Kako smanjiti kiselost zemljišta ?

cukaneca

Banned
Učlanjen(a)
21 Sep 2008
Poruka
2.088
Lokacija
kambodza
pre dve godine sam radio analizu i dobio krec.zemlja strasno kisela od 3,5 do 4,5 ph.prvo bacanje sam radio tako sto smo sipali iz dzakova u prikolicu pa onda tri radnika lopatama bacali po njivi.ove godine imam jos vise kreca za bacanje pa razmisljam da probam sa prikolicom za razbacivanje stajnjaka.mislio sam da stavim malo djubra ili slame na pod prikolice pa odozgo dzakove kalka bez cepanja pa onda da dopunim stajnjakom odozgo.kako vi bacate krec.
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

Rasturacem za vestak ? :sta:
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

gledao sam jednog komsiju kad je bacao rasturacem,neka hvala ja necu.
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

Koliko toga treba da bacis po hektaru?
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

16 tona na nekih 3,5 ha
Post je spojen: [time]1254026465[/time]
_________________________________________________
ovako je bilo ranije
4qrn2h.jpg
4qrn2h.jpg
tada sam bacio 12 tona na 2 ha
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

mi rasturacem za stajnjak mada smo one grede sve iskrivili pa skidaj ispravi pa opet stavi!!! imali smo tog kreca oko 80000kg mislim! ali mi pakujemo dzakove iznad stajnjak pa ond a bacaj!
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

A da napunis stajnjakom do pola, pa onda stavis red kreca pa odgore opet djubre?
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

mityoo je napisao(la):
A da napunis stajnjakom do pola, pa onda stavis red kreca pa odgore opet djubre?
bas tako cu da probam kad budem radio javljam
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

cukaneca je napisao(la):
pre dve godine sam radio analizu i dobio krec.zemlja strasno kisela od 3,5 do 4,5 ph.prvo bacanje sam radio tako sto smo sipali iz dzakova u prikolicu pa onda tri radnika lopatama bacali po njivi.ove godine imam jos vise kreca za bacanje pa razmisljam da probam sa prikolicom za razbacivanje stajnjaka.mislio sam da stavim malo djubra ili slame na pod prikolice pa odozgo dzakove kalka bez cepanja pa onda da dopunim stajnjakom odozgo.kako vi bacate krec.

tako smo mi lane radili,slame na pod gore karbokalk, polako ali ide,
ove godine će taj posao odraditi nova prikolica, nadam se uspješno
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

Mesano sa djubretom?
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

na pod sam stavio malo stare budjave slame pa onda red dzaka kalka i odozgo stajnjak.mislim da je ovo najbolji nacin za bacanje samo prikolica mora biti doobra
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

U starcevu kod panceva neko proizvodi ciklone, kupio jedan cika kodnas pasam ga pozajmio na duzini od 400 m izbaci 500 kilograma kalka, fergusonom 1 brzom oko 540 obrtaja prikljucnog vratila
toje oko6 km /h. Prvo sam probao sa mojim ciklonom al mnogo malo baca i onda zbog brzine peraja
diska leti gore i puni oci cak i kad vetar duva ka vama. Zavod za poljoprivredu nam je preporucio
daga razbacamo prikolicama za rasturanje stajnjaka tako sto se slozi u par redova djubre kalk zbog ravnomernijeg razbacivanja, al ja nemam stajnjak.
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

Kakav je efekat na njivi kad se baci taj krec ili kako se vec gde zove?
 
Odg: bacanje kalka iliti kreca/kako to kod mene kazu/

efekat je u smanjivanju kiselosti zemljista, zbog cega se to inace i radi. obzirom da sam ga mesao sa stajnjakom bude tu jos koristi
 
Kada se vrši kalcifikacija MORA se voditi računa da ne dođe do kalcifikacionog šoka tla,tj.kalc. se vrši malo po malo
iz nekoliko puta, zavisno od veličine PH u tlu.Od nekoliko grama do nekoliko desetina grama po m2.
Sve zavisi od toga šta se upotrebljava kao materijal za kalc.
Najbolje je prvo uraditi kompletnu analizu tla pa izra čunati količinu kalc.materije .Postoje u svetu mašinski dodaci
za razbacivanje praškastih materijala,nevolja je u tome što ih nema kod nas.
Postoji jedna izreka:kalcifikacija bogati očeve ali siromaši sinove.Pa sretno vam bilo i da dobro izračunate koliko vam kalc.materijala treba i kojeg.
 
Deda Lala je napisao(la):
Kada se vrši kalcifikacija MORA se voditi računa da ne dođe do kalcifikacionog šoka tla,tj.kalc. se vrši malo po malo
iz nekoliko puta, zavisno od veličine PH u tlu.Od nekoliko grama do nekoliko desetina grama po m2.
Sve zavisi od toga šta se upotrebljava kao materijal za kalc.
Najbolje je prvo uraditi kompletnu analizu tla pa izra čunati količinu kalc.materije .Postoje u svetu mašinski dodaci
za razbacivanje praškastih materijala,nevolja je u tome što ih nema kod nas.
Postoji jedna izreka:kalcifikacija bogati očeve ali siromaši sinove.Pa sretno vam bilo i da dobro izračunate koliko vam kalc.materijala treba i kojeg.
Ako bi mogao malo ovo da pojasniš! :sta:
 
@Mityoo: Vrlo dobra izreka. Pojednostavljeno rečeno nakon kalcizacije hranjiva u tlu koja su bila u obliku u kojem biljci nisu bila pristupačna (nije ih mogla usvajati, premda su ona u tlu) prelaze u biljci pristupačan oblik tj. biljka ih može usvajati-koristiti. Stoga nakon kalcizacije prinosi se naglo povećavaju (dosta hranjiva je biljci na raspolaganju) no postupno tjekom godina kako se hranjiva (rezerve) troše ti prinosi opadaju. U konačnici da nebi došli do osiromašenja sinova kalcizaciju treba provoditi postupno kroz duži niz godina i uz kalcizaciju obavezno raditi redovnu gnojidbu mineralnim gnojivima da nebi iscrpili-osiromašli naše tlo. A sve to treba odrađivati sukladno redovnoj analizi tla i preporuci struke.

Nadam se da sam bar malo pomogao u objašnjenju.
 
Nazad
Vrh