AUTOMOBILI - kvarovi, popravke i održavanje ...

Kod brata na Libri zamajac je u katastrofa stanju.Kod palenja hoće da zatrese žestoko a prilikom gašenja baš se čuje.Niti trese niti išta,ide kao zmaj.Kod mene se ništa nije čulo ni prilikom palenja ni gašenja samo je tresao kada kreće,proklizavanje prilikom navlačenja u voznji i treskanje.
 
Matic, oko 10000km godisnje.

Miroslave,ma znam da mora,malo se spradam. U bmw-om slucaju serviseri su jedino resenje. Kad sam ga kupio prve godine niko u okolini nije mogao da mi uradi servis,od tada iskljucivo vozim u ns na odrzavanje.
 
Mali rezime za Fokusa 1.8TDDI :
Letos je uradjen mali servis bez filtera goriva i kostalo je oko 7-8 000 din,posle ode alternator i popravka 50e, pred jesen promenjen filter goriva i alnaseru promenjene cetkice(stvarno bolje vergla) i to zadovoljstvo je kostalo 3200din, e sad je dosao na red veliki servis sa sve lamelom,korpom i druk lezajem bez zamajca. Svi delovi su u kvalitetu i sa rukama je doslo 55 000din, sam komplet kvacila 200e skoro pa OK cena, ali obican spaner je kostao 100e, pumpa za vodu 40e ...
Tako da uopste nije svabo jeftin za odrzavanje, Peugeot 2.0 HDI 90ks je dooosta jeftiniji za odrzavanje od svabe.

Danas uzimam auto sa servisa, tako da ce te dobiti precizne informacije o cenama zamene kvacila i za ovaj tip motora. Model je 306 SW. Ne znam na koliko se kod njega menja set kvacila ali majistori koji su radili auto rekli su mi da srafovi na menjacu nikada nisu odvijani. Auto je do sada presao 270 000km, od toga kod mene 140 000.

- - - - - - - - - -

Kada je se vec pokrenula diskusija o motorima sa lancem, koji jos svapski motori imaju lanac? Zanimaju me BMW i Mercedes starije proizvodnje 20+ god. I da li Mecka 250d petak ima lanac?
 
Mecka 200, 250 i 300D imaju lanac. Cak i turbo dizeli iz okonje (E klasa od 95.) imaju lanac. Okonja 250 CDI ima isti blok kao klasicna 250ka s tim da je glava drugacija i ima 2 bregaste. Ali vremenom se i lanac istegne pa ga treba zameniti, ali to izgleda ne praktikuje 90% vlasnika.
 
Svi mercedesi imaju lanac .cak mislim i a I B klasa,pa i ovi najnoviji,su sa lancem,
tomo,nisu isti blokovi nikako to mozda samo na oko,ali jako malo delova su isti,cak ni kod istog modela imqa razlike,ne znam tacno koji ali isti motor,ista kubikaza,jedan ima jednoreni lanac na rzvodu,jedan ima dupli...
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod nas u selu je izgleda hit imati Land Rover Frilender. Mladi poljoprivrednici ih kupuju ko biciklove. Kad pocnu predavanja u klubu poljoprivrednika nece znati koji je ciji. :haha:

Posle ces iste te naci u redu ospred banke pa potom odmah istim redosledom ispred servisa.Delovi su papreni.Ja imam Nivu.Drtina obicna.Delovi za dzabe i uopste je ne zalim.Po meni je ona ipak radni auto sa trenutno najboljim odnosom placeno -dobijeno.
 
Uz normalno odrzavanje ti lanci u starijim pomenutim vozilima rijetko kad otkazu ili dotraju. Tacnije mercedes. Prije strada spaner lanca. Al ima lufta da se doteze prije nego se zamijeni. Napominjem, uz normalno odrzavanje.
 
Kakva je situacija po pitanju Lanca sa benzincima 1.6 I 1.8 kod BMW-a, modeli 316 I 318 tzv kockica I njegov sl. model radjen od '92?
 
A sta ti znaci normalno odrzavanje kad se vrti u ulju a spaner se spanuje sa pritiskom ulja . Kod lanca je problem sto se osovinice polako trose i lanac se produzava pa pocinje da se cuje a i usled tog produzivanja menja vreme otvaranja ventila i ubrizgavanje kod dizela . Tako opadaju performase a lanac ne naleze kakao valja na lancanik . To se menja najbolje po preporuci .
 
Svi mercedesi imaju lanac .cak mislim i a I B klasa,pa i ovi najnoviji,su sa lancem,
tomo,nisu isti blokovi nikako to mozda samo na oko,ali jako malo delova su isti,cak ni kod istog modela imqa razlike,ne znam tacno koji ali isti motor,ista kubikaza,jedan ima jednoreni lanac na rzvodu,jedan ima dupli...
Bilo je reci o tome na MB klub Srbija. Glava sa OM 605 pase na OM 602 ali se moraju menjati i klipovi jer 605 ima 20 ventila. Dakle, ako glava pase i blok je verovtno isti s tim da je to relativno skup sport :ppozdrav:.
 
Set kvacila za 2.0 HDI 66kw izasao me je 15000 + 5000 za ruke. Nova korpa, lamela, druk lezaj. Ovaj model ne poseduje plivajuci zamajac, tako da oko njega nije bilo posla. Predhodni set kvacila je bio LUK-ov, a korpa i lamela su mogli jos ici, a druk lezaj se raspao.
 
Nazad
Vrh