Akumulatori

Hoće CTEK da treperi kada nije lepo povezan na akumulator, proverite žabice i kablove.
Neprave se punjači u Pazovi, nađite CTEK, koji je No1, BOCH, ili drugi, ali obavezno barem da ima auto isključivanje punjenja...
 
Ovaj moj treperi i kada se samo ukljuci u struju i kada nije povezan na akumulator. I svaki put drugacije blinka sve i svasta.
 
А које би било неко просто и једноставно, без тих смарт функција, решење за пуњач класичних оловних акумулатора?

Ја имадох неки совјетски пуњач који је имао само потенциометар за појачавање тока пуњења и амперметар на коме се видела јачина пуњења, један осигурач и то је било све. Мученик је недавно испустио душу, па ми неки сличан (што се функција тиче) би ми радио пос'о, баш као и овај доскорашњи.
Kupi smart, mnogo je bolje za aku od tog siledzije.
 
Ne razumem zašto ga ne popraviš, ako ti je toliko prirastao za srce.
Bar to je toliko prosto..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Ne mora da znači da je uvek prosto. Ako ima potenciometar za regulaciju jačine struje punjenja onda ima i elektroniku, a ruska elektronika kod punjača nije baš jako prosta. Tj. nije baš lako razumljiva, bez šeme pogotovo.
 
Људи, овај мој је прегажен трактором пре неколико година, па остао без амперметра и читаве облоге око трафоа, остаде само подлога на коју је фиксиран и чеона страница на којој остаде читав тај потенциометар. Беху на једном месту огољени каблови који иду на клеме, па сам то изоловао и ствар је радила - припремиш место за пуњач, поставиш га, потенциометар ставиш у нека од прва три-четири клика, са најмањом снагом пуњења, прикопчаш клеме, укључиш струју и не дираш ништа, осим што провераваш унимером напон пуњења. По' уре пуњења и то је то - довољно да ослабели акумулатор завергла и покрене мотор трактора и онда нема проблема са паљењем до наредне једнодневне паузе у послу.

Недавно сам приметио да му отпаде један од каблова за клеме, што мора да се леми, а ја и било шта што има везе са кретањем електрона... Реко', можда је време да потражим нови пуњач. Зато сам и потражио савет за неки пуњач оловних акумулатора који би ми пунио све од од 55 до 140 ампера.
 
Za prvu pomoć onaj iz lidla mi završava posao ako treba malo dopuniti.. Za prazne akumulatore i dalje koristim iskrin, stari, ima preko 30 godina ali radi..
 
Људи, овај мој је прегажен трактором пре неколико година, па остао без амперметра и читаве облоге око трафоа, остаде само подлога на коју је фиксиран и чеона страница на којој остаде читав тај потенциометар. Беху на једном месту огољени каблови који иду на клеме, па сам то изоловао и ствар је радила - припремиш место за пуњач, поставиш га, потенциометар ставиш у нека од прва три-четири клика, са најмањом снагом пуњења, прикопчаш клеме, укључиш струју и не дираш ништа, осим што провераваш унимером напон пуњења. По' уре пуњења и то је то - довољно да ослабели акумулатор завергла и покрене мотор трактора и онда нема проблема са паљењем до наредне једнодневне паузе у послу.

Недавно сам приметио да му отпаде један од каблова за клеме, што мора да се леми, а ја и било шта што има везе са кретањем електрона... Реко', можда је време да потражим нови пуњач. Зато сам и потражио савет за неки пуњач оловних акумулатора који би ми пунио све од од 55 до 140 ампера.
Да није исправљач који има четвртасту ампер скалу и испод ње преклопник за „амперажу“ са поделом на јачину струје за 6V и 12 V. Има по 7 ступњева јачине струје.

Руње су их радиле углавном плаве боје (не верујем да су набављали друге боје јер ипак је то ЗДЕПАНО:) у СССР).

Такав имам од 1985, боја је још иста и служи добро иако га је комшија „палио“ сваких месец дана док нисам рекао: нема више!

Добар исправљач који добро служи и дуго траје.
 
Za prvu pomoć onaj iz lidla mi završava posao ako treba malo dopuniti.. Za prazne akumulatore i dalje koristim iskrin, stari, ima preko 30 godina ali radi..
Rodjak ima iz lidla punjac, mislim da je ultimate speed. Sluzi ga nekoliko godina i veoma cesto ga koristi.
 
Да није исправљач који има четвртасту ампер скалу и испод ње преклопник за „амперажу“ са поделом на јачину струје за 6V и 12 V. Има по 7 ступњева јачине струје.
Јок. Сиво фарбании перфорирани лим као поклопац, четвртаста ампер скала, стаклени осигурач, само 12-волтни, са око двадесетак ступњева подешавања јачине. Купљен на панчевачкој зеленој пијаци у доба када су долазили Руси да продају којешта друго и за те новце купују половне совјетске аутомобиле старије од 10 година, да их увезу назад у СССР. ;)
 
Не могу да се зезам са сликама па сам га нашао на интернету (ретка звер).

https://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/punjac-akumulator-10a-ruski-oglas-20145405

Добра машина. Уништавао га комшија јер је палио трактор када је исправљач у колу акумулатора па ми тако палио диоде. Трафо је издржавао јер је бољи од уобичајеног трафоа Е профила језгра (има кружно језгро трафоа). Потамнео је лак на навојима због преоптерећења.

Исто купљен у Панчеву, када смо ишли да видимо какав је сунцокрет па пролазили туда.

И овај је перфориран...мора некако да се 'лади.:)
 
Судећ' по натпису "устройство выпрямительно-зарядное" које је идентично као на мом пуњачу, рекло би се да су из исте фабрике, али није такав.
 
Imam takav punjač kao sa linka. Podešavanje struje se vrši preklopnikom a ne potenciometrom. Preklopnikom se biraju pojedini izvodi sa transformatora, tj. bira se naponski nivo a posredno se time menja struja. Izaberete viši napon i time dobijete veću struju punjenja. Osim preklopnika i trafoa, ima još samo ispravljačke diode i nema elektroniku, i takav jeste prost za opravku.
 
Тако сам и написао (преклопник) осим ако не мислиш на неку ранију расправу. Увек је добро имати амперметар јер може показати какво је стање акумулатора (бар сам ја тако закључио на основу искуства).

Има пуно извода јер има скале за 6 V и 12 V. Кад погледаш колико има извода, уплашиш се:).

Наравно увек сам пунио на првом подеоку скале 12 V, неколико почетних сати.



Јесте једноставан за оправку, али не треба га силовати тако како је мој комшија радио (палио трактор са пропалим акумулатором и прикљученим исправљачем) и сличним акробацијама.

Давно, тамо деведесетих, тражио ми други комшија да напуни нов акумулатор јер је пунио са другим...па не ваља нешто. Морон није ни гледао да је прикључио на неки крш од 6 V. Срећа да сам ја отишао јер ми је било сумњиво како то да „нов акумулатор цркне када се напуни“ (тако ми рекли). Он би прикључио мој исправљач и запалио шупу:). Чим сам прикључио, прегорео му је осигурач на инсталацији зграде. После тога сам само додиривањем „оживљавао“акумулатор јер је хтео да избаци казаљку из лежишта. „Чвркао“ сам га тако импулсима док није смирио казаљку на скали близу 10 А. После је наставио да пуни нормално, али шта је било са акумулатором, нису ми никада рекли. Шупа није изгорела...8-)
 
Преклопник - шкљоца приликом подешавања јачине пуњења, а потенциометар пружа равномеран отпор кад га "шалташ"?

Онда је и на мом преклопник.
 
Да, преклопником бираш опсег како је dukej објаснио, а потенциометром би вршио промену величина у опсегу. Зато и шкљоца јер мора да се ограничи опсег.

Мислим да ти стари руски имају куглице у преклопнику, а не као сада неке пластичне „перушке“ које цркну брзо.
 
Nazad
Vrh