Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

iteresantno je da su dva razlicita lika a od iste majke i oca,melezenje je cudo,ovi jagaci su na detelini i kukuruzu odrasli,nisu hranjeni koncetratom,od danas su sa ovcama jer su dovoljno jake i visoke da im netreba odvajati posebno,ostavicu ih za priplod da vidim kakve ce majke biti i sta ce dati mada opet cu pustiti sarole ovna na njih,interesantno je da po izgledu covek bih prepostavio da ova sto lici na bergamo vise je teza ali razlika u kilazi je samo 1 kg,hvala na pohvalama,
 
Samo malo kolega,jel ova sto lici na sarole ustvari ima krupnije,teze kosti ili veci radman mesa.
 
tesko reci ali u kilazi zaostaje samo 1 kg,na izgledu barem meni izgleda da je laksa barem 5-6 kg ali razlika je samo 1kg,imao sam prilike da zakoljem jedno jagnje ista kombinacija i mogu reci da imaju daleko vise mesa nego bergamo u cistoj rasi,dosta vise misica u grudnom kosu,pleckama i butovima,melezenje je cudo bez konkretnog odgovora i garantovanog kvaliteta,zasad nesmem nista reci ali eto ostavio ova dva kodmene i jednog muzjaka prodao drugu za priplod kojeg cu imati prilike da pratim pa cemo videti sta i kako,ima u ovoj temi slike od njih kada su manje bile i kako se razvijale
 
Svaka cast za zenkice odlicne su!Samo mi reci jel' su to vrhovi vune na grudima onako masnocm ulepljeni u kupice crkaste boje,ne vidim dobro,preko mob.sa nakacen?
 
ma kad je prodja onda je prodja a kad nije onda da ga nacrtas kako kupac zeli manu ce mu naci samo da srusi cijenu.
 
ovo je odlicna klanicna roba, sa ovim se ne bi trebalo bilo sta dalje raditi, nikakvo isprobavanje daljeg ukrstanja
pozdrav
 
kolega @majilovac ima vise linija sarolea pa se moze igrati i eksperimentisati
a i zanimljivo je kakvi ce bit f2 melezi a i kakve ce majke bit ove f1 lepotice(i bergam i sarole imaju dobru plodnost i sve prednosti...)
 
dejane malo prljavstine i nista drugo,jeste miljko ali me kopka malo kako taj f1 cese pokazati kao majke,mlogo fino napreduje kod mene ova kombinacija a u klanickoj klasi su ekstra mada sam klao samo jedno od ove kombinacije i mogu pohvaliti,mislim da jako dobra kao klanicka roba,hvala jos jednom na lepim recima i pohvalama
 
a i zanimljivo je kakvi ce bit f2 melezi a i kakve ce majke bit ove f1 ... Najbolje jagnje ove godine koje sam odgajio je melez šarolea f2. Melezi f1 koje su kupovale moje komšije u međusobnom parenju daju odlično potomstvo za klanje(video Rajko).
 
ni rasi bergamo ni sarole nista ne fali , dobre su majke van sezonsko parenje .... zato ostavljati meleze u dalji priplod je besmisleno jer kao prvo neces stovirit nista novo i nece biti nista bolje od obeju rasa u cistoj varijanti.melezi su dobri samo kao klanicna roba ili ako se radi pretakanje jedne rase u drugu za sve drugo je cisto gubljenje vremena sa obaveznim razocarenjem na kraju
 
posto imam sarole u cistoj rasi nekih 32 ovce nesto teksela i bergama 4 ovce mislio sam da probam ove f1 kako ce se pokazati,meni one u sustini nisu potrebne ali me kopka sta i kako,nas cilj je sarole i teksel ali zadrzali smo i te 4 bergamo koje su odlicne majke pa eto malo melezimo radi cefa,imamo i 2 ilde franc koje smo parili sarolem,ovo je radi licnog zanimanja inace smo svesni da je ovo ekstra klanicka roba tako da nekog ocekivanja nemamo
 
skapirao sam ja da ti neces ici dalje kad si se opredelio za sarole ali navuci ces neke druge da se upustaju u melezenje pa ce se nakon f1 generacije naci u problemu jer nece ostati vise na nivou meleza vec ce se morati opredeliti na koju ce stranu, a po meni f1 generacija ima smisla jedino kao dobra klanicna roba
 
Na trećoj fotografiji je jagnje(sa minjđušom) iz kombinacije majkaW otac IDF.Ostaviću ga za priplod ga vidim šta će dati.
Star je 5 meseci, nije meren...cenim da ima 50 kg.
 
dobro stado i solidna kondicija i da ih jos pretocis u cisti wirtember i bice super
 
Nazad
Vrh