Kako smanjiti kiselost zemljišta ?

ja jednostavno kad vozim stajnjak sa prikolicom za rastresanje na pola prikolice po stajnjaku istresem oko 200 kg građevinskog kreča i onda domirim stajnjak.Tako rešavam bacanje kreča skupa sa stajnjakom u jednom prolazu a i ne praši
i kad sam radio analizu na kiselost odma mi je napisano koliko trebam kreča baciti,zato mi je malo čudno da ti nisu napisali koliko čega treba jer doziranje napamet nije baš zdravo a i košta.Ili se radi o nekoj drugčijoj analizi
 
Evo da citiram sam sebe sa druge teme:

Jeste, ja sam nasoj psss Leskovac dao zemlju za analizu pre 40 dana i receno mi je da ce biti za 15 dana i da ce kostati oko 3500. Tek danas kad sam zvao su mi saopstili ph vrednost, a ostalo ce tek uraditi.
E sad, oni tek kad sve kompletno urade, tad ce mi reci koliko cega treba. To ce mozda biti za 20 dana, a ja moram da sredjujem zemlju i postavljam bankove za jagode za desetak dana. Pa ko ce da ih ceka dva meseca. Zeznuo sam se sto nisam poslao u Beograd ili Novi Sad, tamo ljudi stvarno odrade za 15 dana.

prnjavor3, koliko kosta taj gradjevinski krec po kilogramu?
 
ma to ti je bagatela,nisam skoro radio ali mislim da te 100kg ne iziđe skuplje od 10e,još je bolji filer iz separacije ali kod nas je nešta bilo pokvareno pa ga nisu izdvajali.Msm na iz kamenoloma gdje drobe kamen sa krečnjakom jbg,ne mogu se sjetiti kako se zove.Ali bio je taj filer 3e 1 m3.A u najgoroj zemlji mi je propisano da bacam max 700 kg filera a u kubnom meteru ima oko 900,zavisi sve koliko je mokar.E sad pitanje je dal ti je dostupan taj filer.Kutina radit fertdolomit za kalcifikaciju ali je poskupo i slabo dortupno.A za građevinski kreč je lako,oma ga svako stovarište građevinskog materijala
 
ali tih 150e se brzo isplati,računaj da ti je 150e 300 kg 3x15 gnojiva kojeg za par mjeseci nema a sa kalcificiranom zemljom ako je ispoštovana doza si miran 10 god.Tako da ćeš na njoj u tih 10 god. puno više uštediti,a džaba ti je i trpati vještak ako je zemlja kisela nema usvajanja vještaka.
 
Slazem se da ce se kasnije to isplatiti, samo kazem da nije bas bagatela. Zamisli da to moram da radim na vise hektara (kao sto cu mozda morati kasnije). Nije mala investicija.
 
Ja sam jedino naso u srpskoj fabrici stakla,Paracin.Oni imaju njival,a cena je oko 6din/kg,pa ako je verovati onoj tablici puta 11 tona pa ti vidi.
 
Za kalcizaciju ne ide gradjevinski krec vec kalcijum karbonat a gradjevinski krec je kalcijum hidroksid. Kod kalcizacije dolazi do dosta slozenih reakcija i velikog razlaganja elemenata pa se zato mora raditi sa dodatkom stajnjaka da bi se reakcija razlaganja upotpunila, veoma lako moze doci do velikog smanjenja nekog elementa ili mikro elemenata u zemljistu. Ako se ne odradi kako treba moze biti vise stete nego koristi. Kod mene u kraju prosle godine je 1tona filera ili ti kalcijum karbonata u rinfuzu bila 800din a u dzajkovima skuplje oko 3000 din ako se dobro secam. Za svoje potrebe sam nabavio kalcijum karbonat dobijen iz dolomita jer je on naj bolji za ovu svrhu jer ima u sebi dosta i mikroelemenata. Kad se sve presabere mislim da ispadne dosta jeftino ako vam ne treba veca kolicina. Ako je potrebna veca kolicina onda se isplati i uzeti u rinfuzu da vam neko dotera cisternom ili necim slicnim.
 
evo mojih analiza, lošija je slika ali...
No6Xg0S.jpg
9a57ccaa736a48438044ef0.png
 
Ja sam rasipao rucno sa prikolice lopatom jer sam cuo da u rasipacu zaglavljuje i ne izlazi koliko treba, prasi mnogo i uradis prvom komsiji kalcizaciju umesto na svojoj parceli ako ima malo vetra.:osmeh:

Па зна се шта треба да буде суво а шта мокро .. кречњак сув да се расипа а напољу "водена завеса" тј. лагана кишица да обара прашину .. нит болу леђа нит праши комшији :osmeh:
 
Прњавор3 и на 20км сте од рудника и кречане :ppozdrav: што је тако рећи небитан детаљ :osmeh:
 
da oko 20km a sad imam na 5 km gdje drobe taj isti materijal iz vijačana i iz ukrine,u asvaltnoj bazi ali ne prodaju ga uvijek,mada ja sebi sredim da mi prodaju.Zna se kako a dobro je dok ide.
 
Ja sam jedino naso u srpskoj fabrici stakla,Paracin.Oni imaju njival,a cena je oko 6din/kg,pa ako je verovati onoj tablici puta 11 tona pa ti vidi.
Taj njival se nalazi u rudniku Plana(na 15-ak km od Paracina) i cena mu je rifuzno 2480 din. tona ili ti 2.48 din kg.Oni ti natoce,a nude i na gomili na otvorenom da sam utovaris(ali je krupniji,za razliku od ovog koji je kao brasno) i on je duplo jeftiniji.Javi mi se na pp,da ti objasnim koji put da koristis iz Aleksinca-preci za 30 km.u oba pravca.
 
Taj njival se nalazi u rudniku Plana(na 15-ak km od Paracina) i cena mu je rifuzno 2480 din. tona ili ti 2.48 din kg.Oni ti natoce,a nude i na gomili na otvorenom da sam utovaris(ali je krupniji,za razliku od ovog koji je kao brasno) i on je duplo jeftiniji.Javi mi se na pp,da ti objasnim koji put da koristis iz Aleksinca-preci za 30 km.u oba pravca.
Sad sam zvao cena je 2970din/t u vrecama od 50 kg.Malo je pojeftinilo od pre neku godinu kad sam ih zvao.Ali mi i dalje ostaje nenormalno skup prevoz koji duplira cenu njivala.
 
Nazad
Vrh