Šljiva

wajbul

Član
Učlanjen(a)
29 Jan 2009
Poruka
166
Lokacija
Županja
Dali netko ima šljivu Valjevku i kakva su mu iskustva ?
 
Imam Stenlej,Cacanku rodnu a imao sam i Cacanske rane ali se posusile. Imam Crvenu ranku, Madzarku i Belosljivu ali za ovu Valjevku nisam stvarno cuo ni cija je sorta ni kakve su joj karakteristike. Ako je imas ili nesto znas napisi.
 
Stvorena je ukrštanjem Agen 707 x Stanley 1959. god. Ispitivana je pod oznakom I/6 ZDR. Za sortu je priznata 1985. a zaštićena 1991. godine.Zrije kraj8 početak 9,dobra za rakiju i pogotovo sušenje,osjetljiva na moniliju,tolerantna na šarku.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam imao oko 265 stabala šljive sadnja 2002 februar a sad sam počeo da vadim čačansku rodnu zbog šarke, a ostaviću najbolju i lepoticu, inače slaba vajda od toga puno rada a mala zarada. ::vadjenje_repe::
 
Ja imam 300 stabala Valjevke
Veoma sam zadovoljan njenim ucinkom
Plodovi su joj malo krupniji od Selekcionisane pozegace (Madzarke) i izdanacke madzarke
a nesto sitniji od Stenleja.
Tolerantna na sarku(zasada) a dosada nisam imao probleme sa monilijom
a za susenje je extra jer joj netrebaju aditivi za sjaj
Ja je inace crnogorcima prodajem pod extra krupnu i kvalitetnu madzarku (koju oni naj vise vole za radzu).
 
kocha74 je napisao(la):
Ja imam 300 stabala Valjevke
Veoma sam zadovoljan njenim ucinkom
Plodovi su joj malo krupniji od Selekcionisane pozegace (Madzarke) i izdanacke madzarke
a nesto sitniji od Stenleja.
Tolerantna na sarku(zasada) a dosada nisam imao probleme sa monilijom
a za susenje je extra jer joj netrebaju aditivi za sjaj
Ja je inace crnogorcima prodajem pod extra krupnu i kvalitetnu madzarku (koju oni naj vise vole za radzu).
što ti je to-radza ?
 
Ma odakle burazeru ja sam ti zemljoradnik u povoju. :haha:

Od sljiva ima dzanarike najvise po raznim medjma i dva sljivaka od po 20 komada pride, starih jedno 2-3 decenije, stanleja nesto malo, ruska takodje.
Nesto se pokupi 70% propadne. Ali ono sto se pokupi i prepece je :D pa cele godine :ppozdrav:
 
koliko cesto ako uopce obrezujete stenli sljivu?

da li je treba obrezati ili ne,
moja je mala ali mi pocesto kroz godinu dobije on neka ruzna zadebljanja na granama sto guse zivot.
 
svake godine, a mozes i zeleno rezanje da se skinu vodopije... ja moje vec par godina tako rezem i odlicno se pokazalo
 
MOras raditi i zimsku i letnju rezidbu
s'tim da u letnjoj na grani koja ti se ne svidja
ostavis jedan mladar kkoji ce zameniti granu u celosti a ostale
odrezi.
Po mogucstvu ostavljeni mladar treba da ti je sto blize skeletnoj grani.
tako ce on isforsiran od strane tebe vrlo brzo da zameni
staru granu i da obnovi rodni potencijal.
Nadam se da sam malo pomogao. :ppozdrav:
 
Od pre tri godine imam tri sljive pozegace. Nazalost ne znam nista oko uzgoja, negovanja i oko bolesti voca, pa stoga molim da mi neko da bar osnovne podatke :sta:!
 
kocha74 je napisao(la):
Ja imam 300 stabala Valjevke
Veoma sam zadovoljan njenim ucinkom
Plodovi su joj malo krupniji od Selekcionisane pozegace (Madzarke) i izdanacke madzarke
a nesto sitniji od Stenleja.
Tolerantna na sarku(zasada) a dosada nisam imao probleme sa monilijom
a za susenje je extra jer joj netrebaju aditivi za sjaj
Ja je inace crnogorcima prodajem pod extra krupnu i kvalitetnu madzarku (koju oni naj vise vole za radzu).
Cveta pre ili posle čačanske rodne?
 
Nazad
Vrh