Zetor

@zombie_666
Dok sam imao Ursusa 904 multipower je bio “zavaren” i radio samo u zec.
Na ZTS16245 je multipower ispravan, koliko sam ja shvatio menjac ide stalno preko multipowera jedino kad puvuces rucicu u kornjaci ukljuci redukciju, po meni jako dobra stvar po gotovo na ovom menjacu koji ima samo 3 brzine. Od 2019 je traktor kod nas vuce polutesku drljacu od 6m u drugoj brznini sa multipowerom u kornjaci, tako radi ceo dan, jedino kad zavrsim njivu i prebacim se na drugu onda prebacim u zeca. Tanjiracu u drgugom prohodu isto radim tom brzinom, jedino sto ne radim je to da u toku voznje prebacim iz zeca u kornjacu ili obrnuto, nego zaustavim se,prebacim pa krecem ponovo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ljudi, koliko je normalno da traktor duva na uberlauf? Zetor o kojem sam pisao solidno puše tu, znači osjeti se na ruci i stvara se pritisak kada yacepim cijev prstom.
 
Opet ja sa pitanjem za Zetor 10145, tj. za njegov multipowerm zec-kornjač. Sadašnji vlasnik tvrdi da treba stalno da bude u "zecu" a u kornjači po potrebi tj. da je to pozicija kada je multipower uključen tj. brzina popolovljena (u stvarnosti se ne polovi već umanjuje za trećinu)-po meni to ima smisla jer se traktor u "kornjači" kreće sporije, dakle redukcija radi.

Mene je zbunilo što u uputstvu za 10145 piše da, ako multipower prestane da radi zbog proklizavanja lamela ili gubitka pritiska ulja, traktor neće moći da radi u "zecu" i mora se prebaciti u "kornjaču" i vozi tako dok se kvar ne otkloni. To ispade 100% kontra od onoga što vlasnik tvrdi jer, po uputstvu, "zec" zavisi od pritiska ulja tj. on ne radi kada ga nema dovoljno.

Dakle, jel neko radio sa tim čudom i kako se ono koristi pravilno? Kada multipower radi a kada ne?
Ne znam kako je na njemu riješeno, na 8540 mi vozimo u svim brzinama imaju 3 stepena, zec, medjustepen pa kornjaca, sa time nismo inali problema vec nekih 4000rs. Kardan je priča za sebe, rucka nazad je dole, preko mjenjaca sredina je neutral, a gore izvuceno je 540, ručica pored volana otvori ventil i stvori pritisak na lamelicama, u biti uzubi sve to. Kod nas su na tome dijelu otisle gumice, cilindar propuštao ulje i na kraju si mogao kardana zaustaviti rukom. Mi smo mijenjali i lamelice( iako nisu bile potrosene?) i gumice kad je sve vec napolju bilo., kostalo nekih 400KM dijrlovi. Kardan 1000 okr. Barem na 8540, vadi se osovina, kardanska 3x 13 mm i okrece naopako i zasarafljuje opet, i twko izubi drugi par zupcanika, na jednoj strani ima rupa 540 a na kontra 1000 nema, i u biti guranjem tog sistema unutradobija se 1000. Jako lose riješeno!
 
Opet ja sa pitanjem za Zetor 10145, tj. za njegov multipowerm zec-kornjač. Sadašnji vlasnik tvrdi da treba stalno da bude u "zecu" a u kornjači po potrebi tj. da je to pozicija kada je multipower uključen tj. brzina popolovljena (u stvarnosti se ne polovi već umanjuje za trećinu)-po meni to ima smisla jer se traktor u "kornjači" kreće sporije, dakle redukcija radi.

Mene je zbunilo što u uputstvu za 10145 piše da, ako multipower prestane da radi zbog proklizavanja lamela ili gubitka pritiska ulja, traktor neće moći da radi u "zecu" i mora se prebaciti u "kornjaču" i vozi tako dok se kvar ne otkloni. To ispade 100% kontra od onoga što vlasnik tvrdi jer, po uputstvu, "zec" zavisi od pritiska ulja tj. on ne radi kada ga nema dovoljno.

Dakle, jel neko radio sa tim čudom i kako se ono koristi pravilno? Kada multipower radi a kada ne?
Taj 10145 je u stvari ursus 904 turbo
Uvek zec kornjaca samo kad mu zafali snage bez kvacila ga tresnes u zeca
Kardan radi na hidrauliku
Tj kad ukljucis kod volana ulje stisne lamelice kao iskljucis raspusti lamelice i aktivira kocnicu koja nije uvak bas 100% sigurna

Korpa kvacila je JAPANSKA kao na autu nema zabice i gluposti
Prednju vucu isto pali na ulje, stariji na sajlu vuku razvodnik noviji imaju solenoid i isto ima lamelice preko kojih vuce
2 brzine kardana lako se menjaju
Pregledan jeste relativno tih udoban, prostrana kabina oracica u kabini
Mane dosta lose kopiranje kad ore mora tocak, malo hidraulicnih izlaza
1-2 para
Delovi vise nisu tako jeftini kako su bili
Spor je u pm 25-30km
Nije bas ni okretan
Ali oko 5300kg sa svim tegovima "VUCE KAO ACA LUKAS" zadnji kraj od 1214_1614 moze tandem prikolica kolika hoces, nista ne puca
to je u stvari 1214 sa motorom 4 cilindra
Imamo ih u sumi i ekstra su za ekipazu, mnogo bolji od ruje 1025 o manjim rujama ne vredi pricati
Hidraulik nam nije potreban pa sam izvadio ploce, ugasio pumpu, zatvorio diferencijal obicnom plocevinom, poteznica i poluge su povadjene, imam samo pravljenu kuku za tandemku na 16 vijaka M16







905d0761ba2a67e8ae1070e1e5f8c557.jpg


Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Pozdrav svima, moze li neko da mi kaze gde se sipa ulje za hidraulik na zetoru 7711?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Uvek zec kornjaca samo kad mu zafali snage bez kvacila ga tresnes u zeca
Ček, znači uvijek ga trebam voziti u položaju zec? Neće mu ništa smetati tako? On bez toga ima dovoljno brzina za moje potrebe pa to ne planiram nikada koristiti te me zanima u kojem položaju to treba da stoji tako da taj multipower ne radi jer ono što ne radi ne treba ni da se pokvari (valjda).
 
Koliko ide ulja i koje da sipam? Hvala na odgovoru. Tek ucim oko Zetora sta i kako

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Ako me sjećanje dobro služi tu ide 30l ako se radi na ravnom terenu i 34-35l ako se radi na neravnom terenu, dakle u brdu no to važi za stariju seriju kod koje je pumpa dole ispod diferencijala. 7711 (opet zavisi od godišta, vidio sam jedan 7745 kod kojeg je pumpa dole), treba da ima pumpu naprijed na motoru i kod njih nije prisutan problem da pumpa ostane bez ulja kada je traktor naget prema naprijed dakle ideš niz jaku nizbrdicu. To je veoma nezgodna osobina za nas koji smo u brdu jer nema šanse da podigneš priključak kada ideš nizbrdo čak ni kada je nivo ulja na maksimumu. Provjeri dakle gdje ti je pumpa i po tome ćeš znati. Vidi se sa lijeve strane traktora, tu treba da bude pumpa odmah ispod kompresora, pored nje prema nazad bude veliko kućište filtera hidraulike i debela cijev koja ide nazad prema diferencijalu. Ako nema to onda je neka od starih serija ili je budž varijanta.
 
Ja koliko znam pretežno svaki 7711 - 7745 ima običnu hidro pumpu onu dole a noviji modeli tipa 6320 - 6340 imaju tu vanjsku pumpu koja je naravno bolja što se tiče rada u brdima mada kada se sipa i ovako preko maksimuma kad je obična pumpa onda ne bi trebalo smetati pri radu u brdima.
 
Kod mene u selu ima dva 7745, jedan ima pumpu dole i on je 85' godište čini mi se (uvezen iz USA) a drugi gore i on je 1992. ili 1993. godište (uvezen iz Norveške), ima i nekoliko 3320 i jedan 7340, oni imaju svi pumpu gore. Kod mene na 7045 ulje je uvijek bilo na maksimumu i opet mi se dešavalo da pumpa izgubi ulje, jednostavno ogroman nagib i ne može se nasuti toliko da se ne prelije sve naprijed a da ne napravi neki problem.
 
Ma sve je ok, nema problema sa dizanjem, ali sam mislio da promenim, jer kad sam koristio kipu bilo je belkasto ulje malo iscurelo na izvod, komsija mi kaze da ima vode u njemu da je istroseno i da treba promeniti. Inace, dize bez problema, jedino zbog toga sam hteo da menjam

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Ako je bjelkasto u njemu definitivno ima vode. Ne mora tu da se radi o tome da je unutra ušla voda (mada može i to da se desi, posebno kod pranja) već uglavnom znači da je ulje jako staro i da se voda nakupila od kondenzacije unutar kućišta.
 
Ako se sjećate bio sam zainteresovan za Zetor 10145 pošto sam prodao moj 7045 jer planiram uzeti nešto jače za 3x12" (do 3x16" podesiv) obrtač. E išao sam i probao traktor baš detaljno sa majstorom i ajd mehanički bi mogao da prodje mada ima podosta posla, cure oba prednja reduktora na točkovima, ko god je mijenjao semering tu zna da je to patnja živa, curi na zadnjem semeringu na radilici, curi permant na vodenoj pumpi, curi nazad na mjenjaču i diferencijalu pa 5-6 mjesta. Multipower definitivno nije dobar, u kornjači sve funkcioniše normalno i kada se ručica pomjera prema zecu traktor osjetnu ubrza ali kada se pomjeri skroz u položaj sa zecom osjeti se da proklizava, dakle kada se da gas osjeti se da traktor kasni sa ubrzanjem (motor ubrza, traktor ne i posle par sekundi se osjeti opterećenje na motoru i traktor ubrza). Prednju vuču nismo mogli ni probat jer vlasnik ne da da se traktor natjera na neko blato ili travu jer bi se isprljao, probao sam da je uključim u vožnji i ništa se nije promijenilo ili čulo, probao sam i da kočim tako sa uključenom vučom i opet nisam primijetio da se nešto dešava, valjda bi se trebalo čuti bar nešto, neka promjena zvuka u mjenjaču ili bilo gdje. Volan je prepravljen na orbitrol i cilindar i tu takodje ima problema jer "proklizava",-volan može da se okreće i nakon što klip izadje ili udje do kraja i jako je neprezican pošto kasni, okreneš volan petinu-šestinu kruga bez da se točkovi pomjere, definitno orbitrol ne valja.

Kada smo pogledali papire tu su tek nastupili problemi jer u njima se ne slaže ni snaga ni masa traktora sa stvarnim podacima. Takodje se ispostavilo da prodavac mijenja priču od prilike do prilike. Prvo je bilo da ga je on kupio od Rakića 2013. koji ga je uvezao i sredio a potom se ispostavilo da ga Rakić uopšte nije uvezao već kupio od nekoga drugog 2013, reparirao pa prodao njemu iste godine a da je datum prve registracije 2004. Još je tu bilo nekih detalja koji se nikako nisu slagali pa sam odustao od kupovine i tražim dalje, vremena do jeseni svakako ima jer mi traktor do tada i ne treba.
 
Nazad
Vrh