Šljiva

Covek ima celih 35 ari sljivika dosta je posvecen i pedantan. Npr ni jedan list nisam nasao ni trulu sljivu u komu.
Mogu samo da pozovem na degustaciju.
 
Covek ima celih 35 ari sljivika dosta je posvecen i pedantan. Npr ni jedan list nisam nasao ni trulu sljivu u komu.
Mogu samo da pozovem na degustaciju.
Ok je to je pedantan kljuk, ali ako nije dobro obavljano prepicanje - znaci druga destilacija sa odvajanjem drugog toka od prvog toka (gde se nalaze aldehidi i visi alkoholi) i treceg toka (koji ima visi nivo metanola) nisi dobio dobar destilat.
Prepek se radi da bi odvojio valjano od onog sto ne valja piti, zato dosta destilara nemaju problem sa kupovinom meke rakije (prva destilacija).
Prepek daje konzumnu sigurnost destilatu.
 
Koliko se ja secam pecenja rakije,kada sam bio dete,jedina razlika je u mesanju rakije(patokom) u prepeku da bi se dobila rakija odredjene jacine a sada destilovanom vodom..Kod mene je rodbina pravila 18 do 18 i po gradi a mi u kuci 21 grad.Posle godinu dana padne za skoro ceo grad a ako se nastavi sa drzanjem u hrastovom buretu posle dve godine padne i do 1,5 gradi.Rodjaci koji su pekli na 18-19 gradi posle 2-3 meseca su prebacivali u staklo,da ne bi gubili rakiju jer bure pije. A mi drzali u hrastovom sve vreme.
Dudovo sluzi prodavcima da oboje rakiju za mesec dana.
 
Danas ispecena rakija.
Proslu subotu vece sljiva nasuta u kace,ponedeljak sipan secer 3% i ostavljen kom da radi uz povremena mesanja koma.
Danas pecenje od jutros u 5h do 6 popodne sve gotovo. Isterano 8 kazana zapremine cca 130l.
Bilo je paaa do 10ak degustatora kroz dvoriste, lepog druzenja i lepe hrane ceo dan.


post images
Od 980kg dobijeno oko 152l rakije jacine 19.5-20 gradi.
 
Danas ispecena rakija.
Proslu subotu vece sljiva nasuta u kace,ponedeljak sipan secer 3% i ostavljen kom da radi uz povremena mesanja koma.
Danas pecenje od jutros u 5h do 6 popodne sve gotovo. Isterano 8 kazana zapremine cca 130l.
Bilo je paaa do 10ak degustatora kroz dvoriste, lepog druzenja i lepe hrane ceo dan.


post images
Od 980kg dobijeno oko 152l rakije jacine 19.5-20 gradi.
Jel radjen prepek?
 
Nemam. Nismo navikli na prepek, ne znam da li iko kod mene u kraju radi orepek. Nama je prepek sinonim kad ne valja iz prve ture.
Nekad su kazandzije pravile prepek kad su uzimali usuru.
 
Prepek je aromatski postojaniji od meke rakije - dobija polako na aromi, dok meka rakija vremenom gubi.

Meka rakija je 25-30% najbolje 27 % to je oko 11,5 gradi se podesava kad se sipa u kazan da se radi prepek
Odvajas prvih 1,5% od ukupne kolicine sipane meke rakije - znaci ako si sipao 100L meke onda prva 1,5L koja izadje se odvaja to je prvi tok
Drugi tok (deo koji valja) dobije se oko 1/3 od ukupne kolicine meke rakije - oko 33-35L ali na 65% ili jace (na 100L meke)
Treci tok je kada na luli padne koncentracija etanola ispod 50% (20 gradi) i to opet treba izdvojiti od drugog toka tu bude veca kolicina metanola.
Reciklaza:
Alkohol koji se 3 puta prepeca nema neku izrazenu aromu ali je vrlo pitak tako da je ok za koktele ili spravljanje likera
Prvi i treci tok se moze iskoristiti ponovnim prepekom kada se kolicina opet nakupi za kazan pomesas spustis opet na 11 gradi i istim procesom kao gore napisanim odvajas drugi tok stim da prvi tok odvaja najmanje duplo 3% i jace, i dugi tok prekidas na nekih 60%
Tu nikako ne valja skrtariti sa odvajanjem
Kolicinski se ne gubi puno a dobija se na kvalitetu.

Inace analizom sastava destilata koji izlazi na luli u momentu kada ta koncentracija padne ispod 50% (20 gradi) krece da se pojacava kolicina metanola
 
Nazad
Vrh