Zetor

Moguce je da cela transmisija zuji, na ursusu se cuju bocni reduktori, mozda vam se mesa zvuk, a oni znaju biti bas bucni, zavisi od traktora do traktora.
 
Kako se prilazi tom osiguracu?

Kompresor radi odlicno. Kada je upaljen, lepo nabije pritisak na oko 5,5-6 a onda povremeno pssss-ne tj ispusti visak. Kompresor je iskljucen uvek. Nisam imao potrebu za njim, samo kada sam pumpao gume i isprobavao da li radi.

- - - - - - - - - -

Transmija je isto po meni glavni krivac. To je buka nedaj Boze! Kosio sam juce 2,3ha i stvarno me je zabolela glava, i to ne zbog vrucine. Samo se pitam da li je to normalno...
Jel moguce da fali ulje u reduktorima? Hidraulik odlicno radi i drzi tj ima ulje.
 
Poslednja izmena:
Mene brine što zvuk čuješ sa prednje strane. Provjeri u svakom slučaju nivo ulja u zadnjim bočnim reduktorima, imaš veliki vijak nazad na kućišti reduktora, postavi traktor na ravnu podlogu i nivo ulja treba a bude tačno do tog čepa, ako fali sipaj dok ne počne da izlazi. Provjeri kakvo je ulje, ako ima prljavu, smedju boju zamijeni ga, možda nikad nije zamijenjeno. Možeš da digneš zadnje točkove, jedan po jedan i okrećeš ih ručno i prati kakav se zvuk pojavljuje, ako se čuju sumnjivi zvukovi otvori reduktor, može tu ležaj da se rasturi i napravi veliki problem. Kod komšije se na Rakovica R65 prije par godina u oranju tako rasuo ležaj na ulazu u reduktor, on nije obraćao pažnju na zvuk (pištanje, drobljenje...) i kuglice ležaja, koje su tvrdje i od zupčanika i od kućišta reduktora, su bukvalno pojele veliki zupčanik kao i kućište iznutra do te mjere da je morao da kupuje drugo.
Moraš krenuti eliminacijom jednog po jednog mogućeg uzorka. Pokreni motor i dok stoji, pazi na zvuk, probaj da motaš volan (isto dok traktor stoji) i prati zvuk, možda pumpa volana zavija. Ako se ne čuje ništa, onda je transimisija, ili nešto u mjenjaču ili bočnim reduktorima. Vrlo je moguće da neki pod ležajeva zavija, znam da kod nekoliko komšija u selu bočni reduktori (zupčanici ili ležajevi) zavijaju do te mjere da se čuje preko pola sela kad prodju.
 
Ako ti zvuk dolazi sa prednje strane motora i menja se pri opterećenji i rasterećenju motora onda je zupčasti razvod u pitanju, zupčanici imaju lufta ili su loši ležajevi u zupčanicima.
 
Kako se prilazi tom osiguracu?

Kompresor radi odlicno. Kada je upaljen, lepo nabije pritisak na oko 5,5-6 a onda povremeno pssss-ne tj ispusti visak. Kompresor je iskljucen uvek. Nisam imao potrebu za njim, samo kada sam pumpao gume i isprobavao da li radi.

- - - - - - - - - -

Transmija je isto po meni glavni krivac. To je buka nedaj Boze! Kosio sam juce 2,3ha i stvarno me je zabolela glava, i to ne zbog vrucine. Samo se pitam da li je to normalno...
Jel moguce da fali ulje u reduktorima? Hidraulik odlicno radi i drzi tj ima ulje.
Tebi se prijatelju menjac raspada,to sto ti izbacuje iz reduktora je zato sto ti je propao iglicasti lezaj na osovini na gornjem snopu .Otvori poklopac menjaca pa baci pogled ,prodrmaj malo gornji snop pogledaj zupcanike mislim da ces da se iznenadis.sve sam to proso sa ursuzom 355 ne pricam napamet.
 
Kad se podere osovina i iglicasti lezaj to izgleda ovako..Da bi to provjerio skini poklopac mjenjaca i pajserom mrdaj gornji snop zupcanika.Ako se klima osovina to je to.
dsc06773e.jpg

dsc06576g.jpg

dsc06576g.jpg
 
Nikakve buke i cudnih zvukova kod Zetora nesme da bude,nije to ni Rakovica ni Ursus.Kreni kako ti je lisnik rekao pa dalje ces videti sta mu treba.
 
Hvala vam na savetima.

Kada dodjem do para, prvo cu da zamenim ulje u reduktorima, sto je i planirano, pa onda da otvorim kuciste menjaca.
Jel tesko skinuti kuciste menjaca? I kada se skine, da li je ceo menjac na izvolte tj da moze sve da se pregleda - i drugi lezajevi, pored zupcanika i iglicastog lezaja.
Secam se da, kada sam ga dovezao, morali smo da ga guramo da upali (bio iscrpeo akumulator inace sada je sve ok) i dok smo gurali a nije radio, culi se tupi zvukovi zupcanika.

A kazem vam, buka je takva da sam siguran od prvog dana da nesto ne valja. To tako krene da lomi nesto i da krklja, da to nije normalno. Pogotovo pri dodavanju i oduzimanju gasa. Samo kada se, kao sto rekoh, skroz rastereti (sa uzbrdice na ravno, ili sa nizvrdice isto na ravno) tj kao da se izjednace neki obrtaji da nije pod bilo kakvim opterecenjem, samo onda se dobije normalan zvuk.

Koliko ova popravka moze da kosta otprilike? Ova iglicasti osovina mora nova, i to nema sumnje. Tu su i neki lezajevi koji ce da se pregledaju.. Obzirom da sam koristio traktor u ovim uslovima, verujem da jos uvek ni jedan lezaj nije raspadnut. Bar se nadam da nije.

- - - - - - - - - -

Evo, juce sam isao da kupim seno, pa sam vam napravio snimak da cujete. Iako je u traktoru veca buka, ipak moze da se cuje promena zvuka.

Na pocetku klipa sam se trudio da preko gasa "izjednacim" obrtaje tj da se ne cuje mnogo, a pri kraju snimka sam mu namerno dodavao i pustao gas, da cujete kako reaguje na bilo kakvo opterecenje. Imao sam samo prikacenu praznu prikolicu.
Zvukovi najvise dolaze ispod rezervoara i iz desnog reduktora. Tako mi se cini. Ipak je velika buka u kabini pa treba to desifrovati..

Siguran sam da cete sada u 90% preciznosti znati sta je, a vec ste mi pomogli i utvrdili da je stradala osovina i iglicasti lezaj.

Evo snimka
 
Druze ja bi ti savetovao da ti to rasturas sto pre... To nije normalno da tako krci iz menjaca.... Siguro se raspao neki lezaj...
 
Код нас после сајма стигао један зетор од 130 кс.

imag1808.jpg


imag1809.jpg


imag1804.jpg


imag1805.jpg


imag1806.jpg


Јако леп трактор, свидело ми се што је прост и што нема пуно електронике. Доста ствари ме подсећа на Масеја, чак има и онако ружну папучицу за гас (није као код Руса). Када ради, чује се као камион.
Имам и пар замерки, чини ми се да је руја доста оштрији и некако сам стекао да је трактор лаган.
Ево, управо сам погледао на њиховом сајту и чини ми се да је тежина од 4550кг мала за трактор од 130 коња. То сам приметио када је јуче кренуо са пуном змајевком и мало зашлајфовао. А и изгледа доста компактније од Руса (5600кг).

Све у свему, фин трактор, а моја замерка за први пут када сам га видео је само што није тежи.
 
Нисам, један човек из села коме смо јуче врли услужно.

Било би ми много да сам га узео, прошле године сам узео рују 1221.3 па ни он нема шта честито да ради (за годину дана 300 сати).

Штета само што ова макина неће бити упослена јер знам колико раде земље.
 
Proxima 95 konja sa dve loznice od 5 tona i to ne pune,prva puna druga pola,iskipovao i ne moze da krene iz mesta,skace kao jarac,mnogo mi se cini da su laki,ruja 820 ne oseti dve zmajevke kad iskipuje,oseti ali ne toliko kao zetor...To sam video kad sam nosio zito da predam.
 
Kod mene se nešto slično desilo ,
Raspao se neki ležaj unutar menjača i kuglica je ,,verovatno " otišla na zupčanike i iskrivila zupčanik

Kad je zamenjen ležaj sve je normalno radilo ali samo u drugoj se čulo kao neko struganje
tako da je traktor ponovo rastavljan i promenjen zupčanik od druge brzine i sad sve radi OK
Traktor mora na pola , jedino ako se iskrivio neki zupčanik sa strane u menjaču on može da se promene i bez rasturanja

ALI
juče priulikom ugara priumetim da mi troši vodu i koliko sam ja primetio curka voda na glavi , verovatno je otišao dihtung ,
Čeka se majstor .
 
To je definitivno nešto u menjaču, ako se i u petoj brzini čuje onda nije igličasti ležaj, pošto se u petoj prespoji ta osovina, pa taj igličasti ležaj ne radi ništa....
 
Zavisi od zemljista najvise. Uzmi ako neko ima u tvojoj blizini pa probaj. U nekim delovima Vojvodine gde je peskovito vuku sa maks 30ks po brazdi, a negde i 40ks po brazdi bude malo. Sledece promenljive su brzina kretanja i dubina, kao i resetkaste ili pune daske.
 
Nazad
Vrh