Zetor

Ima u selu do mojega :D zetor kao na slici 7340, traktor mercedes, sta drugo da kazem, radnik vrhunski.
 
Moram priznati, iako nisam fan Zetora (ali radim poprilično kod njega sa sva tri) da su traktori odlični, kolega radi oko 40Ha zemlje i bavi se stočarstvom i taj 7340 sve to izdržava, ima i prednji utovarivač original Trac-lift na njemu, radi sa rolo balirkom JD575, kombinacija roto-drljača+sijačica 2,5m, plug okretač 2x16" Lemken opal 110 i u svim poslovima traktor odlično izdržava!
 
Ima li neko sliku ručica hidraulike u kabini ali takvu da se vide oznake tj,. brojevi koji označavaju položaje ručice za dizanej i spuštanje? Kod mene tu nema naljepnice, otpala nekad a onu malu P-M-D imam.
 
Da li neko ima raspored brzina za Zetora 6011. Mislim koliko km na sat ide u koj brzini.

I kojim brzinom Zetor ide u branju. Imam kombinaciju 6011 Zmaj 223, ali tek za sledecu sezonu. Pa se pitam u kojoj bi brzini isao, nesto mislim da bi mogao u 4. spora i 1. direkta. Kod nas se seje redje, na nekih 25-28cm.
 
Da li neko ima raspored brzina za Zetora 6011. Mislim koliko km na sat ide u koj brzini.

I kojim brzinom Zetor ide u branju. Imam kombinaciju 6011 Zmaj 223, ali tek za sledecu sezonu. Pa se pitam u kojoj bi brzini isao, nesto mislim da bi mogao u 4. spora i 1. direkta. Kod nas se seje redje, na nekih 25-28cm.

Sporo je to za branje, 4. spora je i za oranje spora, ja je koristim samo kad je baš teško. Peta spora je dosta brža od 4. spore a prva brza je sporija od 5. spore. Za branje bi bi bila 5. spora ako ej dobar sklop i 2. brza ako je lošiji, tako u mom kraju beru.
 
Da li neko ima raspored brzina za Zetora 6011. Mislim koliko km na sat ide u koj brzini.

I kojim brzinom Zetor ide u branju. Imam kombinaciju 6011 Zmaj 223, ali tek za sledecu sezonu. Pa se pitam u kojoj bi brzini isao, nesto mislim da bi mogao u 4. spora i 1. direkta. Kod nas se seje redje, na nekih 25-28cm.

Tačno,tako je najbolje-jedino ako je jako loš 5-a spora
 
ee57ac3065c595baad6643d16976eeb2.jpg


fb481ff1822761ccaec4bd1ba7b146b8.jpg


5d7f9c71f8fcb2e17e31baf580998c4f.jpg


Zombi ,ne znam da li si na ovo mislio?
Tako je kod mene na 5211
 
Sporo je to za branje, 4. spora je i za oranje spora, ja je koristim samo kad je baš teško. Peta spora je dosta brža od 4. spore a prva brza je sporija od 5. spore. Za branje bi bi bila 5. spora ako ej dobar sklop i 2. brza ako je lošiji, tako u mom kraju beru.

a cemu je to na zetoru da je 5 spora brza od prve direktne? a primijetio sam pri voznji zetora da je nagla promjena iz 4 u 5 isto ko na imt iz 2 u 3 na mjenjacima koji imaju 3 brzine. cini mi se da se ne moze dovoljno zaletit da ga spremi za 5 brzinu ili u imt u 3. cini mi se ko malko veci propust na traktorima.
 
Sporo je to za branje, 4. spora je i za oranje spora, ja je koristim samo kad je baš teško. Peta spora je dosta brža od 4. spore a prva brza je sporija od 5. spore. Za branje bi bi bila 5. spora ako ej dobar sklop i 2. brza ako je lošiji, tako u mom kraju beru.

U pitanju je kombinacija 7011 i 223.
Ne znam na kakav sklop sejete, ali evo npr. u mom ataru gde nema njiva I klase, a i II je retkost (početak Telečke visoravni).
-Pojedinci seju gušće 22÷24 cm, pa ako je još posejano "Bekericom", to bude i na 10÷15 cm. Tu nema šansi brže od 4. spore. Previše lisne mase i sitnih klipova.
-Za sklopove 26÷28 cm, kad je dobar kukuruz, 1. brza. Uz uslov da je hibrid pogodan za branje, tj. da sa njim ne ide puno stabljike na komušanje, jer onda i ne komuša dobro i zna da zaguši na malom elevatoru.
-Redak sklop ili jako loš kukuruz - može 5. spora. Ali i tu zna da bude problema ukoliko je kukuruz polegao pa se isprepletao.
-Branje kukuruza 2. brzom? Može, jedino ako hoćeš da uništiš berač... Sve i da je heder "nov", po meni je to ludost.
 
U mom kraju često beru 2. brzom, uključe kardan na 1000 obrtaja i gotovo na leru beru (štede gorivo) no to može samo na ravnim parcelama. Inače, nisu brzine iste kod svih Zetora. Kod mene je 5. spora solidno brža od 1. brze a vidio sam traktore kod kojih nije tako. Takodje, ja imam nenormalno brz rikverc a neki nemaju. Najčešće sam imao priliku da gledam 4911, 3320 i 7745 Plus (mašine iz komšiluka) u branju i brzine im nisu ni izbliza jednake. 7745 i 3320 beru na 1000 kardanu sa malim gasom, obično u 2. brzoj, ovaj 3320 to posebo često radi jer ima polovljenje brzina dok 7745 Plus ima 10+10 mjenjač (sa reverzerom) i snage kao bager pa on bere sa 2. brzom pod malim gasom (ima dvoredni Zmaj) čak i na brdovitim parcelama. 4911 radi u 1. brzoj jer mu je mrsko da prebacuje iz sporih u brze kad ide u rikverc jer je i kod njega 5. spora brza od 1. brze.
 
Čovek je pitao za kombinaciju 6011 i 223.
7011 ima identičan menjač kao 6011, a pogonske gume skoro pa iste ili iste. Ostale kombinacije otpadaju. Da li i MTZ 820 vuče u drugoj sporoj, nebitno je.

Kad već spominješ štednju goriva, baš bih voleo da vidim taj 3320 u "leru", kardan na 1000 o/min, u kombinaciji sa 223, kako bere npr. Kermes posejan na 26 cm, u natopljenoj njivi (kao posle ovih kiša od neki dan). :osmeh:
Ako kojim slučajem ima brda, a još bude i vlažna zemlja (pa tonu i traktor i berač), taj 6011 ima dooooobro da se oznoji sa 223.
 
99% parcela je ravno kao pista, tako da nece biti problema.
Jedan kod nas vuce sa Ursusom 355 Zmaja 222 u prvoj direktnoj, ili 5 sporoj.
Onda cu ja moci glat tako, em jaci traktor, em berac koj se lakse vuce i ima veci broj valjaka.
 
U mom kraju često beru 2. brzom, uključe kardan na 1000 obrtaja i gotovo na leru beru (štede gorivo) no to može samo na ravnim parcelama. Inače, nisu brzine iste kod svih Zetora. Kod mene je 5. spora solidno brža od 1. brze a vidio sam traktore kod kojih nije tako. Takodje, ja imam nenormalno brz rikverc a neki nemaju. Najčešće sam imao priliku da gledam 4911, 3320 i 7745 Plus (mašine iz komšiluka) u branju i brzine im nisu ni izbliza jednake. 7745 i 3320 beru na 1000 kardanu sa malim gasom, obično u 2. brzoj, ovaj 3320 to posebo često radi jer ima polovljenje brzina dok 7745 Plus ima 10+10 mjenjač (sa reverzerom) i snage kao bager pa on bere sa 2. brzom pod malim gasom (ima dvoredni Zmaj) čak i na brdovitim parcelama. 4911 radi u 1. brzoj jer mu je mrsko da prebacuje iz sporih u brze kad ide u rikverc jer je i kod njega 5. spora brza od 1. brze.

Kada kazes da ukljucujes brz kardan, da li je to opcija koju ima tvoj traktor, ne zavisno od ukljucivanja kardana preko menjaca? 4911 je stariji traktor kao i moj 5711 mislim da on nema opciju brzog kardana a da nije preko menjaca.
Ja imam samo opciju preko menjaca da ukljucim brz kardan, ali to nikada ne koristim jer se plasim da ne upalim lamelu. Cak i ne znam u kojim situacijama mogu bezbedno da ukljucim brzi kardan preko menjaca. Jedino za povlacenje vode iz bunara ili ukoliko mi je traktor povezan za traktorski cirkular, pa recimo ubacim levu rucicu da ide preko menjaca, a desnu stavim na neutral i ubacim u 4 ili 5 brzinu. Tada traktor stoji u mestu a pri malom gasu imam veliki broj obrtaja. Nisam to nikada probao.
Ako neko koristi ovu opciju koju sam naveo tj brz kardan preko menjaca, neka napise za sta sme da se koristi.

p.s. kod mene je rikverc uzasno spor i to je velika mana ovog traktora.

a cemu je to na zetoru da je 5 spora brza od prve direktne? a primijetio sam pri voznji zetora da je nagla promjena iz 4 u 5 isto ko na imt iz 2 u 3 na mjenjacima koji imaju 3 brzine. cini mi se da se ne moze dovoljno zaletit da ga spremi za 5 brzinu ili u imt u 3. cini mi se ko malko veci propust na traktorima.
I mene to nervira. Cimanje mi je nekada u teskom oranju da prebacujem u sporohodne tj da prebacim u 5 sporohodnu, kako bi u tom trenutku prilagodio pravu brzinu pa onda ostajem u prvoj brzoj iako mi je spora u tom trenutku.
A i istina je to, bar kod mene na 5711 da je velika razlika kada se iz 4 prebaci u 5 brzinu. Tada traktor nekako poleti, a zapravo to je samo privremeno jer je opet spor traktor. maksimalna brzina je valjda 25km/h ali to je pri bas velikom gasu. Meni se sve ovo ne svidja al sta je tu je.
 
da li i starije verzije konkretno 4718ima opciju brzog kardana od 1000 obrtaja i kako se ukljucuje ,pitam zbog beraca konkretno?
 
Ima preko menjaca kako sam i opisao gore a ovako nema. Tvoj traktor je skoro identican kao moj, samo sto je moj duzi jer ima 4 cilindara.
Znaci mala rucica sa leve strane se podigne skroz gore i tada si ukljucio kardan da ide preko menjaca. Desnu rucicu mozes da stavis u neutral i recimo ubacis u petu brzinu i samo se okreni i videces kako kardan mota kao lud a ako dodas gas, naravno on povecava brzinu.
Isto tako ako ne stavis u neutral a ukljucio si da kardan ide preko menjaca, u zavisnosti od brzine u kojoj se nalazis tj kojom vozis, od toga ce zavisiti koliko ce se kardan brzo okretati.
 
koliko je pametno da se tako bere ,cuo sam da prskaju sa kardanom ukljucenim preko mnjaca al za branje ne znam?
 
Nasa kombinacija zetor 7011+zmaj 222 idemo od 1 brza,5 spora i 2 brza tako evo cele sezone teramo pa sada zavisi od kukuruza ali te tri brzine najvise se koriste!
 
Nazad
Vrh