Alati i radionice

Da li i ti trazis strug za svoje potrebe? Znas da radis na tim starijim masinama?
Не, не тражим, али имам жељу за којекаквим ситнијим алатним машинама, прво струговима, довољно до метра растојања између шиљака (попут оног малог кикиндског из огласа) , а после и којекаве ситније глодалице, по систему а-ла матори "Декел". Просто, кадгод сам пожелео да направим неку направу од метала, за било какву намену био, у једном моменту искочи питање машинске обраде ...и онда ти спласне ентузијазам. А моја криза средњих година није се толико распојасала, да бих, поред осталих потреба, новце бубн'о у струг. ;)
 
Uh uh uh
Znaci moram i strug da kupim, ne znam bas da radim na tim masinama. Deluju komplikovano.
 
Sa kakvim karakteristikama bi trebao biti kompresor da bi pneumatski pistolj radio bez brige?
Msm verovatno zavisi najvise od protoka vazduha i boce..


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока

Prosecna potrosnja vazduha kod pneumatskog odvijaca je negde izmedju 120-150l/min. Minimalni radni pritisak je 6 bari, tako da je pozeljna veca boca I od 50l, inace ce kompresor bez iskljucivanja morati da pumpa vazduh da bi mogao da ostvari dovoljni pritisak.
 
U setu sam dobio najvecu 23. A nije sad to neš specijalno, ipak je 400 Nm. Oko kombajna i tako nekih manje zahtjevnih stvari bude mi se začas otplatio jer košta 80 eura, pa recimo sad dok dođe za sastavljanje hale i svakodnevno oko strojeva. Za točkove nije, uspio je odviti prednje na 539, ali zadnje nije no to sam i znao. Da bi mi trebao za točkove i žešće stvari malo i bi, ali takav jedan Milwaukee recimo košta preko 700 eura, dosta je veći i 1627 Nm zatezne, a 2034 Nm odvijačke moći ima dok ovaj svega 400.
Oko kombajna sve odvrće I steže sasvim dobro, na prikolicama zmaj sam uspeo popustiti šrafove, ali ne bih više probavao, bolje rukom malo popustiti, na automobilima šareno, baš juče menjao neke točkove, ovi što imaju alu felne ne može ni da popusti ni da stegne skroz, a na golfiću koji ima čelične i popustio i stegao kako treba... I da, za te pare radi odlično, ko ima novaca i potrebe znamo svi šta valja...
 
Uzeo danas one kljuceve u Lindi, da ubacim u jedan traktor i da ne premestam stalno, videcemo sta ce biti od njih.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Видео сам их и ја у њиховом недељном каталогу и помислио да ми треба баш неки такав сет јер у последње време вазда тражим "А где ми је она окаста тринестица?" или "Где ми је она петнаестица?". Потражио по Нету неки приказ, нашао један, видео какав је финиш кључева, који су ми личили на некакав глинџави сет каквог је мој отац купио пре двадесетак година на панчевачком бувљаку и..... одустао од планирања одласка у "Лидл" када их буду изнели из магацина.

Отишао сам тамо по друге ствари, па после свратио у кинескуј робну кућу и тамо видео неке кључеве који се продају поједниначно, иста комбинација као код тих у "Лидлу", окасто- виласти, са истом мером на оба краја, који носе марку "Dingqi" (неко овде рече да арчи њихову рацну и да је задовољан). Јесте да би сет тих кључева напабурчен по мерама као онај у "Лидлу" коштао и три пута скупље (сећам се да 10 и 13 коштају по 120 динара), али клучеви су на око фантастични: гладак и прецизан лив, уредна машинска обрада на крајевима, предиван мат, сатенски финиш...
 
Jbš finiš. Finiširaš ga i ispoliraš sam ako želiš. Problem je što taj finiš odaje da su najverovatnije napravljeni od lošeg materijala i da moreš biti nežan sa njima.
 
Za sta sluze deca po belom svetu inace :D

Nasao sin na nekoj akciji na Amazonu,svega 89$,mada vise je bio neki happy hour jer je kratko trajao i ograničen broj,ali sa velikom zackoljicom, shipping za Srbiju za 240$ a carina bi uzela jos 100€ minimum,ovako ako su Ustase mogle pacovskim kanalima u Argentinu moze i alat iz USA u Britaniju,pa u Norvešku :ROFLMAO:

 
Ja sam baš kupio u lidlu ključeve. Jbg neću propasti ta 899 dinara, malo i klince obradovao, vidim kakva je završna obrada, znam i za bolje al neka ga.
Al najviše me razočaralo, najveći ključ a skoro neupotrebljiv - 21.
 
Ja sam baš kupio u lidlu ključeve. Jbg neću propasti ta 899 dinara, malo i klince obradovao, vidim kakva je završna obrada, znam i za bolje al neka ga.
Al najviše me razočaralo, najveći ključ a skoro neupotrebljiv - 21.
E vidiš u tome je stvar, tj.u takvom razmišljanju:"neću propasti za ta 899 dinara!" Ti megalanci prodavnica i računaju na to da ljudima nije problem dati odredjenu sumu novca za nešto što inače košta 1,5-2-3 x više. Kupićeš bofl robu za siću kojom ćeš vrlo brzo biti razočaran ali je nećeš vratiti jer "toliko i vredi". To je generalno problem kod nas jer smo se decenijama snabdevali i krparili po najlonima i pijacama pa nam je tako nešto postalo normalno,medjutim nekadašnja roba sa najlona je ekstra roba za to što se u ovakvim mega-lancima prodavnica prodaje.
 
I dan danas ganci prodaju ekstra kljuceve, samo koga ne mrzi da proceprka. Citam ovde recimo kljuc 10-13 120 dinara i to je kao nesto povoljno, a ganci tako nesto prodaju za 100 dinara, a nekad i manje. Jedino sto ti za 120 dinara imaju predivan finis, a dowidat ili stahlwille od 100 dinara imaju obicno blagu rdju.
 
Nazad
Vrh