Zetor

Prvi put sam orao (nije bilo u planu pre zemene potrosnog materijala i ulja, al ispala prilika da ga malo probam) sa zetorom koga sam skoro uzeo, i posle oranja, primetio sam da leva poluga pusta hidraulicno ulje.

Kako da resim ovaj problem? Jel moze samo da se skine poluga tj da se odsrafi, i pristupi zameni semeringa/gumice/ili sta god da je ovo, ili mora ozbiljnije da se resava tj da se rastura kuciste diferencijala?

Inace, kada dizem hidraulik, cuje se kao neko pucketanje, sto moze da se cuje na snimku na 2:05. Jel to ukazuje na nesto lose? Ne ometa oranje nikako, dobro drzi hidraulika plugove.
http://www.youtube.com/watch?v=zLzJUg_cOIY

DSC_5249_zps9e8472ba.jpg


DSC_5251_zps2564c491.jpg


Desna je ok. Pokazala je vrlo malo

DSC_5254_zps6a7e1db6.jpg
 
Ulje u hidrauliku ti kao preradjeno iz motora,crno je sacuvaj boze.Menjaj.A za ove poluge neznam dali moze da se zadihtuje na skracen nacin,to nisam radio,moj zet na njegovom 47 znam da je zadihtovavao 100 puta neke osovine pedala,te ruke poluga ali hidraulika pisa na sve strane i stalno doliva ulje.
 
Par stranica nazad imas pisano o tome kad je zombi radio jedino sto kod tebe ide brze jer kabina nije odvojena od hidraulike pa nemas tu operaciju rasturanja kabine,a sve ostalo je identicno.Posto pusta bas dosta ulja zameni i biksne(caure) na osovini.(plastike i gumice obavezno)
 
Popravka ovog curenja je jako jednostavna, skini polugu (ne moras skidati poklopac hidraulika), dakle odvij taj jedan zavrtanj koji je drži i svuci je (ide jako lako) ali zabilježi kredom u kojem je položaju bila da bi ti lijeva i desna poluga bile paralelne. Kad je skines, izvadi plastični prsten, okruglu gumicu, stavi drugu gumicu, vrati plastični prsten, vrati polugu i stegni. Gumica je jako jeftina, Ako opet nastavi da curi problem je u biksni koja je istrošena a da bi njih zamijenio moras da skidas poklopac hidraulike. Pazi, JAKO je težak, računaj na dizalicu ili još jednog ili dva pomagača.. Kada skines poklopac, zamijeni i manžetnu na klipu kao i kariku (ako hidraulik pada kada je traktor ugašen ili ako cupka gore-dole). Biksne se lako izvade, staviš druge, sve složiš kako je bilo (pazi na raspored), zamijeni gumice na svim mjestima koja si rasklapao. Tokom rasklapanja pazi na razvodnik i njegove polugice i opruge da se nešto ne rasturi ili ispadne. Posle sve vratiš na mjesto, pazi da ne oštetiš kratku metalnu cijev koja dolazi odozdo i na koju treba "nabiti" poklopac hidraulika - kroz nju pumpa gura ulje u razvodnik-na njoj se naalazi mala gumica koju bi bilo dobro zamijeniti. Dakle sve pažljivo i polako raditi, posebno jer je poklopac hidraulike krvnički težak. Sva navedena "popravka" je strašno jeftina, ima malo posla i treba paziti da se nešto ne ošteti tokom skidanja i vraćanja. Ako te zanima još nešto pitaj, ja sam nedavno skidao poklopac, stavio novu manžetnu na klip, kariku, gumice, plastične prstenove, sve što je djelovalo imalo pohabano. Biksne nisam dirao jer nisu imale nimalo lufta.

Inače, kada sve ovo budeš radio obavezno očisti i filter hidrauličnog ulja. On se nalazi odozgo na poklopcu hidrualike, dodje tačno ispod sjedišta. Vidjećeš jedan veliki češ koji se odvije, na njemu je metalni mrežasti filter sa magnetima. Sve dobro očisti i operi, filter inače treba redovno čistiti, ja bih preporučio jedno čišćenje u sezoni, traje par minuta a mnogo koristi radu hidraulike.

- - - - - - - - - -

Evo kako izgleda poklopac kada se skine

30izts5.jpg


a ovako traktor bez poklopca

14nk45f.jpg


Tokom rasklapanja, moras da skines sve sto smeta - dakle moraju da idu sjedište i pod kabine. Poluge hidraulike idu zajedno sa poklopcem pa tu ništa ne diraj. Trebaju ti dvije biksne, komplet gumica (kupi se komplet, dodje sve što treba). Ako ćeš sredjivati i cilindar, trebaju ti dvije manžetne i jedna karika - moraš provjeriti kod tvog Zetora pošto mislim da ne idu iste dimenzije manžetne i karike. Tokom montaže manžetni moraš jako paziti da ih ne oštetiš i na smjer montaže - "otvoreni" dio manžetne se okreće prema naprijed, dakle prema glavi klipa. Preporučio bih da radiš sa nekim majstorom pošto je prvi put. Ja sam takodje zvao majstora i gledao kako radi i sledeći put ću raditi sam (uz pomoć par ljudi zbog mase poklopca) jer nije naročito komplikovano.
 
Popravka ovog curenja je jako jednostavna, skini polugu (ne moras skidati poklopac hidraulika), dakle odvij taj jedan zavrtanj koji je drži i svuci je (ide jako lako) ali zabilježi kredom u kojem je položaju bila da bi ti lijeva i desna poluga bile paralelne. Kad je skines, izvadi plastični prsten, okruglu gumicu, stavi drugu gumicu, vrati plastični prsten, vrati polugu i stegni. Gumica je jako jeftina, Ako opet nastavi da curi problem je u biksni koja je istrošena a da bi njih zamijenio moras da skidas poklopac hidraulike.

Veliko hvala na velikom odgovoru :)

Daj Boze da bude samo ova gumica koju si pomenuo. Znaci, plasticni prsten je najverovatnije neostecen, i gumica je ta koja baguje. Jel mogu tu gumicu da nadjem bilo gde u nekoj radnji koja se time bavi, ili cu morati da je narucujem tj da narucim zetorovu?
Hidraulik dobro drzi. Jedino sam pomenuo to sto krcka kada se podize sto se cuje na snimku na 2:07
http://www.youtube.com/watch?v=zLzJUg_cOIY

ne znam kakav je to simtom, ali se nadam da necu morati da skidam poklopac hidraulika :)
 
Marko zameni i plasticne prstenove,to je jeftino dosta.Kupujes tako sto trazis delove za tvoj tip traktora jer osovine zavise od tipa.Kad skines ruke sa osovone videces da li osovina ima lufta i ako ima skidas sve dole i menjas caure.
 
@Marko

Imaju te gumice i prstenovi plastični da se kupe svugdje gdje ima dijelova za Zetore, obično to sve ide u jednom kompletu, dodje gomila raznih gumica za sve i svašta.Pazi kada ih budeš stavljao, one su malo veće spolja pa ih je teško ugurati u prostor izmedju osovine i kućišta. Tu moraš biti pažljiv i strpljiv da ne oštetiš gumicu jer ti je tada sva posao badava.

Jesi siguran da ovaj zvuk dolazi iz hidraulika? Meni ovo zvuči kao da je neki od kuglastih zglobova na polugama suv i da škripi. Ako nije to, vrlo je moguće da su biksne jako istrošene i da osovina ne leži kako treba pa škripi. Probaj rukama da pomjeraš poluge gore-dole dok je traktor ugašen i da ustanoviš odakle zvuk tačno dolazi.
 
Vlado BB,Dolovac hvala na odgovorima:ppozdrav: ja sam jesenas uzeo zetora ali ima da se radi oko njega tako da nisam stigao da ga upregnem,a posto imam jos tri traktora pa mi nije hitan polako i natenane ga radimo do zetve zita ima da izadje iz radionice ko nov.A ovde kod nas ih ima malo i to sto ima gazde su im lose pa se po njima nemoze covek nista orjentisati kakvi su traktori.
 
@markozetor6245 druze imas temu za oglase,u toj ce temi tvoj oglas mozda nadje novog gazdu sa foruma.. mozda nekog novog u klubu zetordzija....a i preglednije je da stoji tamo kad vec ima tama za to.
 
@Marko

Imaju te gumice i prstenovi plastični da se kupe svugdje gdje ima dijelova za Zetore, obično to sve ide u jednom kompletu, dodje gomila raznih gumica za sve i svašta.
..........Ako opet nastavi da curi problem je u biksni koja je istrošena a da bi njih zamijenio moras da skidas poklopac hidraulike. Kada skines poklopac, zamijeni i manžetnu na klipu kao i kariku . Biksne se lako izvade, staviš druge, sve složiš kako je bilo (pazi na raspored), zamijeni gumice na svim mjestima koja si rasklapao.

Jesi li siguran da ovaj zvuk dolazi iz hidraulika? Meni ovo zvuči kao da je neki od kuglastih zglobova na polugama suv i da škripi. Ako nije to, vrlo je moguće da su biksne jako istrošene i da osovina ne leži kako treba pa škripi. Probaj rukama da pomjeraš poluge gore-dole dok je traktor ugašen i da ustanoviš odakle zvuk tačno dolazi.

Aha, znaci prilikom narucivanja, stize mi ceo taj komplet, pa uzimam iz njega sta mi treba tj sta skinem, to i zamenim. A jel se u tom kompletu nalaze i biksne i manzetne i te unutrasnje gumice, ili je to druga prica tj narucuje se posebno?
Kad vec narucujem, narucio bih i to sto mi (ne)treba ispod poklopca, da tako kazem, pa neka stoji, ukoliko se to ne dobija uz komplet.

- - - - - - - - - -

P.S. Jel ima neko uputstvo za rukovanje na Srpskom za zetora 5711? Ja imam od 4718 koji su jako slicni, ali bih voleo da imam od ovog mog, da bih znao koliko ulja da kupim za diferencijal, reduktore, motor...
 
kada sam kupio komplet, u njemu su bile sve moguće gumice, manžetne sam kupio zasebno neke bolje a biksne se isto kupuju zasebno.Ne vjerujem da postoji na srpskom, samo na češkom, ja imam za 5011-7045 na njemačkom a i to je bilo jako teško nabaviti, znam njemački pa je to bio jedini način da dodjem do razumljive dokumentacije.
 
Marko u Krokusu u Goloboku je bilo kataloga za sve moguce Zetore na srpskom jeziku.Tamo imas i sve te delove koji ti trebaju a relativno je blizu tebe.
 
Isao sam u Palanku na vasar pa smo u povratku svratili da pogledamo nesto i onda video.A inace sve kupujem u toj radnji na par koraka,i stvarno su odlicni i povoljniji sa cenom od ovih iz Goloboka.
 
pozdrav...ako neko zna da ime nege neki ZETOR 120 ili 160,neka javi...fala

- - - - - - - - - -

a da nije u oglasima..
 
Nije vise verovatno dobija neki rabat pa je za malo jeftinije kod nas ili u najgorem slucaju ista cena,ovo je za Zetore dok je za MTZ mnogo jeftinije u NS nego u istoj radnji ali kad su neke sitnice u pitanju bitno da ima odma delova.
 
Nazad
Vrh