Lucerka

Kako da se reši štetnih insekata u lucerki ?
Da dodam ,obične pčele ne posećuju lucerku .Možda je i posete ali ne mogu da je opraše.
Tako je pcele ne mogu da je oprase, mogu bumbari i sitnije pcele medenice i sitniji insekti. Sve ukupno zanemarljivo je u odnosu na ono kako se lucerka zapravo oprasuje u preko 95% cvetova, a za to je neophodno 30+ celziusa, na ovih danasnji 32 jos plus 5 bi joj bilo idealno 😂
 
@grabik i kod nas ga nece biti sledece godine kao i niz drugih insekticida koji ce takodje biti zabranjeni.

Da jos jedna stvar, naj veci uticaja na pcelinu populaciju ostavlja "zelena pustinja" sto se u evropi dogodilo pa sada seju raznorazno cvece! Al eto nama srece pa mozemo na ovom nasem podnevlju proizvesti seme raznorazno za njihove potrebe koje se moze debelo naplatiti.
 
Poslednja izmena:
Do cega je ne znam ali je podbacilo strasno. I prvi zbog suse nije bio Bog zna kakav. Ako i 3 otkos podbaci mogu samo da se slikam.
 
Mi ako ne poprskamo insekticidom nakon košenja i sklanjanja otkosa sa njive nemamo posle šta da kosimo jer nas insekti urnišu.

To bi bila i pravilna upotreba.

Ovdje vec godinama da bi mogao da kupis bilo kakav herbicid je bilo obavezno ici na predavanja i onda potpisati papire koje niko nije ni citao , postajes profesionalni korisnih pesticida i potpisao si da ces ih koristiti kako je propisano, plus sve je skupo i ponekad se i ne koriste i kad bi mozda trebalo. Neki su zabranjeni odavno kao faciron i slicna sredstva za trovanje miseva , znaci nemoguce je kupiti nesto legalno osim pakovanja brodilon mamaca od 100 ili 200 grama koji dodje oko 5E i koliko bi onda izaslo tretiranje citave njive sa tim , neisplativo.
Da li je ovo sad neka anomalija ili sta ali miseva ima puno manje nego dok je bilo moguce kupiti otrove recimo faciron litarska pakiranja i tretirati zatrovanom psenicom. Znam jedne godine rasipacima se bacala zatrovana psenica i drugi dan su je vec pojeli , recimo kad se popresala djetelina ako je nisi pokupio za 2-3 sata misevi su od zemlje isjekli sve spage , psenice su te godine urnisali da na nekim njivama kraj puteva nije bilo sta da se vrsi.
 
Jel jos nekom drugi otkos malo slabiji ili je samo kod mene slucaj ?
Kod mene recimo samo na jednoj parceli od 2.5 kj, malo je starija, jedva je krenula posle prve košenje, dva puta sam prskao od buvača, i sad pred košenje je ostala niža, listovi žuti ko neka medljika, plamenjača šta li je, insekata i vaši koliko hoćeš, cenim da je ili bila bolesna od nečeg ili je trebalo prskati insekticidom, što ne dolazi u obzir u ovom momentu...sve druge parcele su imale strašan prinos...
 
Sumnjam da je kombinacija hladnog vremena i svakodnevnih padavina od 19 maja ( ne preterane kolicine ali svaki dan). A pocela je i buba da je jede poslednji momenat za kosenje. Prosle godine je maj bio topliji i drugi otkos je razbio, sva lucerista su bila bar 20-30% bolja od.prvog kosenja. Sad su sva slabija od 30-50% od prvog kosenja.
Nadam se da ce treci biti bolji, ali sam sumnjicav. Ali gubitke od prva dva ce tesko nadoknaditi.l
 
Kod mene je bilo 12 rolki po hektaru u prvom kosenju.Drugo kosenje 21 rolka 120x120.
105797504_2710340155879127_7161892709369386737_n.jpg

105628201_3266774700009806_3918478547890902929_n.jpg

105610691_1625074190973329_8114534752897317224_n.jpg
 
Koja je poenta prskati insekticidom u sred cvetanja ili pred kosnju?, kod nas se prska ako buba dira okosenu detelinu pa nece da krene.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Poenta je rešavanje štetnih insekata u proizvodnji semena jer znaju poprilično da upropaste stvar pa se prska u cvetu.Prskanje pred košnju mi nije jasno.
 
Odradjen danas drugi otkos deteline. Bilo 170 bala na 1 kj. I lepo krece treca. Posto je bilo jos pacijenata dobro sam se i izmorio na ovu vrucinu, ves tri puta menjan.
 
Druga, ima jos nesto da se kosi posle vikenda,rekose kisa ce.
af40486e2a482d5f06d653da855d08e7.jpg


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh