Elektro instalacija

Добро ја не знам ај' ми објасни како је сигнална лампица повезана у коло алтернатора и како се преко ње врши побуда.

Да ли би конструктор омогућио да због сијалице упропастиш акумулатор?

С обзиром да је у мојој групи аутоматичара била и група за сигнализацију, онда је и ту преко сигналних сијалица ишла нека важна функција...не бива то тако. Али било је руковалаца који су се плашили када дођемо да видимо неки квар да не „избацимо блок“. Мислим...преко сигнализације.
 
Nisam toliko strucan da obijasnim u detalje sta i kako samo znam toliko kolko sam napisao, kontrolna lampica sluzi da alternatoru da pobudu da bi punio i kada puni ugasi lampicu I da ako sijalica pregori alternator nece da puni i znam da unimerom izmerim napon i proverim koliko puni. Meni je toliko dovoljno da znam za moje potrebe

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Колико ја знам то је само сигнална лампица која показује квар у колу алтернатора. Не иде никаква побуда преко ње. Веза те сијалице је паралелна и она ради независно од кола побуде.

Провера сијалице се врши при сваком старту мотора. Када се кључ постави на први степен контакта, сијалица сија.

Чим се стартује мотор, сијалица се угаси под условом да је све што утиче на рад алтернатора у реду (каиш алтернатора није пукао и није лабав, реглер исправан итд.).

Неки поремећаји се примећују када се сигнална лампица јавља слабијим сјајем (по сунчаном времену мало зезнуто да се примети).

И не иде никаква побуда преко те сијалице већ је у питању други квар или поремећај (пуцање погонског каиша може бити квар, али лабав каиш је поремећај – у оба случај нема пуњења акумулатора како треба или не пуни никако).
 
Povezana je žicom :D :D, no šalu na stranu da bi alternator "proizvodio" struju potrebno je osim rotacije (vrtnje) i magnetsko polje, kad bi imali stalne (permanentne) magnete onda ne bi bilo moguće (moguće je ali je kompliciranije) regulirati visinu napona. Zato je to riješeno s elektromagnetom a tome služi struja koja dolazi preko žaruljice da stvori početni magnet a kad se u statoru inducira napon tada se uzima ta struja za daljnji rad (preko tri pobudne diode) a na žaruljicu tada umjesto mase dolazi pozitivni napon i ona prestane svijetliti. Zato ponekad ako je taj "proizvedeni" napon niž ili viši od napona akumulatora dolazi do tinjanja žaruljice.

alt.gif

Na ovoj slici sve to možeš vidjeti s elektronskim regulatorm ali se ne vidi veza između signalne lampice i rotora tj. pobudnih dioda, zato prilažem i drugu sliku s elektromehaničkim reglerom gdje je vidljiva ta veza

bg1.png
 
Ето. Погледај трећу шему и видеће да је сигнална лампица у паралелној вези у колу и да њен рад одређују мирни и радни контакти у реглеру.

Како може да иде било каква побуда преко лампице када је њено коло раздвојено контактима у реглеру?
 
Mislio sam si da će uslijediti takav odgovor pa ti evo i pojačane veze između lampice rotora i pobudnih dioda

alt2b.png


Znači kad daš kontakt struja za pobudu ide preko crvenog voda a kad alternator počinje puniti onda induciran napon po zelenom dolazi do spoja lampice i crvene linije, to je samo na šemi tako u stvarnosti se to ne vidi.

BTW dinamo za razliku alternatora ne treba početnu pobudnu struju jer se pobuda kod njega nalazi na statoru (kod alternatora je na rotoru) pa je dovoljan remanentni (zaostali) magnetizam na polovima tj. metalnim pločama kojima je namotaj pričvrščen na kučište. Ponekad se dogodi da je taj magnetizam preslab ili ga uopće nema pa se onda mora vršiti ponovno buđenje dinama spajanjem kao elektromotora (pojednostavljeno) a isto se ponekad može dogoditi da se polovi zamijene pa je inducirani napon suprotnog polariteta od napona akumulatora.
 
Poslednja izmena od urednika:
Dobro doktore i cemu po tebi sluzi ta lampica

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Једну ствар си колега заборавио. Кад већ наводиш динамо машину која има сталне магнете. Ту не треба побуде јер су то трајни магнети и њихово магнетно поље индукује струју.

Алтернатор (или генератори) немају сталне магнете па је потребна трајна побуда. Нема ту никакве почетне побуде. Сијалица би у том случају била много веће снаге, а не 1 или 2 W, када би побуда ишла преко ње. И још једну ствар сте заборавили: куда то иде побуда када се сијалица гаси чим кренеш у покретање мотора? Да ли мислите да се електрична енергија производи само тиме што се ротор врти? Без пресецања линија магнетног поља...

Побудни намотаји се стално напајају и то не иде преко сијалице људи.


BARBULA бар из неког поштовања прочитај пар порука изнад и написао сам шта је сврха сигналне лампице.
 
Procitao sam ja i po tome ispada da bi alternator punio bez kontakta sto se ne jasi

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Sa duznim postovanjem debelo si u zabludi,do alternatora dolazi dve zice jedna direktno sa stalnom strujom i druga je pobuda preko kontakt brave i kontrolne lampice i alternator bez kontakta nece da puni

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Dinamo nema stalne (permanentne) magnete nego remanentne (zaostali magnetizam) , a ja se isključujem iz ove diskusijuje jer se s B...... ne vrijedi svađati. Samo još za napomenu da mi je princip rada alternatora bio diplomski rad 1988 (da dobro vidiš hiljadudevetstoosamdesetosme)
 
Poslednja izmena od urednika:
Ма добро све се слажем. И у једној од претходних порука сам написао да не знам. Уопште не видим чему увреда. Објасни ми како побуда тече у сталном раду мотора у циљу допуне алтернатора преко угашене сигналне лампице. Зашто она не сија (али сија када је квар)?

Колега, с обзирим да си дипломирао на тој теми објасни нам Б....... шта у преводу значи реч перманентни.


У мом крају кажу није шија него врат.
 
Kada se da kontakt lampica preko brave dobija + a od alternatora dobija masu i ona svetli a kada alternator pocne da puni umesto mase i sa alternatora dobije + i lampica se gasi,to je ono sto ja znam ovako laicki da obijasnim.Kako kazes da ne znas a ubedjujes nas da mi ne znamo

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh