AUTOMOBILI - kvarovi, popravke i održavanje ...

Ja bih ipak rekao da je ovaj moj 1,6turbo najmanje brige.
Kao i svaki benzinac.Nema tu nikakve velike filozofije.Bukvalno menjaš ulje redovno i uživaš.Ako si voljan staviš oil cach can, da produžiš vek PCV jer je integrisan u poklopac, pa mora ceo da se menja.Ali to nije mana nikakava, samo košta malo više, ali ako se redovno menja ulje i ako se pošteno gazi nema brige.
 
Треба ми ваше мишљење у вези "ситуВације" коју имам: трећи "Меган" са 1,6 атмо бензинцем К4М, прешао седам (7) и нешто ситно 'иљада километара, био некоћ на оном "нултом сервису", седи у топлој гаражи десетак година, био редовно паљен и радио по по'сата-сат у разним режимима на сваких два месеца, док пре неких пет година, када се неки Гремлин (не глодар) увукао у електрични систем (ја бих рек'о у глупави сензор положаја радилице, ал' то кажем ја, не мајстор). И сад ено "Меги" код мајстора "реноиџије", чека да буде звезда "Jутјуб" клипа жанра "Will it start...".

И кад се то догоди, када поново зањишти тих 106 коња (ако неки у међувремену није побег'о), интересује ме шта би био добар низ корака за редовно коришћење аута? ОК, уље и филтер, назубљени каиш свакако, можда и овај поли-клинасти, али да ли је потребно још нешто да се мења, да се не деси да ми мајстор, у корист своје користи, накарика замену водене пумпе, филтера кабине, или ко зна шта све не такве врсте, што није хабано, а "чамљење чекајући" га није убило?
 
Pumpu proveri vizuelno dal je propišala.Kočiono ulje isto proveriš,jer hoće da apsorbuje vlagu i kad samo stoji.Sad svaki majstor ima tester, a i ako ga nema kupiš ti za par stotina dinara i imaš tester za ubuduće, mada menjanje kočionig ulja ako nije redovna navika može sa sobom da povuče i to da propiša cilindar,ali to je jbg.Ako je ostavljen sa gorivom u rezervoaru onda bi bilo poželjno da se izvadi to gorivo i ispere rezervoar pogotovo ako je dizel i ako nije sipan "stabilizator".

Upališ ga i pustiš ga da radi do radne temperature, ako nema čudnih zvukova,dimova i varnica samo vatra.
 
Па све набројано и треба да замениш. Иако је гаражиран влагу није могао да избегне. Уље за кочнице проверити, антифриз од 10+ година (). Све куда пролази гориво проверити и заменити.
Гуме од стојања ће весело да скакућу...
 
Значи течности за проверу у промену...

А котаче сам окретао, да се ослањају на подлогу на разним местима.
 
Мој резон беше, да се беповратно не изоломе на једном једином месту,, па да не скакуће к'о трактор после зимског сна.
 
Треба ми ваше мишљење у вези "ситуВације" коју имам: трећи "Меган" са 1,6 атмо бензинцем К4М, прешао седам (7) и нешто ситно 'иљада километара, био некоћ на оном "нултом сервису", седи у топлој гаражи десетак година, био редовно паљен и радио по по'сата-сат у разним режимима на сваких два месеца, док пре неких пет година, када се неки Гремлин (не глодар) увукао у електрични систем (ја бих рек'о у глупави сензор положаја радилице, ал' то кажем ја, не мајстор). И сад ено "Меги" код мајстора "реноиџије", чека да буде звезда "Jутјуб" клипа жанра "Will it start...".

И кад се то догоди, када поново зањишти тих 106 коња (ако неки у међувремену није побег'о), интересује ме шта би био добар низ корака за редовно коришћење аута? ОК, уље и филтер, назубљени каиш свакако, можда и овај поли-клинасти, али да ли је потребно још нешто да се мења, да се не деси да ми мајстор, у корист своје користи, накарика замену водене пумпе, филтера кабине, или ко зна шта све не такве врсте, што није хабано, а "чамљење чекајући" га није убило?
Knjiga kaze 6 godina i onda ide zamena pumpe. Ulje redovno menjaj da se ne napravi talog i blokiraju neki uski kanali koji uticu na rad remenica. Bese taj motor ima onu varijabilnu remenicu? Guma propada vremenom, vozio - ne vozio.
 
Nazad
Vrh