Motorne testere

Nema veze kakav je kvalitet, bitno je da bude zilet uvek...
To podrazumeva nekad svako malo ostrenje ali jbg, koga mrzi, taj posao nije za njega.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Ja sam to naucio od coveka koji se bavi usluznom secom drva.. Kad je radio kod nas i kad sam video kako radi nikad nisam prestao da praktikujem njegov nacin rada. Znaci nakon svakog rezervoara ide ostrenje lanca, u zavisnosti od toga koliko se naradila i sta je isekla sa tim rezervoarom prolazim ceo lanac 2-3-4 puta turpijom preko svakog zuba. Tako je lanac uvek ostar, testera brija sve sto stigne, radi rastereceno i trosi manje goriva. 👍
 
Svaka cast, nekad je dovoljan i samo jedan prolaz turpijom i razlika je ocigledna.
Ja ne ostrim posle svakog rezervoara, jednostavno vidim kad je sporiji prodor kroz drvo, gasim pa taman da imam jos dva reza...
(Nisam profesionalac, drva radim povremeno, do 100m³ najvise godisnje)

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Pa da, ne praktikujem bas ni ja strogo jedan rezervoar, ako ide lepo a zavrsavam onda odradim nekad i 2 cela na kraju bez ostrenja pa kad zavrsim odradim ostrenje lepo da bude spremna za sledeci put..
 
Bas tako nova testera i nov lanac i prvi put u sumi, ja veoma slabo znam sa testerom a i nesmem zbog pejsmejkera. Majstor je bio moj brat koji vec nekoliko godina sprema sebi drva sa stil 180.Aj lanac moze nov sa se kupi i to kvalitetniji mislim oko 2000din ali ako se zajebao i Mac sto je moguce jer i meni je cudno da se izbrisala slova na drugo drvo koje je oboreno. Skinuo sam poklopac lanca i vidim da ulje lepo baca e sad sto nije ga podmazivalo nisam strucan. Hvala svima na korektnim odgovorima.
 
Za mojih preko 35 godina rada sa testerama, nisam još naišao na primer da nova testera (oborila 2 drveta) i da ovako bude izlizan mač...čak i kod onih kineskih smeća...Idem uskoro da završavam jedno čišćenje zapuštene njive (pisao sam o tome u temi "trimeri"), pa ću slikati mač malog Oleo Maka 941, koji je kupljen nov 2017. i koga jako često koristim...samo u toj njivi je sprašio preko 15 rezervoara.Može Echo (tj serviseri) da muvaju i montiraju kineske lance, ali mač mora biti original...da podsetim....ECHO spada u ozbiljne firme, pa s tim u vezi sam odmah predložio da je vratiš njima, obzirom da je nova.Međutim, videvši sliku koji si postavio nelogičnosti čuđenje su se samo pojačali.
 
Za mojih preko 35 godina rada sa testerama, nisam još naišao na primer da nova testera (oborila 2 drveta) i da ovako bude izlizan mač...čak i kod onih kineskih smeća...Idem uskoro da završavam jedno čišćenje zapuštene njive (pisao sam o tome u temi "trimeri"), pa ću slikati mač malog Oleo Maka 941, koji je kupljen nov 2017. i koga jako često koristim...samo u toj njivi je sprašio preko 15 rezervoara.Može Echo (tj serviseri) da muvaju i montiraju kineske lance, ali mač mora biti original...da podsetim....ECHO spada u ozbiljne firme, pa s tim u vezi sam odmah predložio da je vratiš njima, obzirom da je nova.Međutim, videvši sliku koji si postavio nelogičnosti čuđenje su se samo pojačali.
Dzaba original, ako je majstor loš😂jest da mi je brat ali mislim da pogresno radi je sece sa vrhom vodilice i prvom trecinom mača.Ja imam elektricnu vilager i 3 godine radi ekstra kao skoro kao nova i brdo drva isekao.
 
Kako god da se seče, mač ne može ovako izgledati posle "par" sezona hobi sečenja, a kamoli posle jednog dana u šumi.....
Mač posle 5-6 godina, oko 30m³ drva godišnje.
5a2e4de7c24ce3ff48c568a675b84032.jpg

Mač posle jedne sezone, oko 30m³ isekao.
ee8834857bed10d79ea7fa1838045257.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Onaj mac sa slike je nekad bio nov a pre koliko godina pitanje je.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Oregon vodilice su i dobre imam na testeri,sa lancima nemam bas neka pozitivna iskustva...imam stihl lanac na jednoj, mozda jos jedno ostrenje i ce da predje lasersku crtu.
 
Да ли неко зна где има у Србији и да ли има да се наваби ланац корака 1/3" X 1,1 мм?
 
Zar joj to nije previše?
MS260 koja je dosta jača najslađe radi sa 35 ili 37 cm. 40cm joj nije baš slatko.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Kupljena nova...starog OM 941 ustupio šuraku, ovo je OM 411...novija generacija, nešto jača (2,6ks) i za razliku od prethodne ova nosi .325 korak.Već probana i apsolutno sam zadovoljan...dosta snage sa malom težinom...cena je 40 990, ja je dobio sa ‚10% popusta. (36 000)






Dejane koliko ti bre imaš svega toga? Znam da si profesionalac, ali svako malo uleti il motorka il trimer ili po par komada nečega. :)
 
@dusanboss

Pa može se reći da imam dosta...ali redovno menjam (obnavljam) mašine, ali i kupim ako nešto naleti...Novu držim 4-5 godina, održavam ih i čuvam propisno, dodam malo i kupim opet novu.

@mirosti

Pa moram se složiti sa tobom da je .325 sa 40cm na samo 2,6 ks mnogo...probao sam je u praksi...završio ono uslužno krčennje i ostalo je na kraju par debljih...2 bagrema po 40 cm i jedan cer od 30...rešila je to bez i malo muke...




ps Izvezao sam iz parcele 4 prikolice drva...biće za još 2, pisaću o tome drugom prilikom u temi.
 
Nazad
Vrh