Zetor

Brzine na traktoru(nesinhronizovanom) menjam identično kao na ovom snimku, i radim to na taj način već 40 godina.
Neznam što bi trebao biti problem olakšati promenu brzine izbeći 'krčanje'a i smanjiti trošenje sinhro prstenova(kod sinhronizovanog menjača).
Nikada mi menjač nije ostao u dve brzine..
 
Brzine na traktoru(nesinhronizovanom) menjam identično kao na ovom snimku, i radim to na taj način već 40 godina.
Neznam što bi trebao biti problem olakšati promenu brzine izbeći 'krčanje'a i smanjiti trošenje sinhro prstenova(kod sinhronizovanog menjača).
Nikada mi menjač nije ostao u dve brzine..
Ne razumem, koje krcanje na imt kad prebacujes onako kako sam ja napisao? Za belarus ok on mora sa medjugasom ili bas moras biti utreniran, al imt ovako saltati, to po meni nije normalno, ide sasvim normalno bez medjugasa, kakvo krcanje i gluposti.
 
Pa i ako krci nije smak svjeta
Problem je kad se izbacuje iz brzine, e tu se birac(viljuska) ne zaustavi u pravoj poziciji i dolazi do zakivanja usled biranja nize ili vise brzine...

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
 
Pa i ako krci nije smak svjeta
Problem je kad se izbacuje iz brzine, e tu se birac(viljuska) ne zaustavi u pravoj poziciji i dolazi do zakivanja usled biranja nize ili vise brzine...

Послато са SM-A202F помоћу Тапатока
I pri jačem gasu-osnovni problem.Prilikom izbacivanja,smanjiti gas.Ali prvo moraš da naj... da bi shvatio.
 
Sve je to rutina, da kazem do coveka, svako svoju masinu najbolje poznaje i zna kako u kom trenutku treba da ne bi krcao, naravno ko je iz te price i ko cuva masinu.
Bio sam klinac ali smeo bi se kladiti da nije bilo coveka koji bi lakse saltao Torpedov menjac, uvek bez stajanja cak i u sporohodnim.



Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Ne znam da li sam pisao u ovoj temi ,desi mi se da godišnje par puta ostane u brzini,uglavnom u rikvercu a ručica menjača bude u neutralnom položaju.Kod 7211 je pod kabine iznad ploče menjača izdignut oko 7 cm od ostalog dela tako da bi taj srednji deo trebalo skroz skinuti što zahteva mnogo vremena...Ja sam tu na tom delu prosekao otvor širok 5 cm i dugačak oko 10,baš iznad tih šrafova za utvrđivanje brzina.Obeležio sam koji mi je za rikverc-prvu(da ne razmišljam previše:)),dovoljno je da skinem gumu poda sa sredine ,pomerim tanak lim kojim sam prekrio otvor,gedorom 17mm sa kratkim nastavkom koja mi je uvek u traktoru,šrafcigerom pomerim viljušku na dole ,sve vratim i voziiiii.Sve to traje oko 2-3 minuta.
Ovo se dešava samo kada brzo ručicu iz rikverca hoću da prebacim u prvu ili drugu ,znam za problem ali desi se ponekad....
Inače probao sam da utvrđivač od neke druge brzine prebacim za rikverc-prvu ali nije dalo rezultat.
 
Ne znam da li sam pisao u ovoj temi ,desi mi se da godišnje par puta ostane u brzini,uglavnom u rikvercu a ručica menjača bude u neutralnom položaju.Kod 7211 je pod kabine iznad ploče menjača izdignut oko 7 cm od ostalog dela tako da bi taj srednji deo trebalo skroz skinuti što zahteva mnogo vremena...Ja sam tu na tom delu prosekao otvor širok 5 cm i dugačak oko 10,baš iznad tih šrafova za utvrđivanje brzina.Obeležio sam koji mi je za rikverc-prvu(da ne razmišljam previše:)),dovoljno je da skinem gumu poda sa sredine ,pomerim tanak lim kojim sam prekrio otvor,gedorom 17mm sa kratkim nastavkom koja mi je uvek u traktoru,šrafcigerom pomerim viljušku na dole ,sve vratim i voziiiii.Sve to traje oko 2-3 minuta.
Ovo se dešava samo kada brzo ručicu iz rikverca hoću da prebacim u prvu ili drugu ,znam za problem ali desi se ponekad....
Inače probao sam da utvrđivač od neke druge brzine prebacim za rikverc-prvu ali nije dalo rezultat.
U detalj isti slucaj i kod mene je bio na 7245. Isto tako presecen onaj poklopac kako bi lako i brzo pomerio srafcigerom viljusku.
I ako sam znao da se desava ponekad da mesa brzine kad ga izvadim iz rikverca ili prve opet ponekad se desilo.
Palica u leru a on ide ili u rikverc ili u prvoj a ako i ulazi u 2 ili 3 blokiran je i ne ide.
Zadnjih mislim 2 godine dolazi slucajno, ne znam ni ja kako do pucanja opruge na palici kojom se menjaju brzine, koja vuce palicu uvek u srednjem polozaju.
Dakle sad kad je u leru pa se palica pomera u desno, opruga vraca palicu u srednjem polozaju, dok levo kad se pomeri oseti se da opruga vise nije u funkciji.
Od tada kako se ovo desilo vise ni jednom nije pomesao brzine.
Ranije sam palicu morao rukom da vodim tacno tom putanjom, nazad ili napred, desno pa napred ili nazad, zavisno od toga da li sam iz rikverca ili prve hteo ubaciti u 2 ili 3.
Ako je nisam tako sproveo i ubrzano izbacio iz rikverca ili prve a brzo ubacio u 2 ili 3 cesto je zabrljao jer naj verovatnije ta opruga je forsirala i ubrzala prenos koji je doveo do nezeljene blokade.
 
Na malom Zetoru 5011 jednu sam viljusku izvadio vani pa sam popunio zavarivanjem kanal koji se stvorio po duzini viljuske od vrha tih utvrdjivaca pa fino brusilicom obradio i napravio kao novu😀
Kupljeni nekoliko tih utvrdjivaca ali izgleda da su im mnogo jake opruge koje guraju vrh pa jako tesko se ubacio u brzine.
Potom zamenili smo samo oprugu od starih pa stavili na nove i sad funkcionise odlicno.
 
I ja sam tako nešto hteo da uradim i mislim da je nepotrebno navarivati na viljušku 2-3 i 4-5,u 2-3 je ručica u sredini i logično je da je tada najduža pa ne može da iskoči pre vremena,na 4-5 se meni nikad nije desilo a kod mene je od kako je kupljen nov '86 tj 35 godina. Nego nikad se nema vremena ni volje...
 
Radim kocnice na mom 6711 pa me interesuje ima li de u Srbiji da ko rastura Zetore i prodaje polovne delove potreban mi je mehanizam za one obruce rucne kocnice posto kod mene nije bilo kad sam skinuo i jos da li je bolje da stavim oba mala glavna kociona ili standardno sa izjedanacivacem pritiska/vise ce se kocnice koristiti razdvojene/
 
Ne radi mi isti majstor. Radi drugi koji dolazi kod mene. Valjda ce ovog puta biti sve ok.
Kada smo skidali menjac, i kada smo izbijali zupcanik ovog od 3/4 brzine, neverovatno koliko smo ga lupali i nije se ni okrnjio, pa se postavlja pitanje, ako je sve bilo u menjacu novo, i ako ni jedan lezaj nije problematican, i ako je ulje bilo novo, zasto je doslo do havarije? Sta li je uzrok tome...

Delove cu nabaviti, ili nove ili polovne odlicno ocuvane zupcanike, samo me brine jedna stvar koju sam primetio. Sta je uzrok ovome da se zubcanik oslanja na kuciste menjaca, i to ne u punom krugu? Da li osovina donjeg snopa moze da se iskrivi, iako je kaljena? Ili je verovatno u pitanju lezaj?

Otkrili smo sta je uzrok kvara. Pa da prvo odgovorim sebi pa tek onda da prokomentarisem ostalo...

Zapravo, kada sam pre 4-5 godina radio kompletan menjac, kako sam i pomenuo, odmah mi je bilo cudno da se i dalje cuju razni zvuci, da menja zvuk u zavisnosti da li idem nizbrdo ili uzbrdo, tesko saltanje, krcanje zupcanika itd...
Verovali ili ne, predhodni majstor je zaboravio da stavi biksnu/podlosku/dekli ili kako se vec tacno zove, i to na donjem snopu od menjaca. Samim tim, ceo donji snop je setao napred/nazad i tako je trljao zupcanike sve dok ih nije iskrzao i otkinuo. Obzirom da nista nije drzalo donji snop, to je razlog zasto je veliki zupcanik imao opciju da poleti napred i da trlja kuciste menjaca kako se i vidi na slici. Cak dok sam saltao, kocnica tog velikog zupcanika o kome grabik govori je samo gurala taj zupcanik i donji snop napred, umesto da ga zaustavi.
Taj deo se nalazi van menjaca, na prednjoj strani, i sluzi kao granicnik. Vezuje se sa tri srafa.

woodforest atm deposit
bank of america branch near me

Na prvoj slici se vidi da i gore i dole postoje tri srafa. Na gornjem snopu, to su tri imbus srafa sa spojnickom koje smo skinuli prilikom rasklapanja. A na drugoj slici, nema jednostavno nista..... tj postoje tri rupe kao i kod gornjeg snopa, ali nema tog dela koji treba da sluzi kao granicnik donjem snopu prilikom kretanja. Uzas....

Sto je jos cudnije, nema ga u prirucniku za delove za moj 5711, a evo kako izgleda.. ovo je prirucnik najverovatnije od ursusa c 350 i obelezen je brojem 12



E sad, ovo bi se lako napravilo ali ne znamo "koju dubinu" da mu odredimo tj donjem snopu. Jedino po teoriji (posto smo slozili donji snop) po kojoj se zupcanik donjeg snopa u potpunosti poklapa sa jednim od ona dva mala zupcanika, valjda od rikverca, pa da to bude kao neka savrsena mera.
Evo, imam samo staru sliku, pa se vidi da se zupcanik donjeg snopa uklapa sa ovim malim koji je na kratkoj osovinici, i vidi se kako ovde bezi donja osovina napred tj ne podudaraju se zupcanici i zato je zupcanik trljao kuciste.

barclays bank phone number


Inace Grabik je govorio sve kako jeste. Postoji kocnica donjeg snopa. Kada se stisne kvacilo, poluga se pomera i preko plocice stiska zupcanik donjeg snopa i zaustavlja ga. Na taj nacin deluje kao polusinhron, i mnogo lakse se gornji snop upari sa donjim koji je zaustavljen. Takodje mi je tu na toj osovini stradao semering, i to levi do poluge kvacila, i pustalo mi je ulje. Cini se kao da je malo to ulja, a zapravo dosta fali u menjacu. Zamenicu ga naravno.






Eto to je to... Ostaje sad da vidim kako i gde da pronadjem fabricki taj deo/granicnik kako bih mogao da nastavim dalje sklapanje traktora.
 
Nazad
Vrh