Akumulatori

Akumulator je jako bitan u današnjem životu svih nas!
Proizvesti akumulator je tako jednostavno, da jednostavnije nemože biti, malte ne, kako se pravilo pre 50godina, tako se pravi i dan danas! Osnova je ista, i samo može ići na bolje!
Ta priča, da se akumulator pravi namenski tako, da crkne posle garancije...nema veze sa vezom! Nije se rodio takav genije koji će odrediti vreme crkavanja akumulatora!

Glavni uzrok crkavanju akumulatora je čovek! To jest, verglanje do iznemoglosti, bez obzira što je auto neispravan i slabo pali, o dizelašima i da ne govorim, pokrive se ćelije...i posle nevalja akumulator, reklamacija i ostali problemi...bla bla bla! Pogotovo zimi...hoće lik da kresne traktor, čisto ono...nije ga palio 3 meseca, pa da probamo. A traktor stoji napolje na debeli minus, i onda ide jadno verglanje i zaključak...naravno nevalja akumulator! A nemisli posle sezone skinuti ga sa traktora, malo dopuniti punjačem, i postaviti u neku topliju prostoriju da prezimi!
Kako puni alternator(napon punjenja)? To nikoga nezanima, bitno da ugasi lampicu na kontrolnoj tabli sve je ok, tj. puni, al koliko?
Posle se pljuje po proizvođačima akumulatora, nebitno koje firme bile...
Treba staviti prst na čelo, i razmisliti malo... lako je staviti prste na ključ i verglati do iznemoglosti...
 
Objasnite kako onda akumulatori koji dolaze iz uvoza sa automobilima,traju jos po 4-5 godina ovde kod nas na traktorima a dosli polovni,a Black Horse,ProAtomic,Tesla,retko kad izguraju garanciju
 
I pre su ljudi bili sirovine pa su verglali po 3 min i držali na minusu po mesec dana .Ali su listići bili od "čistog " metala, pa kad kupiš trepču sa bakelitnom kutijom i onim spojevima olovnim ,mirni ste 8 god .Sada su listići od G...NA pa kad naiđete na oranje snjih sipa ko sa prezrele šljive na dno i za dve godine eto spoja sa ćelijom i nema više snage .Priznajem da je trebalo pola teleta prodati za veliki od 146 ah.Sad su jeftiniji.
 
Slazem se ja da treba biti sve ispravno i ne treba siliti akumulator verglanjem jer strada t i alnaser, ali da ima slucajeva da traju kolika je garancija ili pre crknu ili malo posle garancije to ima.
 
Objasnite kako onda akumulatori koji dolaze iz uvoza sa automobilima,traju jos po 4-5 godina ovde kod nas na traktorima a dosli polovni,a Black Horse,ProAtomic,Tesla,retko kad izguraju garanciju


zbog toga jer oni manje više ugrađuju kvalitetu, recimo brat je kupio case 5120 (95 ks) na njemu je bio akumulator 55 Ah (nisam se zeznuo 55 Ah) i vidjelo se na njemu da je dosta star, case je bio kod brata četiri godine i s time akumulatorom je prodan, a traktor je bio svakodnevno u pogonu bilo ljeto ili zima. doduše cijena tog akumulatora kod zastupnika za Hrvatsku je trenutno 1796 HRK ( ~ 26 300 RSD). Radi se o Optima yellow top akumulatoru. Kod mene je na autu akumulator sad šestu godinu ali opet se radi o bosch S5 (srebrni) 63 Ah i njegova cijena (s popustom) kod nas cca 100 eura, sve u svemu koliko para toliko muzike, jer ima boscha i po 20% manjoj cijeni ( S3 s crnim poklopcem) ili cca 15% jeftiniji (S4 s plavim poklopcem)
 
Ja mislim da još nije proizvedeno to, što naši majstori-prizvođači nemogu da "poprave" (zaj...), pa tako i akumulator.
 
Sa komšijom u bolnici ležao jedan čovek koji radi u Black Horse u Sombor.Čovek tvrdi da je caka u veku trajanja akumlatora u olovu.Ovi akumlatori što su pretopljeni pet puta nikada neće trajati toliko,nego ovi koji su proizvedeni od novog olova ,kaže on.:sta:
 
Obična glupost svako ko je dodira sa hemijom u obrazovanju se razume da nema veze jel novo ili staro olovo.
Pre će biti problem u nepravilnom prečišćavanju tj odstranjivanju ostatak u procesu reciklaže ali u to ne verujem.
 
Setitese 7 razreda i elektrolize.Pored olova treba juš jedan listić nečeg puno plemenitijeg .Nemogu elektroni sa olova preskakati na olovo.Ti listići se u zavisnosti od kvaliteta i exploatacije troše ,tj, ljuštre se i pada otpad na dno.Pa vi sada vidite koliko tu ima mogućnosti za malverzacije.Može čisto srebro a može malo i smederevca, da se doda.Znači moguće je napraviti extra bateriju ali košta.
 
Imam pitanje. Kako su se pokazali ovi Madjarski "Silver Horse" cijena je kod nas pristupacna, pa me zanima da li slucajno ne lice na brata crne boje?
@Stalker, kako se ocita datum proizvodje na akumulatoru ?Danas sam gledao jedan i ima nekakav dug broj sa ponekim slovom? Izgleda da to proizvodjac sifrira tako da smo serviseri znaju za rodjendan baterije.
 
Poslednja izmena:
Datum proizvodnje jeste neka vrsta šifre i nije jednostavno kao kod pneumatika (niti standardizovano na tom nivou).
Na jednom drugom forumu jedva rastumačismo (ali zaboravih), a imali smo i pomoć čoveka koji radi za jednog od dva najveća proizvođača. Mora se malo izguglati ima objašnjenja na net-u.
Inače, od gore navedenog od svega ima pomalo. Činjenica da su konstrukcije danas takve da pre svega:
1) Moraju biti jeftine
2) Ne moraju da traju mnogo duže od garancije
3) Prilagođene su novoj generaciji vozila, gde se podrazumeva elektronsko paljenje i ispravna instalacija (čitaj, faktor sigurnosti je skoro 0% kao i tolerancije na sve što nije idealno).
4) Reciklaža bi mogla da bude isto što i novo ali i ona se radi da troškovi budu niži pa se u svakom ciklusu izgubi po malo. Ipak, mislim da to nije primarni uzrok kraćem roku trajanja nove generacije akumulatora, već sve zajedno sa gore navedenim plus još par sitnih faktora.
 
Ako je neko gledao emisiju o poljoprivredi-cini mi se na b92,jedan strucnjak je objasnio da akumulatore unistava i dugo neupotrebljavanje kao i dugo verglanje.On je napravio uredjaj koji u toku zime postepeno prazni i puni akumulator i time simulira eksploataciju.Celije su uvek zagrejane na odr.temperaturu i mraz im ne moze naskoditi.Tvrdi da se jedino tako produzava vek baterijama i uvek su spremne za rad.Sve to moze da bude i reklama za uredjaj,pa ostaje na nama da procenimo koliko to vredi.
 
Auto se vozi svaki dan, dakle i puni i prazni, pa neki akumulator traje godinama a neki ne moze da izdrzi do kraja garancije...
 
Ako je neko gledao emisiju o poljoprivredi-cini mi se na b92,jedan strucnjak je objasnio da akumulatore unistava i dugo neupotrebljavanje kao i dugo verglanje.On je napravio uredjaj koji u toku zime postepeno prazni i puni akumulator i time simulira eksploataciju.Celije su uvek zagrejane na odr.temperaturu i mraz im ne moze naskoditi.Tvrdi da se jedino tako produzava vek baterijama i uvek su spremne za rad.Sve to moze da bude i reklama za uredjaj,pa ostaje na nama da procenimo koliko to vredi.

Čovek je stručnjak za elektroniku (pa (tek) posredno i za akumulatore).
Pohvalno je da postoji domaća konstrukcija koja može da bude na svetskom nivou.
Dobro, malo ima i reklame za proizvod, malo nedostatka vremena da se sve objasni i tako to.
Već je više puta rečeno ali da ponovimo:
Činjenica da dugo stananje akumulatora isti prazni (više (brže) se prazni na visokim temperaturama ali je veća posledica na niskim jer ionako mu opada kapacitet samo od temperature), kao i dugo verglanje.
Nije potrebno "simulirati" rad akumulatora (pražnjenje) osim u svrhu održavanja istog na određenoj temperaturi (recimo malo u plusu). Inače je potrebno držati ga napunjenog (ali ne prepunjenog) i dopunjavati na određeno vreme.
Vrednost uređaja je (verovatno) i u posebnom algoritmu punjenja (kakav imaju vrhunski punjači). Ovi algoritmi i nisu posebna tajna (napon/struja promenjivi od početka do kraja punjenja zavisno od napunjenosti akumulatorske baterije i kapaciteta) i mogu se naći i na net-u, možda malo prilagođenje svakom proizvođaču nedostaje (posebnost konstrukcije) ali to su NIJANSE i nije od većeg značenja.
Da li se uređaj isplati ... zavisi od cene ... i potreba.
U principu je O.K.
Dobro je i kada se čovek sa penzijom vrati u rodni kraj ... no neminovnost je da odliv mladih i stručnih ljudi godinama ne opada nego u najboljem slučaju stagnira. Kada to preokrenemo na pola smo puta da živimo bolje (nije obrnuto).
 
Nazad
Vrh