Kako smanjiti kiselost zemljišta ?

Gde si kupio krec?

Nisam kupio,pre par godina je bila akcija,uz odradjenu analizu zemljista pored rezultata analize dobijala se i preporuka koliko je portebno uneti kalkat-a, na svakoj parceli da bi se neutralisala kiselost zemljista,tj dovela u neke normalne granice.Na osnovu toga je svako ko ima reg.gazdinstvo mogao predati zahtev za dobijanje kalkat-a.Mi smo 2 puta predali zahtev i prve godine smo dobili 36t a druge 42t.Razbacivali smo prema potrebi ali uglavnom je kalcifikacija isla na parcelama na kojima je planirana setva Lucerke kasnije.Ostalo mi je jos 20-25t koje planiram razbacati sl.sezone.
 
A čime ste razbacivali kalkat,jel to praškasto?

Mindjusar silke su postavljene na predhodnoj strani moze da se vidi :ppozdrav:, razbacano je ciklonom,a moze i prikolicom za rasturanje stajnjaka, inace ranije smo sa njom i rasturali lakse je ali smo posle imali problema sa lezajevima na valjcima,posto je sastav kalkat-a prilicno abrazivan.Najbolje je u kombinaciji sa stajnjakom(red stajnjaka pa red dzakova)a tako se i preporucuje rasturanje,medjutim nama je malo teze izvodljivo na taj nacin pa smo rasturali cisto na dzakove.Inace najvise po sastavu lici na krec sto se prodaje u dzakovima po stovaristima gradjevinskog materijala.
 
Poslednja izmena:
dali bi mogao da se krec pomesa sa osekom i tako zajedno da se rastura po njivi sa cisternom za oseku
 
Gde moze da se nadje nesto od materija za kalcifikaciju zemljista da hoce da doteraju na kucnu adresu odredjenu kolicinu ?? Imam 2 parcele na koje bih trebao da uradim kalcifikaciju a i drugar bi odradio u istom delu atara.
 
JaJa razmisljam koliko se tog kalka moze usvojiti u zemlji ako je krupan jer on se ne razlaze u zemlji.Skup mi je transport za saturacini mulj.
 
Doduše nama je šećerana u Pecincima relativno blizu, oko 50 km. Izadje 30000 Din šleper u njivi.
Da nasa secerana radi kao sto je radila do 90-tih bilo bi sat. mulja koliko hoces (plus druge povoljnosti za grad i poljoprivredu). Pricaju stariji da su dovozili kamione na okolne njive gde je bilo potrebno, pa zadruga slala traktore vecih konjaza da to zaoru.
 
Da nasa secerana radi kao sto je radila do 90-tih bilo bi sat. mulja koliko hoces (plus druge povoljnosti za grad i poljoprivredu). Pricaju stariji da su dovozili kamione na okolne njive gde je bilo potrebno, pa zadruga slala traktore vecih konjaza da to zaoru.
jesili pitao u plani oni mislim da imaju to a i blizu je ,e da radi šecerana i ostalo ucupriji bilo bi baš dobro za sve nas u okolini
 
Nisam se setio da pitam tamo :osmeh: Naci cu negde do sledeceg leta, sad mi je na te dve psenica pa bih odradio sledece godine. Nisu preterano kisele ali posto su u vlasnistvu odradio bih kalcifikaciju da ih sredim kako treba.
 
Nazad
Vrh