AUTOMOBILI - kvarovi, popravke i održavanje ...

Koliko znam i doblo ima pocinkovanu limariju, a motor 1.3 je jedan od najboljih dizel motora. Sto se toga tice tu ne bi trebalo da bude problema. Problem je mozda da se nadje dobar jer su uglavnom presli ogromne kilometraze. Moj stric je nekad vozio prvu generaciju kad je bila nova u nekom preduzecu i oni su ih terali do 250000 km i to za samo par godina i onda prodavali dalje. Secam se da je tad pricao da su posle te kilometraze kao sluzbeni i dalje dobri.
 
Doblo ima vecu zapreminu tovarnog prostora od Kangua. U mom kraju ima puno tih Fiat Doblo i to model Malibu. Zasto nemam pojma.
Motori su relativno poznati nasim mehanicarima, opremljenost rezervnim delovima je dobra a i nisu skupi. Eto zasto su popularni.
 
Ako je pocinkovana ,dobro je. Moj kum ima Fiat Freemont 2015-16 god. Kupio ga je 2 god starog i vec su mu rubovi bili pokazali koroziju i odmah je morao da ih sredi da se ne siri dalje.
 
Pogledajte recimo pasat b 6 kakvih truledina ima, ali to ne znaci da VW grupacija ima losu limariju. Tako i za FIAT, mozda su neki problematicni, ali nije to kod njih izrazeno.
 
Moze li neko da mi mi kaze sta je potrebno kad kupujem vozilo koje se vodi na firmu da ga registrujem na svoje ime? Jel se tu pravi standardni ugovor ili kako ide?
Ako se dobro sećam ide kupoprodajni ugovor, ja nisam platio porez jer je firma platila pdv kad je kupljen auto(putnički). Računaj trošak prenosa vlasništva i sve što ide uz to.
 
Imao sam prilike da vidim lanac od tog 1.3 motora (i to baš sa Dobla), koji je pukao. Nisam mogao da verujem da toliko tanak lanac pogoni onoliki auto.
 
Kod nas su ljudi navikli da se lanac nikad ne menja i ako je kod mnogih mladjih vozila predvidjena njegova zamena i to na prilicno niskim kilometrazama. Mada mi nikako nije jasno sto su ga onda stavljali kad tera malo vise nego zupcasti kais.
 
Kada se menja na vreme traje to i nema problema samo što kod nas vlada mišljenje kako je Aca rekao da se to ne menja nikada jer nema potrebe.Tako i termostat služi samo da auto ima zimi grejanje i ni za šta drugo.
 
Kod nas su ljudi navikli da se lanac nikad ne menja i ako je kod mnogih mladjih vozila predvidjena njegova zamena i to na prilicno niskim kilometrazama. Mada mi nikako nije jasno sto su ga onda stavljali kad tera malo vise nego zupcasti kais.
Kao i za vecinu losih stvari kod danasnjig automobila mozete da se zahvalite EU regulativama. Od 2008. pocinju regulative o CO2. CO2 je direktno srazmeran potrosnji goriva. Od 2009. kreću slabašni lanci jer je trenje sa njima, a samim tim i potrosnja goriva manja za tipa 0,5%. Kad se skupi par miliona auta to im je znacajna usteda. A zasto lanac umesto kaisa ? Pa jednostavno lanac dovoljno dugo traje da prosecnog prvog vlasnika uglavnom ne zanima, on proda i kupi novo a trosak zamene (koji je bar 5 puta veći od ustede goriva) pada na sledećeg vlasnika.
 
Ja sam menjao preventivno na 200km iako i nov i stari kad se uporede nije bilo razlike. Menja se i set lancanika. Uglavnom skf komplet sam uzeo oko 15.000din bese pre jedno 2 godine.
 
Kao i za vecinu losih stvari kod danasnjig automobila mozete da se zahvalite EU regulativama. Od 2008. pocinju regulative o CO2. CO2 je direktno srazmeran potrosnji goriva. Od 2009. kreću slabašni lanci jer je trenje sa njima, a samim tim i potrosnja goriva manja za tipa 0,5%. Kad se skupi par miliona auta to im je znacajna usteda. A zasto lanac umesto kaisa ? Pa jednostavno lanac dovoljno dugo traje da prosecnog prvog vlasnika uglavnom ne zanima, on proda i kupi novo a trosak zamene (koji je bar 5 puta veći od ustede goriva) pada na sledećeg vlasnika.
Tacno. Sve ustede koje ce da ustede 0.2-0.5l/100km kasnije kostaju 200-500-1000e. Videcemo kada se elektroautomobili masovnije krenu koristiti koje ce tu sve igranke biti.
 
Ti slabasni lanci su se ugradjivali jos pre 20 godina u neka vozila, ali moguce da je i tad to bilo zbog potrosnje i zagadjenja.
Inace mi je jako zanimljivo to hvalisanje automobila na struju jer oni navodno ne zagadjuju zivotnu sredinu. Kako se dobija ta struja koju oni koriste ili te baterije njihove, o tome ne pricaju.
 
Ja kad sam video veličinu lanca na našem 1,3mjt, a sećajući se ladinog dvorednog lanca kao od vitla za trupce, pomislio sam da je samo polovina..
Po meni, ovaj lanac je potrebnije menjati na vreme od kaiša. Problem istezanja ni ne pominjem.
Još više me iznenadilo kada sam video puknut lanac kod Nissan Navare, džipčine od 2,5tona. Za nijansu deblji od bicikle..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh