Motorne testere

Valjda je vaznije koliko debelo drvo se sece I koliko se optetecuje testera nego koliko je dugacak mac

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Valjda je vaznije koliko debelo drvo se sece I koliko se optetecuje testera nego koliko je dugacak mac

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
У принципу је тако, али са кратким мачем нећеш се залетети на неке дебеле пањеве. Мислим да је то мало и маркетиншки трик ставе дугачак мач на слаб мотор, људи се залете и купе. Ја волим дужи мач мање се сагињем, а кад је нешто дебље ипак може да се пресече само пажљиво.

Послато са RMX3624 помоћу Тапатока
 
Ja sam uz Husqy od 45cm³ i 2,8ks dobio mac od 45cm .325 korak.
Probao sam da radim sa tom kombinacijom i nije mi se svidelo, odmah kupio drugu garnituru, mac od 38cm i to je po meni gornja granica za ulazak u drvo celom duzinom maca.
Imam jos jednu manju testeru od 40cm³ i 2ks, 35cm duzina maca, pico korak, vise mi se svidja kako ide kroz drvo zbog uzeg reza...


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Neki put se zapitam da li ova tema stvarno ima preko 650 ispisanih stranica...ok, ima tu ponavljanja uglavnom zbog novih članova ili nekih koje mrzi da čita temu i traži neki info, što je, složiću se, sizifovski posao.Međutim, ovi stariji članovi, iskusni u temi, kao da namerno izmišljaju toplu vodu i neprestano traže razliku između šije i vrata., tek da bi se nešto pisalo.Ali ovo je forum, a ne doktorat na temu, to mi je savršeno jasno.
Elem, preko 70 godina se lančane testere proizvode i usavršavaju, ali neke stvari su naprosto ostale nepromenjene...Dolaskom novih tehnologija i materijala inovacije dolaze ali samo u smislu odnosa težine i snage, konkurencija prati i rezultate vidimo.Uvek i sve gladniji korporativni kapitalizam grabi ka sve većoj zaradi, a od starog kvaliteta ostale su samo priče vremešnih korisnika, dok potrošačko društvo, stvoreno od gore pomenutih, ćuti i kupuje, a šta drugo..
No, vratimo se kolosalnom pitanju lanca i mača, pitanju sluha i sveopšte etike korisnika.
Mašine su konstruisane tako da zadovolje sve potrebe, od onih najjednostavnijih do surovih profesionalaca.S' tim u vezi postoje motori od 1,7 do 8,7ks, pa im treba nadenuti i kakvu reznu garnituru kako bi uopšte nešto i posekle i opravdale svrhu postojanja.
Direktnoj srazmeri snage motora vodilice (ma daj, mačevi) možemo svrstati u 3 kategorije; minimalna, preporučena i maksimalna dužina i po njima lanci sa odgovarajućim korakom.Da bi i najslabija mašina bila funkcionalna mač mora biti bar 30-35 cm, ali snaga motora je ta koja diktira koliko će rezni zub biti "dubok" i širok.Kako se dužina mača povećava tako se i ove dimenzije povećavaju do maksimalne snage motora.
Kao što znate, postoje 5 vrsta lanaca, razlikujemo ih po koraku pogonskog članka, njegovoj širini (pomenutoj reznoj dubini ) i broju reznih zuba.
Gledano od najslabijeg motora do najjačeg imamo 3/8 picco micro,; 3/8 picco; 0.325: 3/8; .404.
Što se tiče širine pogonskog članaka dimenzije idu id 1,1 ; 1,3; 1,5; 1,6 mm.
Raznim kombinacijama dolazimo do najboljih rezultata za jednu snagu motora...
Svakako da nije ISTO rezati drvo od 20 cm sa mačem 45 cm ili sa mačem od 38 cm.
Svakako da nije ISTO da motor snage 2,6 ks ganja reznu garnituru koraka .325 dužine 40 cm ili reznu garnituru koraka 3/8 picco iste dužine mača.
Sami proizvođači su odgovorni za te kombinacije, ali ako je preporučena dužina 40 cm, smatra se da bez problema ta testera može taj obim bez muke preseći, to je poenta.
O slepima, gluvima ne vredi govoriti ni pisati jer oni svakako i ne vide i ne čuju.
 
Dobar post. Sigurno da je ispravno imati kombinaciju maca i lanca kalo je proizvodjac preporucio.Da dodam, isto tako ,prakticno vecina ljudi ima jednu motorku , a vecina suma i terena ima drva razlicite debljine od najtanjih do debelih.
 
Momci imam problem, ako se tako moze nazvati jer ne znam da li je normalno i zbog cega moze da se desava.
Primetio sam da mi iz testere curi ulje za lanac kada je transportujem ili ostane u zatvorenim kolima na suncu kada je vrucina..
Dakle u nekim toplim uslovima kada je podginem bude lepa barica, tako da toplota ima neki uticaj samo ne znam na koji nacin da ulje samo curi..
U hladnijim uslovima i u podrumu kada stoji sve je ok nigde ne curi..
Ne znam ni sta bih rekao majstoru da mu odnesem da pogleda, jer sve radi normalno samo se to desava..
 
Retko ulje na toplom vremenu...
Moze se reci da jeste kvar, ne sme da pusta.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Momci imam problem, ako se tako moze nazvati jer ne znam da li je normalno i zbog cega moze da se desava.
Primetio sam da mi iz testere curi ulje za lanac kada je transportujem ili ostane u zatvorenim kolima na suncu kada je vrucina..
Dakle u nekim toplim uslovima kada je podginem bude lepa barica, tako da toplota ima neki uticaj samo ne znam na koji nacin da ulje samo curi..
U hladnijim uslovima i u podrumu kada stoji sve je ok nigde ne curi..
Ne znam ni sta bih rekao majstoru da mu odnesem da pogleda, jer sve radi normalno samo se to desava..
Ja sam kupi novu husqvarnu 445 II, odmah su mi rekli da kad je odložim ili transportujem u kolima obavezno podmetnem nešto ispod jer na svim novim modelima curenje ulja za lanac normalna pojava.
 
Na ispravnoj testeri ulje ne curi to što su ti rekli da staviš nešto ispod to je od ulja koje može da se slije sa lanca i vodilice i lančanika ako je mastan inače ulje iz rezervoara ne sme da curi kad je sve ok
 
Meni je bas na modelu 445 curilo ulje prvi put kad sam nasuo, (nova testera) posle sam sipao drugog brenda ulje i prestalo je curenje.
Od tad sam sipao svasta i nikad vise nije ostavila trag od ulja.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Na ispravnoj testeri ulje ne curi to što su ti rekli da staviš nešto ispod to je od ulja koje može da se slije sa lanca i vodilice i lančanika ako je mastan inače ulje iz rezervoara ne sme da curi kad je sve ok
Kao što rekoh prilikom kupovine nove testere mi je rečeno da na novim modelima ulje curi iz testere ne sa lanca, da je to normalna pojava, naravno da ostavlja fleke ali one nisu nešto velike tj. ne iscuri kompletno sve iz rezervoara već po malo vlaži.
Kako da reklamiram da je neispravno kad su mi rekli da je to normalno
 
E pa to što je nekad bilo više ne važi :).
A onda se priča kako kinezi ne valjaju jer im curi ulje kada se ostave a ne isprazni se rezervoar :).
Do sada su kinezi kopirali zapad a sada zapad sve više liči na kinu, to je stvarnost.
 
Kao što rekoh prilikom kupovine nove testere mi je rečeno da na novim modelima ulje curi iz testere ne sa lanca, da je to normalna pojava, naravno da ostavlja fleke ali one nisu nešto velike tj. ne iscuri kompletno sve iz rezervoara već po malo vlaži.
Kako da reklamiram da je neispravno kad su mi rekli da je to normalno
Nije normalno da curi ulje! To su meni pričali pošto mi je pomalo curilo mislim i kad je bila nova ili odmah prve godine. Rekao bih da je to fora prodavaca kako bi prodali falične testere jel ih oni takve dobiju.

Nešto mi mnogo nije smetalo to do letos. Nagnem je na starnu čepa i onda ne curi. Medjutim letos prestala da podmazuje lanac. Zamnim uljnu pumpu 800 din i evo radi super a ulje ni kap ne iscuri.

Tebi curi po vrućem vremenu jer su otvori kuda izlazi mali pa kad se ulje razredi uspeva da prodje, Koju testeru imaš? Zameni uljnu pumpu i rešićeš problem.
Proveri još to crevo na koje se stavlja pumpa da nije kruto mada verovatno nije. Može to da bude i eventalno šupalj rezervora. Četvrto nema.
 
Mislim da nesto samo ne "lezi dobro" da se tako izrazim, ne verujem da ima bilo kakav kvar, treba raskopati i videti.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Mislim da nesto samo ne "lezi dobro" da se tako izrazim, ne verujem da ima bilo kakav kvar, treba raskopati i videti.
Nema šta da ne legne ako je Villager ili ove ostale što su radjene na tu foru. Jednostavno loše su im pume jako i to se dešava. (nekad i kad su nove procuri negde)
Da skida sve pa da vraća, pa posle opet da skida ... Aj nije neki posao ali je 99% uzaludan. Vizalno neće prmetiti ništa da ne valja. Eventalno može da proveri to crevo koji ide od rezervoara do pumpe. Ako lepo naleže, knap, odamh neka naruči pumu bez da sklapa testeru.
evo ovde lepo opisano kako se radi na ovom tipu testera. Samo treba voditi računa da se kvačilo ne raspadne. Ume da bude zaznuto spojiti ga posle. :)


 
Nazad
Vrh