Kako smanjiti kiselost zemljišta ?

Kako li bi tek bilo na jugu gde je zemlja daleko losija nego kod vas.Steta sto ovde nema neke distribucije da mogu ljudi lako da dodju do krecnjaka.
 
Posto saturacioni mulj i njival sadrze vise kalcijuma od gasenog ili negasenog kreca, da li to automatski znaci da se bacaju u njivi u manjoj kolicini?

Procitao sam negde da pise ako bacate gaseni ili negaseni krec stavljajte duplo manje (oko 1t/h). Zanima me da li je ova informacija tacna?
 
Drugacije su formule pa samim tim i drugaciji oblik kalcijuma.Njival i saturacioni mulj je CaCo3,negaseni krec je CaO a gaseni je Ca[OH]2.Meni su uvek preporucivali da ide daleko manje negasenog kreca.
 
Бабе и жабе се не сабирају.Исто тако није исто да ли налажемо и умешавамо у тло сатурациони муљ,гашени креч,грађевински креч(најгора опција)млевени кречњак јединицу,прах при млевењу кречњака,гранитно брашно или млевени гранит јединицу......Какво је тло,колико је испоштено и чиме,педолошки састав тла,колико има хумуса у том тлу ако га уопште има,какви су све отрови пре тога употребљавани да би се "сачувао " усев од сметајућег биља,у којим количинама и колико дуго се тако радило.......?
Дужност и потреба су да одржавате и поправљате квалитет и родни потенцијал обрадивог тла а не да га докусурите.
 
Dobio sam preporuku od PSSS da unesem u parcelu 2T kreča. Koliko bi trebslo da bacim saturacimonog mulja ?
 
Zna li mozda neko da li zemljiste moze da se kalcifikuje mlevenim puzevim kucicama, posto imam neku kolicinu na raspolaganju? I ako moze koja bi priblizna kolicina trebala po jedinici povrsine!?
 
Niko ne zna??

Ili da li može da se ode do Pećinaca i natovari u džakove saturacioni mulj??
Saturacioni mulj je besplatan placa se samo utovar utovarivacom.Predpostavljam da mogu tako male kolicine.

- - - - - - - - - -

Zna li mozda neko da li zemljiste moze da se kalcifikuje mlevenim puzevim kucicama, posto imam neku kolicinu na raspolaganju? I ako moze koja bi priblizna kolicina trebala po jedinici povrsine!?
Za ovo nisam cuo.

- - - - - - - - - -

Da li je tacno da se podrivanjem smanjuje kiselost zemljista ? :sta:
A ovo je 100% NE istina.
 
Verovatno da nije istina,i meni je bilo nelogicno,al' ajd ipak da pitam strucnije.Mozda podrivanje utice na neki od elemenata u zemljistu,pa je onda ovaj moj "izvor informacija" malo pobrkao pojmove
 
Verovatno da nije istina,i meni je bilo nelogicno,al' ajd ipak da pitam strucnije.Mozda podrivanje utice na neki od elemenata u zemljistu,pa je onda ovaj moj "izvor informacija" malo pobrkao pojmove
Nisam ti ja nista strucan ali,citam sta strucniji napisu.Da je to istina pa pola vojvodine ne bi bilo kiselo jer ljudi podrivaju.
 
Koriste se školjke pa što ne bi i puževe kućice, sad količina? nemam pojma, možda bi mogao da nadješ podatak za školjke. U svakom slučaju to je kalcijum koji se sporo razlaže pa je dobar na duži rok.
 
Da li je tacno da se podrivanjem smanjuje kiselost zemljista ? :sta:

Zavisi da li u dubljim slojevima ima krecnjaka, kod mene preovladava kiselo zemljiste, imam jednu parceluu koja je odmah pored kanala i gde je prilikom kopanja istog radjeno i nasipanje susedne parcele.Uzmem uzorak i odnesem, i analiza kaze da je tu bazna sredina.
 
Danasnji posao,radjena kalcifikacija na 2 parcele ukupno oko 2h.Na ovim parcelama ce ici Lucerka,sutra ide priprema zemljista freziranje,zatim setva i valjanje...Trebalo je jesenas raditi kalcifikaciju pre oranja ali sticajem okolnosti niva je izorana pa smo sad odrdili kalcifikaciju.
img20140321133014.jpg
img20140321141513.jpg
img20140321141520.jpg
Ove lopatice smo odradili dodatno da bi ciklon vukao masu na dole,nema zaglavljivanja kad masa krene ide do kraja.
img20140321141527.jpg
img20140321164844.jpg
 
Nazad
Vrh