AUTOMOBILI - kvarovi, popravke i održavanje ...

Gospodara prstena ako si u mogućnosti definitivno.
 
- U AUTOMOBILU MUŠKARCI OPASNIJI OD ŽENA - ...

Osim što učestvuju u većem broju saobraćajnih nezgoda, muškarci prvu saobraćajnu nezgodu dožive ranije u svojoj vozačkoj karijeri, češće su od žena uzročnici saobraćajnih nezgoda i više su skloni rizičnim ponašanjima u vožnji, posebno kada je reč o prekoračenju brzine, pokazuju objavljeni podaci.

Kako se navodi u analizi podataka o strukturi poginulih, prema starosti i polu, u saobraćajnim nezgodama u Srbiji od 2010. do 2014, koju je sprovela Agencija za bezbednost saobraćaja, muškarci predstavljaju mnogo veći problem sa aspekta bezbednosti saobraćaja od žena.
U odnosu na starost učesnika najveći rizik od pogibije u saobraćaju imaju mladi, starosti od 20 do 24 godine. Kako se navodi u zaključku Agencije, to može da se dovede u vezu sa kraćom dužinom vozačkog staža, kao i sa stavovima, psihofizičkim stanjem, sposobnostima...
Muškarci čine 81 odsto svih mladih poginulih u saobraćajnim nezgodama u Srbiji.
Rezultati istraživanja pokazuju da razlike u riziku smrtnog stradanja muške i ženske populacije postoje čak i ako se uzme u obzir činjenica da muškarci učestvuju više u saobraćaju (posebno kao vozači).

Takođe, muškarci su više izloženi riziku od sudara pri velikoj brzini, dok su žene češće zastupljene u sudarima koji proizilaze iz loše procene situacije u saobraćaju.

Žene u proseku učine i manje saobraćajnih prekršaja a učestvuju i u manjem broju saobraćajnih nezgoda od muškaraca.
Od 2010. do 2014. na putevima u Srbiji stradalo je 3.265 osoba, od čega 78 odsto muškaraca. Oni su u saobraćajnim nezgodama najviše ginuli u svojstvu vozača putničkog automobila (31 odsto), a žene u svojstvu pešaka (43 odsto) i putnika u putničkom automobilu (36 odsto).

2267912355a907950d3cb981227982_v4_big.jpg

Foto: B92
Svaki četvrti poginuli učesnik u saobraćaju je osoba starija od 65 godina. Kada se nađu u saobraćaju, osobe starije od 65 godina, imaju za 50 odsto veću verovatnoću da dožive saobraćajnu nezgodu u kojoj će smrtno stradati od prosečnog rizika za ostatak populacije stanovništva u Srbiji.
Osobe starije od 65 godina najviše smrtno stradaju u svojstvu pešaka.
Kako je objašnjeno takvi podaci se mogu dovesti u vezu sa opadanjem psihomotornih sposobnosti starijih osoba, ali i činjenicom da su prilikom takvih vrsta sudara ranjiviji i zbog svoje starosne dobi.
Osim toga, starije osobe više smrtno stradaju u saobraćaju u svojstvu biciklista nego kao vozači putničkog vozila, navodi se u saopštenju.

Izvor: B92, Tanjug
 
Poslednja izmena:
Baš me čudi.Vozi se kao u Diznilendu.Današnja mladež uopšte ne razmišlja.Automobili brzi,jaki i samo gas.
 
Upravo tako, nažalost ...
Sve što je auto jači, noviji, luksuzniji, veći i moćniji, sve se manje kontroliše u saobraćaju, kao i onaj ko njime upravlja. Lično sam bio svedok u mnogo situacija, kada jedan od vozača takvog automobila napravi ozbiljan prekršaj naočigled policijskog službenika, ili jednostavno projuri pored njega. Računa čovek, bolje nakratko okrenenuti glavu na drugu stranu, jer mu ne pada na pamet da interveniše zaustavljajući "zatamnjena stakla" i da tako rizikuje eventualnu zamerku sa nekim "poznatim ili moćnim".
Ali zato oni koji voze auto srednje i niže klase pogotovo starije proizvodnje, plate i za sebe i za njih, kad treba ponekad i kad ne treba.
Ovi prvi pogotovo u zadnje vreme sve češće plaćaju nečim drugim, nečim što je vrednije od novca, plaćaju životom. Nažalost, neretko svojom bahatošću to oduzmu i nekome ko se ni kriv ni dužan tada našao na "njihovom" putu ...
 
Poslednja izmena:
За то окретање главе би полицајци морали да губе посао.Савесност и поштење тих људи не би смела да буде питање.
Сетимо се само догађаја из прошле године у Лондону кад је комунални полицајац наплатио казну Хилари Клинтон за непрописно паркирање а суд је додатно казнио дотичну за покушај претњи од стране пратилаца Државне секретарке САД.
 
Posto sam dosta mogucih i nemogucih problema resio na Poljoinfo forumu, ajde da probam i ovaj... dakle, desava mi se to da ne mogu da nastelujem rucnu kocnicu na Zastavi 10. Na valjcima ima dobru silu na zadnjim tockovima, ali rucna je 0...kada stegnem sajlu, cese o dobose, i maalo drzi, a kada otpustim ne koci nista... Ima li neko ideju sta da probam?
 
Trebaš skinuti doboše i unutar njih je regulator koji sam podešava razmak između doboša i pakni on je najvjerojatnije ili korodirao ili blokira od prašine. on ti izgleda otprilike ovako (možda je čak isti)



kad pritisneš nožnu kočnicu ukoliko je veliki razmak ova lisnata opruga preko pera gura zube na zvijezdi i odvrće vijak i time smanjuje zazor između pakni i doboša. probaj to očistiti i namazati uljem tako da ide lagano. kod montaže zavrni vijak do kraja (da lakše staviš doboš) pa onda pumpaj nožnu kočnicu dok se ne podesi razmak za ručnu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Treba da se zamene anker ploce,verovatno su se iskrivile pa pakne hvataju ukoso :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Onda mu ne bila dobra ni nožna kočnica
 
Poslednja izmena od urednika:
Popusti sajlu rucne,skini doboše i poravnaj ih na strugu (u krajnjoj varijanti skini brusilicom samo onaj početak-prsten na kocionoj površini doboša da ti ne smeta pri montaži i demontaži),mehanizam koji ti podešava pakne prema dobošu,kao što rekoše kolege,je verovatno zatajio. A ti lepo uzmi pa manuelno sam podesi (navrti na mehanizmu) raširenost pakni za svaku stranu tj svaki doboš,zategni sajlu tj podesi ručnu i ako ti nisu spaljene pakne mora da koči. Ako ne bude kočio onda pripremi 10.000 za pakne sa komplet mehanizmom....
 
Ovo što sam ja stavio yu slike mehanizma od Punta Mk 2 po kojem je rađena zastava 10, sad da li su oni koristili sistem od njega ili su nešto mijenjali neznam, jer iskreno rečeno vidio sam samo jednu u životu ( uživo).
 
Ovo sa slika par postova iznad se nalazi ispod kocionog cilindra i gura pakne ka dobosu. Skini dobos pogledaj ,ja mislim da je isto na puntu i na zastavi10.
To bi trebalo da samo steluje pakne kako se trose ,da ih gura ka dobosu.
A ako ne radi rucna od kad su stavljene nove pakne ,onda prilikom same zamene nisu nastelovani ovi steleri.
Mozda bi trebali i sami da odrade to, to vec ne znam ,ali kad stavis pakne,na rupu od srafa tocka ,mozes da gurnes srafciger i da siris pakne okrecuci ovaj mehanizam dok ne nastelujes da rucna hvata. Ne znam kako bih ti slikovitije objasnio
 
@kanački zato sam mu i napisao da nakon što ih očisti pumpa kočnicu par puta ali treba pumpati sporije nego kod ozračivanja tako da opruga obavi svoj posao tj. podesi zazor između pakni i doboša. Ako se ide ručno podešavati treba paziti da se slučajno ne okreće u kontra smjeru onda pukne ovo pero koje odvrće vijak.
 
Mbranko je sve lepo objasnio samo zaboravio da kaze da mora da se otpusti sajla rucne kocnice skroz,posle toga ide pumpanje nozne kocnice dok se neusteluju paknovi i posle dotegnes sajlu.Obavezno proveri buzir sajle dal se ne skuplja prilikom pvlacenja rucne moze i to da bude uzrok.
 
Imam jedno pitanje,od pre 10 dana sam vlasnik opel astre g 2.0 dti i danas sam primetio da se PK kais malo ,,guli,, kao da se ceseo nesto,da li neko zna sta mu je?
 
Nazad
Vrh