Kamioni kao prevozno sredstvo u ratarstvu

Bas na to brdasce mislim.
Jednom sam natavario 36t i nisam mogao.
A sa 32-33t izlazim.
Zadnje nekoliko ture, podignem Scaniu na jastuke, dosta je bolje.
 
Deluje bezazleno, ali je jako zeznuto za izlazenje. Kad ti sipa petu kasiku, reci mu da ne sipa na sredinu, vec malo vise napred. Kako izlaze Kikindjani sa DAF-ovima.?
Nasao sam jednu sliku iz Rgotine.
162e6a26c7de95fef8307a4e571c8c51.jpg


Послато са SM-J400F помоћу Тапатока
 
Mani se ti toga, stavio mi je jednom 3 kasike napred, umalo nisam izvrnuo kadu na kipanju.
Nije to posao, shvati, to je mucenje i kidanje.
Krenuo je Stubik, pa cu videti kako ide tamo, a Rgotinu cu samo kad ispraznim u rudnik Bor, pa krenem prazan nazad.
 
Vama za ovakve poduhvate treba kamion sa dve vucne osovine i 2 na prikolici, a najbolje cetvoroosovinac tu je skoro nemoguce prevrnuti se prilikom kipovanja.
 
To da je dobro, radio bi Strabag sa svojim kamionima, ne bi angazovao nas.
Ali dobro, mora od necega da se krene.
 
I meni cudno dok ovo citam. Tolike muke oko izlazenja, a ne voze se cetvoroosovinci ili makar tegljaci sa tri osovine. Od ovih sa dve osovine van asfaltnih puteva slaba vajda.
 
izlazak ti je 800m, a tura iz tog kamenoloma je od 80-100km.
Iz tog razloga se koriste dvoosovinci uglavnom.
Plus sto je meni to samo dok se radi u Kladovu, ne planiram ici dalje negde da vucem rizlu.
Radicu zitarice I rumuniju kada se zavrsi put.
 
A nosivost? Sanduk mu je 20 kubika,sto mu dodje oko 15.16 tona kukuruza. Da li mu je to mnogo?
 
16 tona mu je ukupna težina. Oduzmi od toga njegovu sopstvenu težinu koja je čini mi se oko 8 tona dobijaš da fabrički nosi oko 8 tona. Sve preko 10 tona je za njega značajan pretovar.
 
Za 1620 po ravnom 10-12 tona kukuruza nije problem a ni pretovar nije prevelik, sto u lokalu ne predstavlja problem. Kod nas su pre ovih novih kamiona redovno vukli po 8 kubika sljunka i peska. Nekad su sa prikolicama vukli po 35t repe i to ne jednu nego vise kampanja. Sporo ali se islo. Patnja i za kamion i za vozaca.
 
Imam vec 5 god 1921 original kiper, koji ima malo jace ogibljenje. Sa povisenim stranicama nosi 11t psenice, moje misljenje je da mu je to prava mera, najvise ga vozim atarskim putevima. Inace prodajem fapa za 5000e, ako ima zainteresovanih neka se jave na pp
 
Pogledajte da li onaj 1621 ima atest za kipera.
Taj je fabricki bio sanducar.
Kod nas takve fapove tovare od 10-15t.
 
Nazad
Vrh