Zetor

Zna li neko gdje se i može li se na Zetor 7045 spojiti pomoćni klip na hidrauliku? Nije problem postaviti sam klip, smislio sam kako to da izvedem ali ne znam gdje bi se dovod ulja mogao postaviti. Dovod mora biti povezan sa dovodom koji vodi ulje u glavni klip unutra tako da kada se razvodnikom pusti ulje prema klipovima, ono puni oba. Imam dva priključka ali ali oni se koriste kao dvosmjerni, za okretanje pluga ili za kipanje prikolice, oni se ne mogu koristiti za to.
 
Zna li neko gdje se i može li se na Zetor 7045 spojiti pomoćni klip na hidrauliku? Nije problem postaviti sam klip, smislio sam kako to da izvedem ali ne znam gdje bi se dovod ulja mogao postaviti. Dovod mora biti povezan sa dovodom koji vodi ulje u glavni klip unutra tako da kada se razvodnikom pusti ulje prema klipovima, ono puni oba.
 
Danas sam gledao jedan 12145 i imam par pitanja oko korištenja. Naime, zec-kornjača. Kako se to koristi? Jel mogu stalno da vozim u zecu i da ne korisim taj multipower, kako sam shvatio to ne radi u zecu,ispravite me?

Dalje, kardan. Dole desno ima ručica gdje se kardan mehanički uključi a gore pored volana lijevo je ručica kojom se on uključuje. Smije li biti stalno uključen dole mehanički ili kako već?
 
Koliko sam ja razumeo, ne sme da se vozi u kornjaci, (multipower) sem kad mu fali malo da izvuce.
To oko kardana nisam siguran na koju foru radi, pretpostavljam da ima rucno kvacilo, a ono se koristi samo kod okretanja na uvratini, tj na kratko...

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Danas sam gledao jedan 12145 i imam par pitanja oko korištenja. Naime, zec-kornjača. Kako se to koristi? Jel mogu stalno da vozim u zecu i da ne korisim taj multipower, kako sam shvatio to ne radi u zecu,ispravite me?

Dalje, kardan. Dole desno ima ručica gdje se kardan mehanički uključi a gore pored volana lijevo je ručica kojom se on uključuje. Smije li biti stalno uključen dole mehanički ili kako već?
To je valjda pokusaj multipower-a, kornjaca se samo koristi kada traktor zapne pa treba snage. Pricalo se svasta oko toga, valjda ima vostane cepove pa kad se ulje pregrije procuri kroz te cepove. Na velikom broju je taj power zavaren u zecu, ovo samo prenosim sta sam cuo.
Ono sto ja mogu reci jeste da cale koristi i zeca i kornjacu u operacijama bez ikakvog problema, nismo imali nikakvih problema i to je jedino sto mogu sa sigurnosti reci. Ali nije nikad traktor radio recimo cijeli dan u kornjaci, male su parcele i radi po koji sat ukupno.

Dole rucica je kao i kod svih traktora, imas polozaj da je iskljucen, polozaj da ide preko tockova i polozaj za paljene. Fabricki ide 540 ali mijenjanjem nekih stvari dobijes 1000 obrtaja, veoma je lako samo sto je u knjizi dosta lose objasnjeno. Nemoj me drzati za rijec ali mislim da se otvori mali poklopac i gurne zupcanik samo, jako lose je objasnjeno u upustvu. Za rucicu kod volana nisam siguran, jer mi ne radi kardan a ne sjecam se sta pise u upustvu. Blizu samog izlaza kardanskog vratila se nalaze one lamelice kao u mjenjacu, kada ih ulje potisne prenose snagu. Ja mislim da kad tu rucicu kod volana gurnes ulje potisne te ploce i lamelice pa prenosi snagu, kada je vratis nema pritiska ulja i kardan stoji. Stavio sam na forumu upustvo pa pogledaj.
Dosta su izdrzljivi traktori ali glomazni, pogotovo ti sa 6 cilindara i prednjom vucom. A pregledni kao tenk.
 
pogotovo ti sa 6 cilindara i prednjom vucom

Tek kad sam ovo pročitao skontao sam da sam gore pogriješio. NIje 12145 već 10145, 4 cilindra turbo motor.

Kod ovog što sam gledao multipower radi, baš nježno uspori ili ubrza kada se prebaci. Posebno mi je bio zanimljiv mjenjač, desno 4 brzine, lijevo spore, brze i rikverc a šalta se mekano kao auto, bez hrr i krrr. Jako mii se svidio traktor al je cijena jaka, 25.000KM tj. 12820 Eur.
 
Ova slika je zbunjujuća. Vidim dva priključka dvosmjerna, izlaze iz poklopca i idu nazad. Na mjestu gdje je kod mene filter je poklopac sa tri priključka. Jedan ide nazad, jedan ode dole i pretpostavljam da ide na pomoćni klip. Treći ode negdje naprijed kako mi se čini. Kako je izveden dovod ulja za klip sa filtera nije mi jasno, tu je povrat ulja koji se kod mene ne može regulisati. Ova slika je očigledno od nekog drugog Zetora i unutra nešto mora biti drugačije. Zbunjuje me i dodatni izlaz nazad, to po ovome može da radi samo kada su poluge dignute i gdje ode metalna cijev naprijed? Pošto je i ona vezana za isti priključak, i tu ulje može da ide samo kada su poluge dignute i da se vraća kada su spuštene?

Jbmga ako mi je jasno kako i šta se tu dešava.

Edit

To je 7245 ili 7745, sad sam našao slike nba netu. Tu je unutra nešto drugačije oko razvodnika.
 
Poslednja izmena:
Ovo je noviji tip 7245 ili 7745 nebitno, ta cijev što ide naprijed ona ide do filtera ulja hidraulike, a ovo crno crijevo ide dole na pomoćni klip hidraulike to je dolaz ulja do klipa a ta cjevčica do toga crijeva je povrat ulja sa klipa samo je neko skinuo crijevo.
 
Tek kad sam ovo pročitao skontao sam da sam gore pogriješio. NIje 12145 već 10145, 4 cilindra turbo motor.

Kod ovog što sam gledao multipower radi, baš nježno uspori ili ubrza kada se prebaci. Posebno mi je bio zanimljiv mjenjač, desno 4 brzine, lijevo spore, brze i rikverc a šalta se mekano kao auto, bez hrr i krrr. Jako mii se svidio traktor al je cijena jaka, 25.000KM tj. 12820 Eur.
Jel to onaj sa pika?
 
Mislim da bi ti najbolji bio ZETOR 9245 ako bi mogo da nadjes. Samo par puta sam ih video kod nas na oglasima, dosta su retki. Masivan traktor, jak, a nije glomazan kao jaci sa 6 cilindra.
 
Bio je davno jedan na Pik-u negdje u Krajini i to je to, bukvalno nijednog nema godinama da se pojavi. Od velikiih Zetora najčešće se pojave 12045 kada završe karijeru u šumi ali budu u užasnom stanju, sada imaju dva 16245, poneki 16045 i Ursus ekvivalenti. Uglavnom sve bilo u šumi i satrveno. Ovaj 10145 odgovara i po veličini i snazi, nije glomazan previše, ajnšlag nije neki ali podnošljivo je, sa 12045 bi bilo veselo raditi na malim poljima a on dugačak 5 metara sa tim ajnšlagom.
 
  • Like
Reagovanja: SDF
Nazad
Vrh