Motorna prskalica / Atomizer

@talianu

Ja sam napravio sličnu grešku , kupio Womax prskalicu od 25 lit. , dok nije stradalo plast.kućište i sad samo mogu da zviždim u prste .
 
Ja cu pokusati da prevcedem posto mi je maternji jezik madarski . Daju akcijske robe bez pdva "AFE" znaci nemas porez i to najverovatnije uz prikaz pasosa i posle na granici nemoras da cekas povracaj AFE . Ja sam ranije na dosta mesta kupovao tako samo sam pitao dali moze bez afe jer nosim robu van drzave normalno ni racun nisam dobio ali ni afu nisam platio .
 
Treba mi pomoc oko kupovine traktorske prskalice od 440L. Vase misljenje mi je jako bitno u donosenju odluke. Koju prskalicu kupiti sa cijom pumpom a da to bude solidan ili jos bolje odlican kvalitet a ujedno da je od manje novaca. Da kupim novu ili polovnu dobru? Gde to sve naci?:sta: Molim za predlog i pomoc. Hvala u napred svima.
 
Agromehanika Kranj je dobar atomizer.
Ja trenutno koristim Agromehanika od 1200l vučeni i odlično "sluša".
Pazi samo na te pumpe, nemoj da uzimaš agromehanikinu, nego Bertolini, jer je mnogo bolja.
Kod nas u RS bi trebao da bude povrat na kupovinu nvih mašina 50%, a za Srbiju ne znam.
Nov kod nas košta oko 2700KM znači oko 1380EUR znači obični atomizer (dizne su raspoređene u krug a ne vertikalno)
 
Voćar,
Da li su vertikalno raspoređene dizne bolje i koliko su bolje za zasade koji nisu u gustoj sadnji?
Znači recimo višnja na 5*3m?
Na ovom atomizeru koji ja koristim su sve obične dizne raspoređene u krug i odlično prskaju, a troše relativno malo tečnosti.
Koliko sam ja primjetio bilo bi dobro da se umjesto dvije gornje dizne stave one dvije koje malo dalje bacaju i to bi po meni bilo to, za široke uzgojne oblike, dok za špalir sisteme (loza, jabuka šljiva kruška u gustom sklopu sadnje) ima logike da budu bolji vertikalni nosači dizna.
Ovo je moje mišljenje možda i nisam u pravu?
 
Mene uskoro ceka kupovina ili pravljenje atomizera. Imam Mio prskalicu i rado bih je prepravio da bude atomizer i ako je to moguce voleo bih da cujem kako. :)
 
Neško, u pravu si, za zasade sa širokim krošnjama možda je bolji klasični atomizer. Ja prepravljam na vertikalne jer mi je zasad u sklopu 4x2m. Dok je bio kružni, dizne su bile mesingane. Jedna strana sa širim otvorom kod proljećnog kupanja, a druga sa manjim za prskanje u ostatku sezone. Najvjerovatnije ću preći na keramičke sad kad se prerađivanje završi. Većina sredstva bespotrebno je odlazilo iza traktora, ma koliko god precizno se poštimao atomizer.

Po preporuci voćara oko mene je i prepravljam, jer ljudi štede i sredstva i vrijeme zaštite. Svi skoro prelazimo na vertikale sa uduvavanjem "samo u red". Opet, naginjanjem dizni može se poštimati visina, tj smijer prskanja.
 
Kolika je razlika u cijeni između atomizera sa vertikalnim i sa običnim rasporedom dizna?
Nisam nikada vidio atomizer sa vertikalnim diznama u radu pa ne mogu da daje ocjene, ali sam primjetio da kada je veći broj obrtaja i ventilator bolje atomizira lišće a i tečnost, vrlo malo sredstva se "gubi".

Ja svakako planiram da kupujem atomizer, pa me baš interesuje.
Kod mene je višnja koja dostiže visinu i do 3-4 m (u perspektivi) pa me interesuje šta preporučuješ, vertikalne ili obične?
 
Prepravka će me koštati oko 300 eura, s tim da sam nabavio iz Slovenije orginalne grane (vertikale). Za orginal ne znam koliko košta. Mislim da je za višnju bolji obični, zbog "dumagije" koju pravi iza sebe pa može da dopre u sve dijelove krošnje.
 
2008-11-06_083212.jpg
Evo jedne dobre prskalice motor Subaru 4 taktni 591 euro u Sloveniji

Овакве су код мене 270. Сутра ћу да видим чије су.

Само личе (Кинез - мада има гаранцију годину дана)
 
Poslednja izmena:
Prijatelju Nesko ,kao sto ti vocar kaze zavisi sta imas posadjeno i koji je razmak i visina voca.Ja za kajsiju koristim agromehanikin kruzni.Ovi vertikalni su po meni vise za jabuke,kruske(gusci sklop i manja visina).I orezivanje je bitno-kotlasta kruna,zbun,piramidalna...Dobro se raspitaj!
 
Nemam potrebe da se nešto puno raspitujem, jer već radim sa kružnim i odlično funkcioniše i ne bi mjenjao ništa.
U koliko u dogledno vrijeme ne ispadne nešto povoljno uzimam novu Agromehaniku 440l obični, koji je za moje potrebe sasvim dovoljan.

S tim da mislim da ne bi bilo loše napraviti fiksni sistem kačenja, da ne trpi pumpa prilikom transporta i rada, a to se može lako napraviti da bude odlično.

U svakom slučaju hvala Vam na informacijama.
 
Evo ja ću od ove godine koristiti modifikovanu agromehanikinu 440l pa ću prenijeti slike i iskustva ovdje.

Neško, kakav fiksni sitem kačenja?
 
Ja sam napravio na korpi, sa koje bacam đubre isl., sistem kačenja tako da hidraulika ne trpi opterećenje i možeš da tovariš dok traktor ne propneš.
Kači se na T komad od traktora pomoću dvije kuke, koje sam ja napravio od nosača čašica sa stubova za struju, s tim da ih moraš postaviti u krajeve T komada da ne bi šetalo lijevo-desno, (pazi na rastojanje od poda do tih kuka). Gore gdje ide topling napravio sam jedan "zglob" koji je veoma bitan jer kada spuštaš korpu (atomizer) on ostaje ravno, znači topling se lomi u tom zglobu i korpa pada ravno, (kao da je viljuškar spušta) i odmah opire svom širinom na zemlju.
Da bi kačio ne moraš ništa da skidaš sa traktora, znači ostaje kuka i T komad. Kačiš tako što podvučeš T komad pod te kuke (na atomizeru) prikačiš topling, podigneš hidrauliku, vratiš onaj klin na T komadu i isključiš hidrauliku. Zatim izravnaš na toplingu da ti bude u horizontali sa traktorom i pičiš. Kasnije sto puta spustiš, podigneš, korpa uvjek stoji ravno, a prilikom spuštanja ravnomjerno liježe na zemlju (čak i sa 600kg). Još jedna stvar, ovaj zglob je bitan i prilikom kačenja, jer bi topling upirao u onaj klin koji blokira T komad, pa zato je potrebno da ga napraviš.
E sada nisam siguran da li bi trebalo skidati kardan prilikom spuštanja, to mi sada pade na pamet, mada nema razloga da ga spuštaš, osim kada ga otkačuješ.
Evo ti slika pa nadam se da će ti koristiti, jer jednostavno je za napraviti a odlično funkcioniše.



Uploaded with ImageShack.us
 
Poslednja izmena od urednika:
Ево неких домаћих. Пошто сам их змијожабио пола сата испало је да је домаћа само шасија.
Цене су им од 1250 до 1700€ а гаранција од 1 до 3 год. Ових дана доста продају и док сам био тамо отишла су два атомизера и једна ратарска.
 
pozdrav svima, koliko va s ima.
molio bih da mi neko kaze, da li moze
prskalica vtp 25, mio standard, namontirana na motokultivator honda f 400, prskati jabuke na sledeci nacin.
naime, nemam rucni rasprsivac, vec su napravljene neke sipke sa jedne i druge strane rezervoara sa tekucinom, na kojima su dizne po cetiri komada na svakoj. to se moze lijepo nastelovati da dohvati cijelu krosnju, no je li to dovoljno.
do sada sam prskao ledjnim atomizerom, pa lijepo obidjem oko stabla i dohvatim svaki list. bilo bi mnogo dobro da vise, ustvari ni necu vise da nosim atomizer.
pitanje je sledece,
moram li namontirati rucni rasprsivac, te sa njim popravljati sto ova krila ne dohvate, ili je dovoljna magla koju ta takva krila naprave . hvala
 
sistem kačenja tako da hidraulika ne trpi opterećenje

Mislim da to nije bas najmudrije resenje posebno ako se radi na strmim terenima i sa manjim traktorima.
Ja nosim atomizer 440 l na IMT 533, i posto cesto radim na prilicno strmim terenima nije retkost da i do pola ispraznjen atomizer propinje traktor. U tim situacijama je pametno malo spustiti atomizer bilo da se krece uz strminu ili popreko po velikom nagibu.
Sa tim dodacima je to nemoguce uraditi sto bas i nije najbezbednije.
A sa druge strane, ako je hidraulicni sistem traktora u redu to za njega i nije neko preveliko opterecenje i nema razloga tako "stititi" pumpu.

Izbor je na svakome ali ko radi na vecim strminama, moj mu je savet, da to ne koristi.
 
Nisam samo siguran kako kardan kačiš ako koristiš korpu?
Ovo što ironman kaže, u pravu je.
 
Nazad
Vrh