ih bušim, tako su mi rekli danas u servisu ! :haha:
 
Zver nezver, ja ne znam šta tu vredi 500 eur...manje više prskalica ko prskalica, atomizer nebitno, motorče prdavče, činija za vodu i neka creva ;D
 
nije cilj da škropivo curi sa voćaka,nego da bude dobro navlažena(zimsko) znači do pojave kapljica(to se postiže sa negdje 800l/ha,pa i manje)

kapanjem se razbacuje sredstvo i i ta kapljica za sobom povlači i aktivne tvari i ostaje nam samo vlažna voćka

kod špricanja na list, list treba da je navlažen i sa gornje i donje strane sa što finijim kaljicama da biljka što prije usvoji škropivo

od kapanja nema ništa

negdje sam već napisao , ja sa atomizerom trošim 450l/ha i to mi je možda malo puno

njemci špricaju sa po 200-300l/ha
 
Zver nezver, ja ne znam šta tu vredi 500 eur...manje više prskalica ko prskalica, atomizer nebitno, motorče prdavče, činija za vodu i neka creva ;D
Slazem se,vec sam rekao da za te pare ciffareli prska bar 50 % bolje i jace a ima i 1.5 ks vise.

---------- Poruka napisana u 08:49 ---------- Prethodna poruka je at 08:42 ----------

da , ali preparati su namijenjeni za hektar, ne znam 1l nečega na hektar voćaka prosječne veličine uz utrošak vode od 1000l
znači Vi uštedite par sto l vode i potrošite više vremena
ja radim traktorskim atomizerom uz utrošak vode od 450l/ha osim zimskog špricanja kada je to 1000l/ha
i nema nikakvih problema sa bolestima,kako sa kajsijom tako i sa breskvama i kruškama i nektarinama
ono što je najbitnije je preventiva,špricati prije pojavljivanja problema, kasnije se teško ili nikako ne ispravlja ni sa najboljim preparatima
meni je razmak 4,5x5 što je skoro pa isto
Ne trosi se vise vremena,i sa agromehanikinim atomizerom mi treba tri sata jer ga punim tri puta pa dok zamesa pa ovo ,ono.Sa pravim ledjnim atomizerom(naravno ko nije lenj) moze se kvalitetnije i 70 % jeftinije poprskati.Imam obe varijante pa kombinujem.I neustedim par stotina litara nego oko 800 litara sa ledjnim.Signum kosta 800 din za 120 litara pa ti gledaj koliko mi je ostalo para,skoro 50 eur sto priznacete nije malo.Da ne govorim o prolecnom prskanju gde se trosi i vise preparata.
 
Oko ustede preparata slazem se ako preparati idu u %-ima, ali ako idu odredjena kolicina preparata na odredjenu povrsinu, onda ne znam gde je ovde usteda.
@Enes, znas li otprilike koliku bi povrsinu spricao s tih 13 litara?
 
Količina se izražava u procentima ili u površini, mada mi to u površini nikada nije bilo jasno, otkud oni znaju koliko voćaka na određenoj površini ja imam i koliko su stare tj visoke....tako da se po površini uglavnom izražava za ratarske kulture.

Iz iskustva, sa 13 litara oprskam jednu staru trešnju od 20 i kusur godina, a isto tako isprskam i 30 četvorogodišnjih.
 
Oni navedu potrosnju od 1000 litara po hektaru jer racunaju i prazan prostor u redu koji naravno niko nece prskati ledjnim atomizerom .I sto kaze oktopod nije ista i velicina debla i krosnje.Duga prica...hajde da menjamo,odosmo sa teme o atomizerima .
 
Sto ljudi, sto cudi, pa tako i oko lednih prskalica.Da je stihl skup, jeste, ali moze i skuplje.Ipak, stihl je vodeca marka i tu se placa i ime.Meni nije skup, jer nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari.

Taj cifareli ili kako vec, ovdje mozda ima negdje polovan ili privatno da se kupi ali nigjde u radnjama nema.Bar ja nisam sreo.Tako da i u slucaju kvara i rezervnih dijelova....jedino sto sam u skorije vrijeme uspio da vidim da postoji vilager dm 14 i dm25 a i njihvoa cijena nije bas za pohvaliti, jeste duplo jefitniji Dm35 je 435 KM (oko 25 000 din) stihl oko 57 000din.

Ne znam koliko moze tih 13 litara da pokrije ali ima regulator kojim se odreduje kolicina tecnosti 1 - 0,12 lit/min do 6 - 1,81 lit/min.
Mogu se kupiti neki dodatci koji jos sitnije rasprsuju.

Ja sam malinu zasadio 2010 god ovo ce biti prva berba i do sada sam na 3300 sadnica mikera(oko 30 ari) trosi oko 80 litara tecnosti za prskanje.S tim da nisam kupio radi ustede sredstva za prskanje, nego radi ustede vremena, dosta je brze a boga mi i lakse, kad ne moram stalno pumpati rucno :D

Jos da dodam, da je parcela tako postavljena da nema mogucnosti da to radim masiniski.Imam mtk i razmisljao sam da kupim prikljucak za mtk ali na kraju kad saberem i oduzmem ovo mi je varijanta koja ce me kostati najamnje zivaca :)

I malinom se trenutno bavim iskljucivo kao hobijem, ne zivim od toga.
 
pozz Enese !

Receno kratko i jasno apsolutno se slazem sa tobom....................
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh