AUTOMOBILI - kvarovi, popravke i održavanje ...

Exide se smatra generalno najkvalitetnijim i najdugovečnijim koji se kod nas može kupiti.
Mi smo pre dve godine kupili u Ideu taj mali Exide, jer je jedini nudio četiri godine garancije.
Do sada nije ni štucnuo, ali ga pomalo kondicioniram pred svaku zimu.
 
Da te ne slažem ali nije više od dva meseca.Auto je uzet u avgustu 2013 a kada je zahladilo odmah je počeo da prca i na kraju cikn'o skroz.U pitanju je bila Varta sa sve kontrolnim okom koje je sijalo zeleno. 😂 Onda sam uzeo nov Top Start koga sam izbacio napolje sledećeg proleća 2014 godine jer mi je trebao za drugu mašinu a uzeo novu Vartu 77 ampera koja me je služila besprekorno do prošle jeseni gospodnje 2020 godine a takođe izdala bez upozorenja u susednom selu pa je dolazio drugar sa sve kablovima u pomoć prijatelju. 😂 Opet sam uzeo Top Start od 77 ampera ali mislim da menjam auto ove godine pa neću akumulator više da čačkam.
 
U Škodilaku je Baren i zaista sam prezadovoljan njime...
Napunio je 6 godina !!!!!!!!!
Ali, priznajem, u Škodilak sam ugradio prekidač mase SSSR, i jednostavno ga izšaltam iz upotrebe kada parkiram "na duže" !!!!! 😂
 
U Fordu mi počeo 'kumulator polako da "izdaje"....
U Škodilaku je Baren 54Ah proizveden u Martu 2015 i ne pokazuje znake umora...
Pređem malu kilometražu s Fordom mjesečno, i auto ume da mi stoji po par dana a da nikuda ne idem, (zato što se vozikam Škodilakom 😃 ) i akumulator ne "drži" struju k'o ranije (kad je auto pun svakakve elektronike o_O )...
U pitanju je Exide Excell EB500 50Ah 450A ...
Sa strane je u plastici utisnuta "šifra" B1279E pa me zanima može li neko da dešifruje iz nje koje godine je akumulator proizveden ?
Googlao sam već pola sata-sat, ali informacije koje "ispadaju" su mi i više nego konfuzne i oprečne....
Inače, auto sam kupio 2018. iz Deutchland-a i stigao je s tim akumulatorom...
Maj 2017.
 
Имам бош од 56 ампера и мислим да има преко 10 година. Који број да гледам и тачно да утврдим годину производње. И још ради!!!
 
Ne...
Mislim na :

Bären Polar Plus 12V 54Ah 520A​

BAREN-54Ah-D+.jpg
 
Poslednja izmena:
Pozdrav za kolege sa foruma
Imam jedno pitanje vezano za dimenzije guma. Radi se o Golfu 5 (4 motion). Zimski set mi je 195/65 r15, a letnji 205/55 r16, ali koje su vec zrele za zamenu.
Imam 4 nove gume u dimenziji 205/60 r16, pa me interesuje da li ih smem montirati ? Znam da na 4x4 pogonu moraju biti iste gume, ali ne znam da li smeju biti nesto veci profil ?
Kalkulator guma kaze da je razlika 2.82%, a proizvodjaci savetuju da ne bude preko 3%.
E sad ne znam da li to vazi i za vozila sa pogonom na svim tockovima, tj da li bi osim laznog pokazivanja brzine možda bilo jos nekih problema, tipa senzori ABS-a, a samim tim i ESP sistem bi mozda brkao ?
Ili da u jos gorem slucaju mozda poremeti neki deo na samom pogonu ?
Ako neko ima iskustvo ili misljenje neka podeli.

PS: Ove gume bih mogao prodati pa kupiti sa tacnom dimenzijom, ali bi mi odgovarale zbog razlike u gotovo1 cm visine, ali i zbog bolje udobnosti auta. Zato sam sve ovo i pitao.
Obrati paznju da ne zakaci negde kada smotas levo, desno. Lagace brzinu i predjenu kilometrazu, a sa tim i sve ostalo. Nisi samo povecao obim tocka, vec i tezinu (masa koja se okrece), a to utice na ostale parametre.
 
Da li neko zna dal na Duca Duster 2013. 1.6 benzinac postoji fabrički katalizator? Mogu da proverim da li ide senzor do njega?
Mislim da ima, ali nisam siguran.
 
Menjao sam saobracajnu pocetkom februara i tek pre neki dan primetim da mi pod oznakom H ( oznacava datum zamene tablica) stoji datum 31.12.9999. Mora da su pogresili nesto. Sve mi mirise na to da cu opet morati da vadim saobracajnu o svom trosku naravno.
 
Danas sam bio na tehnickom da produzim registraciju, kad saobracajna ima neku seriju brojeva koja ne dozvoljava tehnickom pregledu da izda nalepnicu, vec se to mora u supu uraditi. Kakvi bolidi, a u januaru sam dobio novu sabracajnu i tablice kad sam kupio auto.
 
Imam problema sa fiat cromom dizelaš u pitanju, teško pali, dugo vergla. Sad da li su u pitanju dizne, regulator pritiska ili nešto drugo. Majstor nikako da ga primi da ga prikači na kompjuter.
 
Treba mi veci auto od Astre a da moze da vozi i porodicu i jabuke. Izbor je Fiat Doblo ili Opel Combo. Gledam 4-7g star auto. Astru bi prodao i dodao para pa uzeo od ova dva jedan. Da li neko ima iskustva sa ovim autima i kako su se pokazali?
 
Nazad
Vrh