Zetor

jel ti nije stigla poruka poslao sam ti pre neki dan? napisao sam ti kako sam ja skidao.
 
Jest stigla al ne znam kako da odvijem brezone naprijed. Ne znam zašto bih skidao kompletno kućište pogona prednje vuče, hoću da zamijenim samo semeringe na izlazu?
 
Kako ćeš izvući 24 (osovinu kardana) iz spojke 22 a 22 nemože proći kroz otvor a i drži ga viljuška.
 
Pa neću ni vaditi osovinu.Mislio sam da odvijem navrtuku M16 i svučem kardan sa osovine, potom skinem deklu i izvadim semeringe. Problem su mi oni brezoni naprijed, ne znam kako da ih odvijem.
 
Znači ti si uspio odvrnuti navrtku unutra kardana i svući kardan.Pa sad skidaš poklopac.
 
Ma odvrnucu ja nju ali ne znam kako da odvijem brezone naprijed, ona 4 što spajaju kardan sa diferencijalom. Tu se nalaze 4 brezona i na njima navrtka, prostora ima skroz malo jer je navrtka stavljena sa strane od diferencijala. Kako to da skinem? Jbte nevjerovatno kako je komplikovano zamijeniti te semeringe, lakše je rasturiti kompletan prednji reduktor od ovoga.
 
Nekontam.Izvučeš špletnu i kuckaš sjekačem i odvrćeš navrtku i povlačiš kardan naprijed .Kad ha skineš spustiš ga dole (Znači komplet zglob) i došao si do 4 vijka koji drže poklopac u kome ti je o ring.Šta ti drže ti brezoni????:sta:
 
Čekaj, jel se kardan može skupiti dovoljno da bi se svukao? Mene je neko izgleda zaje*avao. Neko mi je rekao da je prvo potrebno skinuti kardan naprijed, gdje ulazi u prednji diferencijal tj. na onoj spojnici sa 4 zavrtnja (brezona) da bi se posle mogao svući u toku odvijanja one velike M16 navrtke koja je ispod krsta.

Edit, evo na slici pojašnjenje o čemu sa govorio

2s7jny8.jpg
 
Izgleda da on prica o prednjem dijelu kardana.Isto odvrnes 4 matice ili nekad se izvrnu komplet brezoni.Povuces kardan nazad i to je to.Jedini problem zna biti sto moras odvrtati jednu po jednu postepeno ako se pocnu izvrtati komplet brezoni.Za zadnji dio kardana ti je @Spasoje vec objasnio.





Uploaded with ImageShack.us
 
Pa @zombie@ može da ide kardan u kardan po onim nutoma poprilično. Ne beri brigu i ne razvaljuj što netreba.
 
Odlično ako ne moram se petljati sa brezonima, sad za vikend ću to raditi, idu dva mala 45x60x7 semeringa i 65x3 O-ring, moram prvo vidjeti gdje da ga nadjem. Ide mi na živce što tu pomalo kapa ulje, samo je to ostalo.
 
90 %sam siguran da ti semerinzi ne trebaju,mada nisu skupi ,ali svaka marka u ovo vrijem je zlato...
 
Zašto tu ide ulje ako mi semerinzi ne trebaju? Valjda pored njih prolazi jer su pohabani.

- - - - - - - - - -

Sad je iskrsao novi problem, ispada da se zglob kardana ne može svući sa vratila jer mu smeta kućište

dsc04068tp.jpg


Ljudi, jel neko to stvarno radio, mislim to sa svlačenjem kardana bez skidanja cijele kutije odozdo?
 
Kad skineš pregledaj semeringe možda su dobri . Oni sprečavaju da ulje izađe između kućišta i kardana.Međutim može da prolazi između osovine i kardana pa pokraj navrtke a to sprečava o ring.Tu obavezno silikoniraj.Kad skineš skontat ćeš sve.Nije komplikovana .kOD BRATA NA 7745 je prošlo a kod mene na 60 45 nije moglo pa sam popustio kućište a na kraju skinuo kućište pošto se podvuče ulje ispod dihtunga i nemožeš očistiti. Uglavnom kako god uradiš nećeš pogrešiti sve je to jednostavno i silazi rukom ,nema nikakve sile ni udaranja...
 
Poslednja izmena:
Jasno mi je sad u čemu je stvar, kućišta nisu ista, kod većih Zetora ima više prostora jer je kućište vjerovatno duže pa zbog toga može zglob da se svuče. Dakle, skinuću kardan prvo naprijed (to pod uslovom da ne može da se skupi dovoljno na sredini), gdje su brezoni, potom odviti M16 koji je ispod krsta kardana, svući kardan, skloniti veliki O-ring, izvaditi semeringe, staviti nove, staviti novi O-ring, sve vraititi na mjesto, nabiti zglob kardana na mjesto i sve silikonirati i potom ide samo pritezanje vijaka.

Hvala svima na pomoći još jednom!
 
Zombie kako je krenulo ti ćeš izgleda da izmjenaš sve moguće semeringe i O-ringove na Zetoru. Kad sve to završiš mogao bi da napišeš i jedan doktorski rad.
 
Nazad
Vrh