Centralno i etazno grejanje.

Znam,i imam u susednom selu čoveka što se greje na drvenu sečku.Postoji gorionik za to i sve ide automatski.Slično kao na piljevinu.
 
То је већ полу-професионална ако не и професионална сечка. Ово је више за једно домаћинство. Нека потроши и 4 литре горива опет се исплати вишеструко. Зато и тражим пећ која ће моћи све да прогута. И још нешто испробано штапови од сунцокрета и главе горе за све паре. Кували смо бундеве за товљенике пар година ситно грање, кукурузовина и штапови од сунцокрета. Тако да треба и то узети у разматрање. За

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.

Možda nešto ovako:

 
Imam malo iskustvo sa seckanjem home made seckalicom. Pokretali smo je sa 539 na 900rpm bez problema. Potrosnja u tom rezimu treba da bude ispod 2l na sat. Ucinak jako zavisi od granja kakvog je oblika. Za granje od rezidbe te home made seckalice ne vrede jer ide jako sporo. Za oborena drva pa sve ispod pivske flase da isece to moze bez problema i to radi radnju jaki dobro sa velikim ucinkom. Covek od koga sam pozajmio masinu kaze da su isekli lesnik (njegova rezidba je drugacija od jabuke jer se vade dugacke grane komplet) zmajevku za 1.5sat njih dvojica i kada su je izmerili imala je 3600kg. To menja sigurno 4-5 kubika drva. Ja sam to iseckano lozio u kaljevoj peci. Poenta je imati neku automatizaciju kao pelet onda je pogodak.

Ovo mi sad iskoči u YouTube:

 
Imam malo iskustvo sa seckanjem home made seckalicom. Pokretali smo je sa 539 na 900rpm bez problema. Potrosnja u tom rezimu treba da bude ispod 2l na sat. Ucinak jako zavisi od granja kakvog je oblika. Za granje od rezidbe te home made seckalice ne vrede jer ide jako sporo. Za oborena drva pa sve ispod pivske flase da isece to moze bez problema i to radi radnju jaki dobro sa velikim ucinkom. Covek od koga sam pozajmio masinu kaze da su isekli lesnik (njegova rezidba je drugacija od jabuke jer se vade dugacke grane komplet) zmajevku za 1.5sat njih dvojica i kada su je izmerili imala je 3600kg. To menja sigurno 4-5 kubika drva. Ja sam to iseckano lozio u kaljevoj peci. Poenta je imati neku automatizaciju kao pelet onda je pogodak.
Kod nas je jedan seckao grane od orezanih jabuka sa starim silo kombajnem, kaze ide odlicno
 
Pozdrav drugari. da i ja napišem koju. Pre par godina drugar i ja smo nabavili seckalicu za grane. Firma koja pravi mašinu je iz Ade. Pogon joj je kardanski a u zavismosti od želje kupca može i elektro motor. Seckalica koju mi posedujemo može da sečka grane do 7-8 cm. debljine a postoji i model koji može da sečka do 10 cm. debljine. Potrošnja energenta(nafte) pri radu sečke je minimalna,traktor malte-ne radi u leru. Samo sečkanje ide brzo,u mom slučaju bilo nas je trojica,dvoje na "hranjenju" sečke i jedan na korpama (praznio korpe sa isečkanim granjem u prikolicu).Naj više vremena nam je oduzela priprema granja i sortiranje, šta je za sečku a šta za motorku(rkčili smo deo salašišta). Kod mene u kući je centralno grerjanje na sojine bale pa kad je neka bala "sumnjiva"(mala,slabo nabijena,mokra....) ubacim i koju lopatu tog granja. To gori samo tako.
 
Drugar ima sečku na traktor, doneo sam par džakova i probao u peć na bale
Dobro je skroz
Drži kao 1,5 bala od prilike džak 50kg
On prodaje po ceni 70din po džaku, on krči živice švapska groblja isl sve je tvrdo drvo glog isl
Meni je lakše nabalirati nego se njakati sa džakovima i gde i kako da ih složim????



Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Ма све то стоји, ал кад је сировина отпад који покупим за другима( грање и дрва која "слабо горе") исплати се мало потрудити. Ове године једну змајевку грана сам скупио за другима. Исекао можда пола. Имам да крчим 400 х 15 метара ту има свега. За моје потребе најмање 2 године огрева.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Ima i mašina, nije sečka, nego puž vuče i seče granje na komade.
Imaš onda komade granja od oko 5-10 cm duge.
To tu kod nas pakuju u džakove od krompira i slože da se osuši.
Mašina je bila neka češka, moram potražit, ima sigurno na slo forumu tema o tome.
Videi o samogradnjama.
 
Poslednja izmena:
Liči na komunalnu opremu, malčer sa kesonom, da se pokupi trava i slično.
Tu je s tehnologije uzgoja biljaka pitanje, koliko se sme ostavit granje u vočnjaku u vidu da ti se na njemu ne namnože štetočine. Jer fino je da se pokupi suva roba.
I s drugo strane, koliki je kapacitet ugrađenog malčera za mlevenje debljih grana.

Snimak pokazuje kako ga koriste u nacionalnom parku gde im se širi praprat, a ne sme se koristit hemija (koja tu i nije baš efikasna).


Ovaj snimak je baš iz vočnjaka. Koliko gledam kad se kipa kod svih ispada vrlo usitnjena roba. Ne znam koliko bi to bilo korisno za loženje u tom stanju, još kad nije suvo. I drvena sečka, ako nije suva, fermentira i osetno gubi energetsku vrednost.

 
Poslednja izmena:

Momci,pisalo je negde o ovakvo nacinu grejanja,da li se neko greje na ovakav ili slican nacin? Mislim da je Spajki imao slican nacin grejanja al da je batalio,zbog cega?

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk
Tačno, ja sam se grejao par sezona na samlevene šapurike. Prva stvar, za mlevenje je potrebno mnogo snage i energije. Mleo sam je traktorom od 105ks i mlinom čekićarem na sito sa rupama od 24 i 30mm i to jako lagano jer cim malo vise pustis unutra udavi traktor. Šapurika je izlazila iz njega 70%prašina i 30% neke granulacije i komadića od fi 3mm-12mm. Drugo i najbitnije, sapurika NE SME imati uopšte ljuštike jer se ona samlevena u toj masi ponasa kao armatura, čičak, mreža... Učvrsti sve oko sebe i gorivo se zaglavi u rezervaru. Nikakvi mešači je ne mogu razdrmati ni pokrenuti. Zatim manipulacija tom mevenom sapurikom. 4 zmaj prikolice sapurika kad sameljem dobijem 35-37 džambo vreća (malih u koje staje po 700kg psenice). Te vrece donesem u hangar i iz njih posle jupolkom sipam u rezervar (bure od 200lit sa konusom dole). Najidealije bi bilo napraviti neku drobilicu koja bi samo usitnila tu šapuriku na neku granulaciju da bi takva mogla ići u gorionik. Sledeći i najveći problem postaje nabavka te iste sapurike. Sve manje ljudi bere kukuruz u klipu, sapurike se prodaju sve skuplje. Odustao sam od toga i kupio kotao sa gorionikom na agro-pelet (i sve ostalo što može da se sagori). Tona peleta od soje kosta 13500 dinara ovog sto ja uzimam. Za proslu sezonu sam potrosio oko 5t (200kg + -). Taj ogrev zauzima prostora za 5 paleta, dzakovi su 15kg. Napunim rezervar i zavrsio sam lozenje za dan-dva. Potrosio sam pre dve godine oko 3,5t nekog uglja u istom gorioniku. Sagorelog materijala ista kolicina kao i ubacenog da se sagoreva, ja sam izgledao kao rudar, garav, a prostor oko kotla je izgledao kao da sam u rudniku od te silne prasine. Hvala lepo ali ne vise ugalj,bar ne u takvom stanju prašine. Npr, koštica od kajsije ludo gori i čuda pravi sa temperaturom.

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
Kod granja jabuka osnovni problem je sto to nije pravilna grana nego krivudava. Nama je to gusilo da smo posle 3-4 korpe batalili. Onda sam probao ringlov koji sam oborio (prvo sam odvojio sta je za motorku sta za seckalicu sto je Bubisa pisao). To je progutala za 5min sve jer su grane bile po 2-3m dugacke. Po meni ta masina da bi imala smila mora imati hranjenje sa nekim Rikom da se hrpe granja ubacuju (pricam o granama posle rezanja).
Liči na komunalnu opremu, malčer sa kesonom, da se pokupi trava i slično.
Tu je s tehnologije uzgoja biljaka pitanje, koliko se sme ostavit granje u vočnjaku u vidu da ti se na njemu ne namnože štetočine. Jer fino je da se pokupi suva roba.
I s drugo strane, koliki je kapacitet ugrađenog malčera za mlevenje debljih grana.

Snimak pokazuje kako ga koriste u nacionalnom parku gde im se širi praprat, a ne sme se koristit hemija (koja tu i nije baš efikasna).


Ovaj snimak je baš iz vočnjaka. Koliko gledam kad se kipa kod svih ispada vrlo usitnjena roba. Ne znam koliko bi to bilo korisno za loženje u tom stanju, još kad nije suvo. I drvena sečka, ako nije suva, fermentira i osetno gubi energetsku vrednost.

Tacni sve. Grane kada se seckaju pozeljno je da su sto zelenije, a kada se loze da su suve. Video sam da ljudi seckaju u pletene dzakove od krompira i slazu da ima vazduha da struji i da se susi. Sve to iako na prvi pogled je jednostavno i dzabe grejanje ne ispadne bas tako. Potrosi se puno vremena da se spremi i skladisti. Agropelet/pelet sa konforom koji pruza mozda je trenutno najbolje resenje. 5t peleta x 155e mimo sezone i ogrejes se kao covek. Sa agropeletom nemam iskustvo.
 
Mi svakako moramo da izvlacimo granje nakon zimske rezidbe, do nekog kraja februara, sredine marta. Ili ga skupiti vilama ili samleti tarupom.
Po meni nema smisla ni pokusavati ako se ne radi u rinfuzu. Pa mi je onaj tarup sa skupljanjem zanimljiv, to iskipujes u prikolicu, skladistenje u nekakvom silosu itd. U startu otpisujem bilo kakvu varijantu sa dzakovima i slicno, previse to vremena zahteva
 
I dalje je grejanje na drveni otpad najjeftinije. Potrošim otprilike 8000din za mesec dana. Pepela skoro ništa.
Kuća izolovana maksimalno.
 
Branko, na kakav drveni otpad?

Prva, druga, kuplung treća, ruski ti je menjač sila...
 
I dalje je grejanje na drveni otpad najjeftinije. Potrošim otprilike 8000din za mesec dana. Pepela skoro ništa.
Kuća izolovana maksimalno.
Mozda ali posle bala.

Da me ne mrzi sam da dovozim bale nebi me kostalo za celu sezonu 6-7000 din.

Ovako sa radnicima me izadje oko 25-26000 din za celu sezonu.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Nazad
Vrh