Akumulatori

Ta Blue Varta je 95Ah, i to je Ca-Ca tip akumulatora koji zahteva napon punjenja od 14,7V, što retko koje vozilo ima, tako da ona nikada nije bila puna 100%, sem ako je niste dopunjavali adekvatnim punjačem, zato je i izdržala "samo" 5 godina. To što nije veselo okretala će pre biti do alnasera, a ne do akumulatora.
Inače ja konkretno baš tu Vartu koristim na svim vozilima koje imam, i većina je baš 95Ah, od traktora, viljuškara, do kombajna, i traju od 5 do 6,5 godina, čak i više, što je odlično s obzirom da su sve mašine odavno punoletne...
 
Tako je 95Ah, nisam znao da je Ca-Ca, vidim da je napon punjenja kod mene oko 14,2V.
Imam ponudu da dam moj akumulator i 100€ i dobijem Exide premium 100Ah/900A i 40 meseci garancije.
Dali je to ok?
 
Uzet Exide. Trenutno na pametnom punjaču da ga malo kondicionira. A onda vatra(gas).. valda izdrži onih garantovanih 40 meseci.
6d7f2961125869ee112094fac762ec84.jpg


Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
То ти к'о ономад када је АМД за своје процесоре увео "перформанс рејтинг" - фактички ради на једној фреквенцији, али "ради к'о да има више мегахерца". ;)
 
Tačno, ali se često dešavalo da nisu izdržavali ni dvije godine a garancija im bila godinu dana.
Rekao bih da je sada situacija ipak bolja, jer postoje i jeftini akumulatori koji ipak imaju solidnu garanciju.
 
Zamolio bih ako je ikako moguće za brzi odgovor,
da li možda neko ima šifrarnik za dešifrovanje koda za akumulatore?
Mislim na godinu proizvodnje, gde je proizveden... zanima me recimo za Exide, (od 20 maja 2020 imaju nove kodove), Fiamm,ruski Akom.
 
Video sam i aku, sa garantnim listom blanko a star 24M, zato i tražim ako neko ima te šifrarnike ako je voljan da podeli.
 
Пре недељу-две дана тражио сам у овој теми препоруку за неки пуњач 'кумулатора, да ми ради пос'о који је радио један стари трансформаторски и став већине који су нешто написали о томе је да нађем неки смарт пуњач и да, било какав да је, бољи је за здравље акумулатора од неког... ступид пуњача.

И тако, погледам шта се нуди на "Купујем-продајем" и то што видим тамо, потражим по Нету има ли још негде у свету у шта пишу, како ради и... да ли уопште ради. Видим да у катогорији но-нејм пуњача, са ценама упоредивим са обичним ступид пуњачима, има код нас све што се нуди и којекуде по свету, па после гледања којекаквих приказа, тестова и аутопсија тих пуњача, решим да наручим неки "Foxsur" од 8 ампера коме цена почиње од 3000 па иде и до 4500 динара. Зовем једног, другог, трећег, ал' нико их нема на стању. Тада сам прекинуо потрагу јер ми се из принципа нису давале веће паре за те исте моделе (или неке пуњаче мањих снага, типа 4 или 5 ампера; не ради ми пос'о за 140А акумулатор на великом трактору) на другом местима и због тога што би крајем новембра у "Линди" требало да изнесу у рафове њихов смарт пуњач од 10 ампера за 3600 динара. 'Ај реко' сачекаћемо и тај крај новембра, па таман кад поскидам акумулаторе са трактора, да их "кондиционирам" у гаражи током зиме.

Седим неко јутро докон испред компјутера и хајде да погледам поново на КП пуњаче, али да не ограничим потрагу на одељак "Аутомобили - акумулатори и пуњачи", већ да проширим на читав КП. Наравно, у резултатима потраге ми се накарикале гомиле пуњача за телефоне, тротинете, лаптопове и ко зна шта све не. Ал' беше ту и један какав мени треба, са баш штурим описом, типа "пуњач акумулатора, ново" од продавца, тј. продавачице из Зрењанина. На Нету сам потражио има л' шта више о њему (нема нарочито), ал' ево тест таквог пуњача кога је направио неки Пољак:


Дакле, 7 ампера и исто толико фаза, неколико режима пуњења, произведен априла ове године и све то за више него повољних 2400 динара. Наручио сам га чим сам се разабрао уз помоћ Нета о чему се то ради. Данас ми га је испоручио курир и одмах сам на њега прикачио један акумулатор од 50 ампера из аута који ми стоји. Посао је почео десулфатизацијом акумулатора, па наставио да пуни различитим амперажама и волтажама и ево сада је при крају, цепа 14,6 волти и са амперажом око 1 ампера. Што се каже - so far, so good. Може да се деси да сам за заиста минималне новце пазарио ствар која ће ми радити пос'о одржавања и пуњења акумулатора боље него неки ступид пуњач исте цене.
 
Čestitamo Zorge. Da i ti pređeš na tamnu 'smart' stranu.
Rekao bih da ovo nije loše, i da je u njemu pravilan algoritam punjenja. Nadam se da imaš i solidan unimer jer je zaista neophodan za kontrolu stanja akumulatora.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Da ovim putem pohvalim servis akomulatora Andrea Temerin. Power max 180A garancija istice 01.10 odeneo danas. Izmerili napon, stavili pod optetecenje, i kazu sad cemo resiti.
Proslo par minuta iznose nov akumulator.
 
Pravo da ti kažem, ja koristim staru dobru Iskru 45 analogni, i Fluke16 digitalni.
Ovi kinezi gledajući s 'lica' izgledaju duplo bolje od ovih mojih instrumenata, a pogotovu gledajući specifikacije.
Za unimer je, po meni, bitno da koristi četvrtastu bateriju od 9V(da ima snagu da meri otpor) i da meri što jaču struju.
Ovaj tvoj meri čak 20A i ako koristi još i 9V rekao bih da može biti ok.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh