AUTOMOBILI - kvarovi, popravke i održavanje ...

Filter koji se mijenja je ulozak , tako da nema ventila , ako i ima u kucistu nesto to ostaje.
 
Meni se tako desavalo sa astrom da mi tokom prvog paljenja lampicu za pritisak ulja ugasi posle 2-3 sekunde. Tako sam je vozio 6 godina i motor joj je i dalje bio kao grom.
 
Filter koji se mijenja je ulozak , tako da nema ventila , ako i ima u kucistu nesto to ostaje.
I ja se nesto pitam kakav ventil to je samo ulozak filtera nista ja tu ne vidim sto bi licilo na taj ventil, medjutim logicnoje da mu treba da nabije pritisak jer se filter prilikom stajanja isprazni pa mu dodje skoro kao kad se stavlja novi.
Kupim ja novi filter cisto da proverim da nije do filtera i prilikom skidanja starog nista nema samo malo ulja dole u kucistu ali to je zanemarljiva kolicina., medjutim sad mi se cini da je kod ovog novog filtera to svetljenje lampice ulja kod prvog starta cak malo i vremenski duze nego sa starim filterom.Mozda je i do kvaliteta samog uljnog filtera a ni sam neznam sta da uzmem a da znam da je neki zadovoljavajuci kvalitet.
Sto se tice predloga od clana foruma Tomislava da proverim pritisak ulja ja mislim da je sa tim uredu jer posle tog prvog starta lampica se istog momenta gasi a i nikad nije ranije u toku voznje ni na tren sevnula bilo koliko da je opterecen motor i u bilo kakvim uslovima da radi tako da ne verujem da sa pumpom ulja nesto nije uredu premda nikad se nezna.
Mozda i los kvalitet filtera pravi problem?
Nego recite mi zasto kad se menja ulje u bilo koji motor pa i sa traktorom je tako kod prvog startanja se ceka da ulje napuni filter pa se tek onda lampica gasi e nesto slicno je i kod mene samo sto to cekanje ide od 1,5-2,5 sec to 2,5 sec. je sad posle zamene filtera sa novim premda je jutros bio minus pa je i to uticalo na malo produzeno vreme sijanja lampice
 
Pa tako je zato što prvo ujna pumpa treba da napuni taj prazan filter da bi potom nabila pritisak
 
Onda se kod mene vjerovatno ne zadrzi ulje u filteru i posle gasenja auta odnosno posle nekog vremena mirovanja istog.
Zasto je to tako, to je sad vec teze pitanje
 
Onda se kod mene vjerovatno ne zadrzi ulje u filteru i posle gasenja auta odnosno posle nekog vremena mirovanja istog.
Zasto je to tako, to je sad vec teze pitanje

Provjeri nivo ulja u karteru nakon duljeg mirovanja, upali motor neka malo radi, ugasi i nakon 15,ak minuta ponovno provjeri nivo ulja. Ukoliko je prije paljenja motora bio viši nivo nego kod ponovnog mjerenja, sigurno se radi o povratu ulja iz filtera. Ja imam isti slučaj na traktoru koji ima filter ulja "naopačke" ugrađen. Ne drži nepovratni ventil u filteru ulja i ulje se vrati u karter. Nivo se podigne za cca 8 mm.
Ne znam kako je sprečavanje povrata ulja riješeno kod uložaka filtera. Imaju li i oni nepovratni ventil?
 
Zar moze da utice proizvodjac filtera na to? Stavljao sam xy brendova filtera i ako je kataloski broj isti (cak i razlicit ako je isti navoj) sve je ok.
 
Ne nisi ukapirao . Prilikom proizvodnje auta novog imali su 2 dobavljaca filtera . To je inace cest slucaj jer jedan nemoze da aisporuci non stop dovoljnu kolicinu . E sad fiat npr trazi filter sa tim i timkarakteristikama . Dobiju od njih komplet kuciste filtera , a ova dva proizvodjaca zadravaju prava da unutra bude drugaciji ulozak . Kasnije u eksploataciji se znaci pojavljuju dvije verzije filtera , i npr jedan isti proizvodjac ima obe opcije , npr mannfilter za jtd ali dvije verzije . Koja ide vidi se kataloski po broju sasije , ali ako su slicni moze da se zamijeni.
 
Ima takvih zabuna kolko oces .Nekad se nemoze ni po broju sasije odrediti . Npr kod zglobova homokinetickih . Kod nekih auta kao originalni dio je komplet poluosovina , amoze zglob da se zamijeni . Dobijali su u proizvodnji poluosovine od vise firmi . Iste su okolo , ali nisu morali unutra da stave nr isti broj zuba kronerea pa nastaje frka kasnije
 
Ne nisam pogresio u modelu filtera, kod mene ide ovaj bez onog produzetka na sredini


Medjutim verovatno se radi o ventilu koji se nalazi u kucistu filtera, njega cu prvo proveriti, evo sad na -1 cekam 3 sec. da se ugasi lampica
Ja kupio novi filter mislio stanje ce se popraviti ono za nijansu jos gore te izgleda da cu ponovo vratiti onaj stari
 
Ja sam Astru 1.7 CDTI kupio novu i od prvog dana mi se lampica za ulje posle prvog paljenja gasi za tri do pet sekundi.
U servisu su mi rekli da je to normalno. Sad ima 195 000 na satu i sve radi kao prvog dana.
 
Da li je normalno (verovatno nije) da se kod hladnog starta lampica pritiska ulja ne ugasi odma cim motor upali vec nekih 2 sekunde posle paljenja.
Posle prvog paljenja svaki put se ugasi istog momenta kad se i upali motor a u pitanju je 1,3 mjet
Opusti se, isto se dešava i kod mene a i kod mnogih drugih.

Život je kratak da bi merio sekunde gašenja lampice ulja. :LOL:
 
Nazad
Vrh