Akumulatori

Ја, унутра му је 9-волтна батерија.

А што се тиче аналогних унимера, могу да се нађу и кинески и то баш јефтино, али не знам ваљају ли чему.
analogni-unimer-samwa.jpg
 
To bih već zaobišao. Teško da za te pare može biti 'instrument'..
Mislim da je dovoljno za prosečnu kućnu upotrebu potrošiti 20-30€ na digitalnog kineza. Ja sam pre par godina našem haus majstoru naručio unimer poput ovog tvog digitalnog stim što je imao i sondu za provodnike u zidu, čime je on bio oduševljen. Sah Elektronik je imao kvalitetne kineze.
Sad videh da Sah i dalje ima taj uređaj za 35€. Šifra mu je VA21.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Postoje i instrumenti samo za provjeru baterija , kako su litijumske postale vrlo popularne i cijene tih instrumenata su im dosta pale pa tako kinez dodje oko 70E na allexpresu, ne moze se jos mjeriti sa fluke koji je vise od 10x skuplji za tu namjenu. Mjeri unutrasnji otpor svih baterija sinusoidom male struje frekvencije 1kHz, na osbovu otpora se moze zakljuciti koliko je baterija dobra.

https://www.aliexpress.com/item/329...aa-4&pdp_ext_f={"sku_id":"10000001829976145"}
 
Pravo da ti kažem, ja koristim staru dobru Iskru 45 analogni, i Fluke16 digitalni.
Ovi kinezi gledajući s 'lica' izgledaju duplo bolje od ovih mojih instrumenata, a pogotovu gledajući specifikacije.
Za unimer je, po meni, bitno da koristi četvrtastu bateriju od 9V(da ima snagu da meri otpor) i da meri što jaču struju.
Ovaj tvoj meri čak 20A i ako koristi još i 9V rekao bih da može biti ok.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
Ti analogni lako najebu ako se promeni polaritet kako sam cuo, jer kazaljka ode u kontra stranu i prc. Ja kada sam uzimao prvi instrument uzmem neki emos, bilo je vise velicina i radnik me posavetuje da uzmem najmanji (i najjeftiniji) jer ce mi on odradjivati posao. Dobio sam cak i garanciju, medjutim nije bio za mene. Baterija od 9v, kablovi nisu na konektor nego izlaze iz samog uredjaja, a umjesto pistalice blinka minus na ekranu, kabal ako ti padne povuce i sam instrument koliko je bio lagan, i nije imao nikakvu gumu okolo kao zastitu. Ali je sva merenja odradjivao bez greske. Kasnije naletim na pijaci na neki od 10-20e i kupim, on nije imao ni jedan nedostatak kao kod ovog sto sam gore naveo. Jedino ne znam koliko je tacan, ali spram cene top. Kod instrumenta vecinom koristim mjerenje napona i pistalicu, kada radim neki zahtjevniji projekat koristim i ostala merenja.
Izvinjavam se za off.
 
Analogni su i dalje u prednosti nad digitalcima kad treba uočiti promene merene veličine u vremenu. Digitalcima, ukoliko merena veličina nema neku stalnu vrednost, stalno "igraju" cifre i teško je očitati pravu vrednost. U takvim slučajevima tačna vrednost nije toliko ni bitna, bitnija je informacija o prirodi promene tj. da li raste vrednost ili pada, koliko brzo i za koliko. Znači čisto trend promene veličine koji je vizuelan kod analognih instrumenata, a ne i apsolutna vrednost te promene.

Kao primer ću staviti jedan video gde se može videti da je red veličine pada napona na plus kablu od akumulatora do anlasera u anlasovanju oko 3V, da je upotrebljen digitalac cifre bi samo skakale i teško bi bilo pročitati koliki je pad napona.

 
Stari digitalci su imali taj problem i danas samo oni bas jeftini mada i oni to resavaju polako.
Uglavnom sada digitalni zabelezi najvecu, najmanju i srednju vrednost velicine koju meri.
 
Jel kupovao neko skoro, ili se makar raspitivao o stacionarnim akumulatorima? Treba mi neka preporuka za stacionarni akumulator koji bi se koristio isključivo za napajanje pretvarača za pumpu centralnog grejanja. Znači nikakve neke egzotične namene tipa za električna vozila, već samo za pretvarač za pumpu centralnog grejanja. Ne bih da stavljam za tu namenu ove automobilske (starterske) akumulatore, a o ovim stacionarnim nemam pojma ni šta se nudi na tržištu ni okvirne cene. Meni bi trebao neki iz niže klase cena kapaciteta oko 50tak Ah.
 
У, има тај конектор за кога ти не требају крокодили - зашрафиш за клеме и убадаш конктор када треба да се пуни.

А ако не свира "Ла кукарачу" док ради - 'ебеш пуњач. ;)
 
Jel kupovao neko skoro, ili se makar raspitivao o stacionarnim akumulatorima? Treba mi neka preporuka za stacionarni akumulator koji bi se koristio isključivo za napajanje pretvarača za pumpu centralnog grejanja. Znači nikakve neke egzotične namene tipa za električna vozila, već samo za pretvarač za pumpu centralnog grejanja. Ne bih da stavljam za tu namenu ove automobilske (starterske) akumulatore, a o ovim stacionarnim nemam pojma ni šta se nudi na tržištu ni okvirne cene. Meni bi trebao neki iz niže klase cena kapaciteta oko 50tak Ah.
Kad spomenu pretvarac.... koji uzeti ..... i meni treba za pumpu
 
Kad spomenu pretvarac.... koji uzeti ..... i meni treba za pumpu

Ja sam hteo da za moj pretvarač uzmem stacionarni akumulator, jer sam mislio da su oni dosta dugotrajniji od ovih starterskih (automobilskih) pošto imaju deblje ploče. Bio sam u Andreji u Temerinu da vidim kakvih akumulatora imaju, kažem šta mi treba a oni me pitaju za koji pretvarač. Ja im kažem koji pretvarač imam a oni mi kažu za taj pretvarač nisu stacionarni akumulatori koje oni imaju, problem su različiti naponski nivoi kod punjenja, i da za taj moj pretvarač odgovaraju ovi obični automobilski akumulatori. Pitam onda, kolika je trajnost tih stacionarnih akumulatora, ako je onakva kako sam ja čuo oko petnaestak godina, isplati mi se da zamenim pretvarač, oni mi odgovore da nije ni blizu tolika. Pitam ja dalje, pošto su duplo skuplji od običnih automobilskih akumulatora da li im je i trajnost duplo duža, oni odgovore da nije. I onda odustanem od stacionarnog, uzeću običan akumulator i koristiti i dalje moj stari pretvarač koji je kao na ovom oglasu:

https://www.kupujemprodajem.com/ele...punjac-12v-na-220v-200w-mc-200/oglas/91571604

Nije baš direktan odgovor na tvoje pitanje, ali eto, možda nekom pomogne. Što se samog pretvarača tiče, radi radnju ok, nisam sa njim imao nikakvih problema.
 
Od tog proizvođača imam i ja pretvarač samo što sam se odlučio za verziju sa integrisanom baterijom zbog izbegavanja kupovine akumulatora.Baterija košta ako se dobro sećam oko 20 evra a za te pare nema da se kupi ni jedan akumulator.
 
Može LED sijalice. Uzmi ovako, pretvarač je 200W, pumpa je oko 80W, znači teoretski bi mogao da tera još dve obične sijalice od 60W. Ali onda bi se grejao, pa je za takav slučaj preporučljivo uzeti varijantu od 300W (ima jači trafo i više tranzistora snage). Ako umesto obične žarulje uzmeš led sijalicu onda može i onaj od 200W. Naravno, što je veća potrošnja to je kraća autonomija sa datim akumulatorom, i ta zavisnost trajanja akumulatora nije linearna već kvadratna. Npr. ako iz akumulatora od 50Ah vučeš struju od 5A moći ćeš da ga prazniš 10 sati dok se ne isprazni, ali ako vučeš 10A neće trajati 5 sati već svega oko 2,5h. To treba imati na umu kod izbora akumulatora za pretvarač i očekivane nestašice struje. Ako su to samo povremeni kratkotrajni nestanci onda praktično nije ni bitno kakav je akumulator, ali ako ti pretvarač služi na nekoj vikendici gde nema mreže, onda treba i na to obratiti pažnju...
 
Meni crkle one iz mik 200b.Otvorio pretvarac idu akumulatiori 2 kom 12v 7.2ah.

Zaboravili da ukljucimo tokom leta da se puni.
 
Nazad
Vrh