Centralno i etazno grejanje.

Toplotna pumpa instalirana 2019/2020

Tri bunara fi 50mm, dubine 33m, jedan napojni, dva upojna - 800e
T. pumpa thermocold Mara 20kw - 1500e,
Napojna pumpa Pedrolo -120e
Montažni materijal:
bakarne cevi-1", okiten crevo -1" , usisni ventil-1", loptaste slavine -1" -200e
Montaža; sam svoj majstor.
Greje se 150m2(visine 3,3m), kombinovano podno i radijatorsko grejanje.
Tremperatura povratne vode podešena na 40 st cel.
Temperatura u kući podešena na 22 st.cel.
Trošio 20m3 drva za sezonu -130000d.
Ako se uklopim u taj novac, biću više nego zadovoljan.


;
 
Poslednja izmena:
Mene iz iskusvta seoskog brine taj upojni bunar da ne pocne voda oko njega da se pojavljije a kasnije poplavi dvoriste.
 
Te bale su dobre gde ima 6-10 ukupcana pa neko uvek moze da bude Pera lozac. Gde je manje drustvo po meni to nije opcija bez obzira na cenu koja jeste najpovoljnija.
@Luka
Jel vi onda ujutru lozite balu za balom dok ne polozite 5 komada? Koliko to vremenski moras biti u kotlarnici?
Bojane ubacim 2 pa za sat još 2 pa za sat ipo još 1
Proces ubacivanja 2 Bale traje 1minut
A ostalo vreme se brinem oko 100ovaca i 100 svinja znači ustanem u 7 ujutru u kući 22 stepena popijem kavu obučem se odradim po radi sebe
Znači izadjem u 7:30 u avliju ubacim 2 Bale
08:30 još 2 Bale
10:00 još jednu
Udjem na fruštuk ono 26_27 u kući
I tako celi dan na 350m2 plafoni 2,9m visoki
Ja to nisačim drugim nebih mogao ugrejati!!!!!!!!!!!!
Jeste imam vakuum stakla i staklenu vunu u zidovima sve je staro 30+ godina
 
Poslednja izmena:
To je najveci problem. Ko ima kanal, reku da pusti vodu sistem radi besprekorno uz utrosak 1/3 struje u odnosu na odavane kW.
 
To je najveci problem. Ko ima kanal, reku da pusti vodu sistem radi besprekorno uz utrosak 1/3 struje u odnosu na odavane kW.
U selu nema dugih iskustava u vezi sa poniranjem povratne vode, tako da ne znam kako će se ponašati upojni bunari u budućnosti.
Koeficijent efikasnosti ide i do 1:4 uz nizak temperaturni režim.
Mojih 40 st. u radijatoru deluje vrlo neuverljivo prema 70-80st u klasičnom grejanju.
 
A kakva su iskusta sa vazduh-voda sto se tice potrosnje?
To jeste jednostavije za postaviti ali:
Temperatura vode iz koje se uzima toplota je 14-15st. konstantno.
Temperatura vazduha je promenljiva spoljna zimska temperatura.
Koeficijent efikasnosti pada sa padom temperature vazduha a time i isplativost.
 
Bojane ubacim 2 pa za sat još 2 pa za sat ipo još 1
Proces ubacivanja 2 Bale traje 1minut
A ostalo vreme se brinem oko 100ovaca i 100 svinja znači ustanem u 7 ujutru u kući 22 stepena popijem kavu obučem se odradim po radi sebe
Znači izadjem u 7:30 u avliju ubacim 2 Bale
08:30 još 2 Bale
10:00 još jednu
Udjem na fruštuk ono 26_27 u kući
I tako celi dan na 350m2 plafoni 2,9m visoki
Ja to nisačim drugim nebih mogao ugrejati!!!!!!!!!!!!
Jeste imam vakuum stakla i staklenu vunu u zidovima sve je staro 30+ godina


Koliko litara ti je akumulacija?
 
Kod vas su bale povoljne. Kod mene samo usluga baliranja u kocka bale dođe od 37 do 40 eurocenta. Sad koristim drva iz vlastite šume i potrošim godišnje oko 15 metara za grijanje. Ako bi trošio 8 bala dnevno, ispada 6 x 30 x 6 =1080 bala, odnosno 400 do 430 eura po sezoni. Neposredni trošak za drva je gorivo i ulje motorku i traktor, a svoje vrijeme nikad za sebe ne računam (u mirovini sam i to poklonim sam sebi :) ). Izrada drva mi dođe kao dobro razgibavanje. 😂
Nedostaci su učestalo loženje jer nemam peć nego šparet u kuhinji koji služi i za grijanje vode u centralnom i ujutro je potrebno nešto vremena dok se ne ugriju radijatori. Srećom imam i plinski bojler pa kad je jako hladno (ispod -10°), ujutro prvo bojlerom ugrijem vodu u sistemu na 60°, a dalje šparet održava bez problema.
Toplinske pumpe su odlična stvar, ali za njih treba kuću adekvatno izolirati, ugraditi odgovarajuću površinu ogrijevnih tijela, ili najbolje podno grijanje koje treba najnižu temperaturu vode.
 
Јел може резервоар од нафте да се искористи као акумулатор топлоте? Не знам колико је литара, користио се за лож уље у кући за централно грејање.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Није на спрат, грејао би око 100 м². Таман би могао да уклопим акумулатор изнад пећи.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Имам један резервоар па сам мислио да га искористим. Ако већ треба толико посла онда боље на ново направити.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Имам један резервоар па сам мислио да га искористим. Ако већ треба толико посла онда боље на ново направити.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
Ako ti je akumulator iznad peći i iznad radijatora a razvod cevi donji, ne trebaju ti nikakve prepravke.
Samo ostaviš akumulator otvoren gore i prešao si na otvoreni sistem- ne treba ni da uklanjaš ekspanzioni rezervoar.
I to funkcioniše. Ja sam godinama imao takvo rešenje.
Rezervoar je bio od 2000 lit. (Ujedno je služio i kao ekonomajzer-proveo sam dimne cevi kroz rezervoar)
Zbog podnog grejanja sam radio sa otvorenim sistemom i tu je pritisak 0,2-0,3 bara=visina od donje tačke grejanja
do najviše tačke rezervoara, 1m==0,1bar.(Pritisak u rezervoaru se kreće od nula na vrhu do max na dnu rezervoara)
Imao sam skorenovački kotao na bale, ali sam umesto bala ložio cepanice.
 
Poslednja izmena:
Kod mene ima nekoliko njih kojima je to trajno resenje,naravno da moze sto nebi moglo

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh