Melezenje u ovčarstvu - Šta, kako i koje rase?

@Mirko strana37 i 39 mesanci R i i IDF, na strani 43 ili 44 je pisao o melezu R i W majke sa prirastom ali i obecao postaviti like ali nije i ja sam dzaba listao.
postavljali ste slike vasih IDF na temi IDF pa me interesuje jeste li sa njima ukrstali ili su to slike drugih odgajivaca?
 
Rom ovca x Charole ovan /75%R+25%Ch/ daju manju jagnjad u odnosu na kombinaciju
Charole ovca x Romanov ovan /75%Ch+25%R/, naravno nekad postoje i mala odstupanja u zavisnosti od hybridnog vigora svake jedinke i rase ovaca, a to je vec komplikovanija prica
 
Poslednja izmena:
e kolega za uvu kombinaciju neznam sta da kazem ali na sprem onog jagnjeta od w jaganci su sitniji,normalno ako je za dalji priplod razumem ali ako ce na klanje mislim da je ramov losija kombinacija od drugih rasa,bez uvreda ovo je samo moje misljenje
 
ja sam prosle godine pustao romanov ovna na w ovce i nisam imao veliku razliku u prirastu.ostavio sam 3 zenkice koje su se u medjuvremenu lepo razvile i sve tri su se parile i treba da se izjagnje u januaru , vedecu kakvu ce jagnjad dati a pario ih je w ovan
 
cilj ovog ukrstanja mi je samo da izaberem jednu ili dve zenkice i to je to, imam dve zenske IDF-R, od ovih malih dve cu ostaviti i jos bih nabavio negde 2-3zenska jagnjeta R, ovnic cist R je spreman i oni ce biti odvojeni od W stada, naravno na one moje W nastavljam sa sa W ovnovima i tu se nece nista menjati, pozdrav, nisam ja ni mislio da ce mi jaganjci od ove kombinacije biti bolji od cistog W taman posla, izmedju ostalog jos jedan razlog zbog kog sam pripustao R ovna je sto sam imao 7 koje se prvi put jagnje pa da bi imale lakse jagnjenje i sitniju jagnjad jer su mlade pripustane. Pozdrav svima !
 
kolega etuzijasta razumeli smo se,zelim puno srece u odabiru,kad ce sarole na posao i na koje ovce?
cim nadjem slobodnog novca i za tu investiciju realizovacemo i to, za ovce nije problem bar ovaca ima, na prve koje stigne da pari verovatno :))
@Sika, ako mislis na ovog malog sto sam sad nabavio to je ovnic kolege Velimira
http://i53.tinypic.com/fyiu83.jpg
a onog starog oca ovih malisana sam prodao pre 15-20dana
 
dobijanje meleza f1 od W i R mogla bi dobro da se iskoristi za zensku liniju radi poboljsanja plodnosti samih w ovaca.. koliko je to moguce.. :ppozdrav:
 
cilj ovog ukrstanja mi je samo da izaberem jednu ili dve zenkice i to je to, imam dve zenske IDF-R, od ovih malih dve cu ostaviti i jos bih nabavio negde 2-3zenska jagnjeta R, ovnic cist R je spreman i oni ce biti odvojeni od W stada, naravno na one moje W nastavljam sa sa W ovnovima i tu se nece nista menjati, pozdrav, nisam ja ni mislio da ce mi jaganjci od ove kombinacije biti bolji od cistog W taman posla, izmedju ostalog jos jedan razlog zbog kog sam pripustao R ovna je sto sam imao 7 koje se prvi put jagnje pa da bi imale lakse jagnjenje i sitniju jagnjad jer su mlade pripustane. Pozdrav svima !
Pola romanov krvi kod tih ovčica sasvim je dovoljno da se drastično popravi plodnost, a opet da se ne izgubi mnogo na prirastu i mesnatosti.Dalje pretapanje romanovom može biti samo gubitak.Neko je rekao da su mu romanovska jagnjad sitna kao miševi, a vrlo je vjerovatno da su ovce koje su ojagnjile tu jagnjad nastale pretapanjem .
 
pozdrav svima evo malo mojih ovaca ovan romanovski ovce slovenke, pokazala se kao dobra kombinacija

a4r0r6.jpg
 
rus je iz stada slavisinog druga tj boska pilica 2,5god star i lud je za ovacama treba mu vise ovaca ha ha

---------- Poruka napisana u 21:47 ---------- Prethodna poruka je at 16:56 ----------

a4r0r6.jpg


 
Nazad
Vrh