Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

a svi se ubište od zahvaljivanja a kad je covek pisao o tome ispao lazov .
 
sramota me ja imam po jedno jagnje a i slabo hranim a tek lecenje nikakvo, komplet uslovi zivota ovaca katastrofa pa me sram,a volim i lagati.
 
sezona posle vrsaja kukuruza je ekstra za ovce,kodmene u kraju koliko hoces,ostatak kukuruza sumanke i trave u njivama su mlogoooo dobre za ovce,mi to koristimo trenutno i preporucujemo svakom ko ima tu mogucnost,ovce uzivaju i goje se
 
Mene interesuje kakva je razlika ako se npr romanov ovan pripusti na šarole ovcu ili šarole ovan pripusti na romanov ovcu, kakva je razlika u jagnjadima to me zanima, kada se dobija bolji kvalitet
 
pardon Miladinovicu,jel dobijes krupnije jagnje kad pustis na sjenicku W i sjenickog ovna na W ovcu.jos jednom se izvinjavam ali nisam cuo da je neko pustao romanova da bi dobio vece meleze nego plodnost i dobre majcinske instikte
 
krupnije jagnje dobijes sa w majkom i sjen ovnom iako je razlika u velicini kod ove 2 rase mala(sjen 80 kg,w oko 100 kg zenke) ,sto nije slucaj sa rom i saroleom gde je odnos 50 kg rom a 80 kg sarole prosek
 
Niko me nemoze ubediti da ce vece i bolje jagnje biti kada je otac rom a majka sarole nego kada je otac sarole a majka rom da se razumemo pricam o tezini i naprednosti jagnjadi ne o broju jagnjadi. Izvinjavam se svima koji to misle ali ja uto neverujem,
 
Smatram da si veliki poznavalac ovcarstva,skoro svakodnevni ucesnik u komentarima na forumu, iako nisam dolazio da vidim tvoje stado a cesto sam u Valjevu,ali ovim se demantuje smisao i upotreba terminalne rase,a i bez veze je komentarisati bilo sta o romanovu osim onoga sto sam predhodno napisao(MAJKA KAO SVETINJA).VELIKI SAM POSTOVALAC ROMANOV OVACA TOLIKI DA SE NIKADA NISAM USUDIO BILO STA KOMENTARISATI O NJIMA SMATRAM JE NAJPLEMENITIJOM RASOM OVACA:cvetic:.jednostavno se ne slazem sa tobom u ovom izlaganju mada to do sada nije bio slucaj.naravno problem je sto ce romanov ovca doneti na svet 3 ili 4 jagjeta ali ako donese 1 ili 2(sto je redak slucaj)onda ce ta dva jagnjeta biti veca i naprednija u kombinaciji sarole ovan majka romanov.MEDOLINA nema potrbe za zahvaljivanje ukoliko je to u nekom smislu napada na Miladinovica ukoliko je sa strucne strane zahvaljujem i ja vama.nadam se da nisam pogresno shvacen
 
Ja sam mišljenja da je kolega Miladinović potpuno u pravu a verovatno čovek ima i iskustva u tome
 
pricam o odraslim grlima melezima da se razumemo
potpuno razvijen melez od rom majke i sarole ovna bit ce u vecini slucajeva sitniji od meleza od sarole majke i rom ovna
velicina odraslog razvijenog grla vise zavisi od majcine nego od oceve velicine,ako gresim ubedite me u suprotno
naravno da ima izuzetaka al to je neko pravilo koliko ja znam
 
pricam o odraslim grlima melezima da se razumemo
potpuno razvijen melez od rom majke i sarole ovna bit ce u vecini slucajeva sitniji od meleza od sarole majke i rom ovna
velicina odraslog razvijenog grla vise zavisi od majcine nego od oceve velicine,ako gresim ubedite me u suprotno
naravno da ima izuzetaka al to je neko pravilo koliko ja znam
Miladinovicu potpuno si u pravu u svakoj recenici
 
Zadnjih 15 godina sam kucni prijatelj sa gospodinom Predragom Batom Milovicem pa ces razumeti moje misljenje o romanov ovcama,a i pomagao sam u odgajanju romanov ovaca kod par prijatelja koji su ih uzgajali,i na kraju sve to shvatili jako neozboljno i neslavno se zavrsavalo jer su je shvatili kao svaku drugu rasu.eto toliko o meni i misljenju i vidjenju romanov rase.sto bi rekao Bato ROMANOVSKE

---------- Poruka napisana u 20:08 ---------- Prethodna poruka je at 20:07 ----------

Ode terminalac u ISTORIJU

---------- Poruka napisana u 20:17 ---------- Prethodna poruka je at 20:08 ----------

Bato87 pocni sa pripustom romanova na W u cilju dobijanja krupnih meleza.ponavljam romanv u pripustu na druge rase ima samo jedan i iskljucivo jedan cilj.slikacu ovih dana meleze romanova i W kao i Wxromanov pa cu vam prezentovati svoje tvrdnje slikovito da od ove teme ne pravimo sprdnju

---------- Poruka napisana u 20:20 ---------- Prethodna poruka je at 20:17 ----------
 
kolega @mirko pogresno ste me razumeli pricam o odraslim grlima f1 generacije i o tome da velicina dominantno zavisi od majcine velicine i stojim iza svojih tvrdnji
o romanov ovcama se slazem sa vama,drzim ih u istim uslovima sa sjenickim ovcama i neka grla sjenickih ovaca kod mene daju isti broj jagnjadi kao i one (2 zimi ,2 leti)
da bi se dobio veci br jagnjadi uslovi se moraju malo prilagodit toj rasi sa severnih prostora(temperatura dosta utice na njenu plodnost,visestruko dokazano da ovce parene u kasnu jesen kad je kratak dan i kad je hladno kod svih rasa a posebno kod romanove imaju vecu plodnost od istih parenih u avgustu na vrucinama)
znaci imamo i slike,odlicno,jedva cekam da vidim to poredjenje
 
Terminalac, sluzi da poveca mesnatost i prirast jagnjadi
normalno je da ce biti krupnija jagnjad od R-majke i S-ovna u odnosu na R-majku i R-ovna, to niko ne spori,
ovde je pitanje bilo drugacije (ako se varam ispravite me)
smatram da je kolega Miladinovic u pravu, jer jagnje po meni zadrzi vise (bar eksterijernih osobina, boja, sare itd) od majke nego od oca, u to sam se donekle uverio vise puta e sad verovatno onda da zadrzi vise i osobina po pitanju kilaze, sta znam, nisam strucnjak kao vecina vas ali ovo je moje misljenje i neka se ne shvati za ozbiljno ako vecina kaze suprotno nisam zapeo da je moja svaka tacna, pozdrav svima
 
@Mirko vrati se nekoliko stranica unazad pa pogledaj postove kolege @Entuzijasta gde je postavljao meleze oca R i majke W i IDF.
Da melezim moje ovce sa R ovnom ne pada mi napamet da kvarim stado, ali da me ne bih svatili pogresno navescu glavni razlog, kod mene ima malo cistog W pa mi je isplatljivije gajiti jagnjad u cistoj rasi i prodavati za priplod nego meleziti i prodavati za klanje.
A kada bih radio meleze sigurno bih pustio R ovna na W pa iz te kombinacije zenke bih koristio za priplod sa nekim terminalnim ovnom.
Evo i neke logike, pustis R na W ovcu, ovca naravno veca, konzumira vece kolicine hrane, samim tim i i obezbdjuje vise hrane za razvoj jagnjeta u stomaku, dalje, slozicete se da bolji start ima jagnje od 4,5 kg nego jagnje od 2 kg itd.
Ne ide terminalac u istoriju nego se vrsi trorasno ukrstanje kao u svinjarstvu :ppozdrav:
 
Miladinovicu,Miladinovicu zar sumljs,rekao sam ovih dana, malo strpljenja.ENTUZIJASTA gospodin KVICOJE pitao za razliku kakva se jagnjad dobiju MILADINOVIC odgvorio za istu.vratite se nazad pa procitajte.
BATO87 koja stranica(da ne prelistavam)
 
jedva cekam,ako gresim naucit cu nesto novo,unapred se radujem Mirko
inace sa starim Batom sam pricao par puta i covek je ziva enciklopedija
 
MILADINOVICU ako ne verujes meni i mojim ocima(videces slike),pozovi BATA pa pitaj koliko je sproveo ukrstanja i kakvi su rezultati i onako si par puta pominjao kako kazes pionira u odgajanju romanovske,inace do pre par godina je gospodin imao meleze i jedne i druge kombinacije sa idf.ne ne tvrdim da gresis mozda kod tebe nije taj slucaj svega ima i sve je moguce,samo kazem da sam video drugacije i da postoji takvo pocev od Bata sa idf,Srecka Mandica sa W,kod sledeceg domacina sa Sjenickom itd.:ppozdrav:.I mi u Pozegi odgajamo po neku ovcicu,IMAS POZIV OD MENE NA KRIGLU PIVA U VALJEVU.:ppozdrav:,A NA ZLATIBOR NA ONO STO NECE VEGETARIJANCI(jagu)
 
Nazad
Vrh