Akumulatori

Ajde da vam pojasnim, dajete stotine evra za akumulatore, a štedite na jednom punjaču, koji će vam produžiti vek svih akumulatora za bar 20%, pa izračunajte onda koliko se isplati kupiti taj najskuplji punjač ?!!!
Vrhunski punjač, i malko posvećene pažnje, da barem 4 puta godišnje, a još bolje i češće, dopunite svaki akumulator sa tim punjačem, svaki akumulator će vam trajati duže, od 10 do čak 50% duže, u zavisnosti gde se i kako koristi, i kakva je instalacija na vozilu, ali u svakom slučaju, taj punjač se isplati bukvalno u prvoj godini !!!!!
 
Тесла, па баш и ниси писао о конкретним моделима. Написао си само неке уопштене ствари и фенси термине (првенствено смарт) иза којих се, ако судим по којекавим другим стварима за чију се промоцију ухвате неки маркетолози, крију неке потпуно различите ствари, без декларисаних података о параметрима рада у појединим режимима рада, тј. имаш пуњач назван смарт, са некаквом електроником која ради поприлично другачије од неког другог смарт пуњача и то свакако не могу да буду иста ствар.

Постоји блог човека који читавог радног века имао посла са акумулаторима и он је писао и о пуњачима и њиховим нијансама које не пишу у књижици коју добијаш уз те пуњаче. Углавном, то што на неком пуњачу пише да је смарт и што можда има туце разних режима рада, не гарантује да ће оптимално радити посао. Оно што сам ја запамтио из лога тог човека, јесте да је дао препоруку за пуњач оловних акумулатора марке "Аком", исте она која производи акумулаторе. Један од разлога за његову препоруку у односу на то шта се могло купити код нас, јесте то што када треба, тај пуњач зна да подигне волтажу пуњења до 14,6 волти. Сећам се да је у то веме коштао око сто евра.

Видим по Нету да их има у екс-СССР земљама, али не знам да ли увозник тих акумулатора, увози и пуњаче.

181d1df3-499c-11e6-80c0-002590af40a9_25e0bd6c-8a0e-11e6-80d0-002590af40a9.png
 
Pa i moj no name 'smart' punjač ima u programu punjenja interval kada puni sa 14,6V.
Mislim da nebi bilo smisla da proizvođači takvih sprava ne usvoje algoritam koji preporučuju proizvođači/dizajneri akumulatora.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Skoro sam ujaku kupio punjač deca matic 119, za sada je zadovoljan.


Ja sam naslijedio neki sovjetski koji radi dosta dobro, ali je problem što je projektovan za rad na 220 V. Kako na svim lokacijama imam bar 230 V (na selu prva kuća do trafostanice pa bude i 245 V) na sekundaru ne može biti manje od 15.5 V što brzo dovede do ključanja. Problem sam riješio tako štona izlaz stavim par dioda redno, skinem 1.5-2 V i dovedem na mjeru.

eb7093215eeb2710401a0cd7bf0447d4.jpg
 
Zorge, pobrkao si nešto, ti ruski smart punjači mogu da podignu napon do 16.3V, 14.6V je malo. Postoji više serija ruskih pametnih punjača (pod serija podrazumevam niz modela jedne firme, koji se razlikuju po mogućnostima), dok sam to pratio najpoznatiji su bili " Кулон" и "Вымпел", od kojih svaki ima na desetine modela pa biraš ono što ti treba. Pogodnosti ruskih smart punjača su da pored nekoliko preddefinisanih programa postoji i mogućnost da korisnik sam kreira program i parametre, naravno za one koji znaju šta rade. Kod ovih zapadnih smart punjača, koliko sam video, toga nema, nakači se punjač na akumulator i punjač sam odradi onako kako je konstruktor predvideo, nema nikakvih biranja parametara punjenja.

 
Na prve dve slike su ruski punjači, a na trećoj su ovi noviji smart punjači koje sad koristim. Sve sam ih kupio za sitne pare jer su imali neku neispravnost, koje sam ja otklonio. Prosto ne mogu da ostavim kad naletim na takve stvari za par stotina dinara, iako mi normalno ne trebaju - sindrom hrčka. :haha:

Ovaj prvi na slici ima kilovatni trafo u sebi, pored punjenja ima funkciju i startera, elektronika unutra prepozna da li je start ili punjenje, kod punjenja se može elektronski podešavati struja punjenja, tiristorski, zaštićen je od kratkog spoja, promene polariteta...
Drugi je najobičniji ispravljač, znači trafo i diode. Preklopnikom se bira izvod sa seundara trafoa i time "šteluje" struja.
Treći je preteča ovih savremenih smart punjača, ima sve zaštite, korisnik podešava struju punjenja, tiristorski, automatski se isključuje, ima torusni trafo...
Četvrti sam kupio u vreme o kom je Zorge pisao (kad su Rusi dolazili kod nas i prodavali svoje tehničke stvari za to vreme potpuno jeftino). To je u stvari prenosni trafo snage 315W predviđen da se montira na zid kao stacionarni uređaj, koji pored nekoliko napona sa sekundara (12V, 18V, 24V, 36V) ima i sekciju sa ispravljenim naponom za punjenje akumulatora (naravno preko zaštitnog otpornika jer koristi sekundar od 2x18V).

Na trećoj slici su smart punjači koje sam kupio neispravne, naravno za novce kojih mi ne bi bilo žao ukoliko ne uspem da ih opravim, srećom na sva tri su bile trivijalne greške. Sad koristim uglavnom njih.





 
Poslednja izmena:
Naj bitnija funkcija koju punjač mora da ima je regulacija napona, do kojeg će puniti akumulator, a to je u zavisnosti od tipa akumulatora, za obične 14 V, ili za Ca-Ca, AGM 14,7 V.
Pametni punjači, imaju još opciju pulsnog punjenja, kojom se delimično uklanja sulfatizacija sa ćelija, čime se vraća snaga akumulatora i produžava vek.
Zašto treba dopunjavati akumulator na punjaču, najviše zbog toga što danas većina akumulatora koje kupujemo su Ca-Ca -takozvani bez održavanja, a oni traže napon punjenja 14,7 V da bi bili napunjeni 100%, a na 98% vozila je napon do 14,00 V, tako da ti akumulatori nikada nemogu biti napunjeni do kraja na vozilu, samim tim, nemaju ni pun kapacitet, a i brže propadaju, jer akumulator kada je potpuno napunjen najmanje sulfatiše, samim tim duže traje.
 
I još nešto, netreba vam jak punjač, sasvim dovoljan je od 5A, malko će duže puniti, ali je to i dobro za akumulator. U ostalom, punjač i netreba da puni akumulator od nule, već samo da ga dopuni.
 
Najlosiji punjac ce bolje uraditi posao nego nikakav.
Pametni (kontrolisan procesorom) punjac ce odraditi posao za 90% korisnika, mozda i vise.
Oni punjaci koje sam podesavas su vise za nekog ko stvarno zna sta radi.
 
Imam stari punjac koji je otac dovuko iz Poljske i kupljen je gys batium 15-12 koji je oziveo jedan aku koji je trebao da zavrsi u doplati kada se kupuje nov.

gys batium
 
Da pitam dobro poznatom frazom: 'pitanje za iskusne poznavaoce':osmeh: :
Došlo vreme da kupim akumulator za auto. Plava Varta 100Ah izdržala 5 godina, nikada nije slatko davala struju ali je funkcionisalo.
Malopre bio u Metrou, planiram kupiti najeftiniji Billoxy, od 25 meseci garancije.
E sad, vidim da u kućištu iste veličine imaju kapacitet 100Ah/800ampera startne struje i 110Ah/1000ampera startne struje. Ovaj kao jači je 1000 din skuplji.
Interesuje me koji bi trebao biti trajniji. Dali je na ovom slabijem deblja izolacija između ploča, odnosno dali je otporniji na sulfatizaciju?
Ili da uzmem ovaj koji je 'jači', pa bar radi tog udara od 1000A. Moglo bi biti korisno zimi.
Motor je VW pumpa dizna 1,9.
 
Nazad
Vrh