Zetor

mislim da zetor 7211 nema 1000/min ,za zetor 6211 ne znam,promena se vrsi rucicom izmedju rucice za ukljucivanje kardana i rucice reduktora u stanju mirovanja traktora tj. kada je motor ugasen.na taj nacin da je u smeru voznje traktora gledano ,sa leve strane polozaj za 540o/min,u srednjem polozaju je neutralni stepen ,kada ne radi ni hidraulika za podizanje poluga,i u krajnjem desnom je polozaj za 1000o/min.pri radu sa rotofrezom najvaznije je da se uskladi brzina kretanja traktora i agregata u radu.konkretno ne valja ni kada se ide mnogo sporo,tada rd ili rotofreza prosto gura traktor unapred,posto se brze okrece od njegovih tockova.isto tako nije dobra ni velika brzina traktora ,tada on ide mnogo brze nego freza,pa ona ne moze da proguta sve tu zemlju koju treba da samelje,i traktor je prosto vuce za sobom.inace ranije sam dosta radio pripreme zemljista kod mene u povrtarstvu sa imt rotofrezom od 1.25m i to na dubini oko 20cm,mogu reci da puno namuci traktor bez obzira na tih njegovih 70 ks.sa rotodrljacom nikada nisam radio,ne znam kako bi se sa njom ponasao u radu.
 
Onda moj nema 1000rpm. Mislim da je kod mene samo plasticni cep gde bi trebala da je ta rucka. Ako 7211 nema, onda sigurno nema ni 6211. To su potpuno isti traktori, sem sto je 7211 jaci za 10ak ks. Hvala puno svima!

---------- Poruka napisana u 19:05 ---------- Prethodna poruka je at 18:59 ----------

Ne znam ni ja sigurno za brzi kardan, na konedata piše da ima

http://konedata.net/Traktorit/Zetor5211.htm

Na vecini starijih traktora, takve stvari su bile opcione. Mozda je to slucaj i ovde.. a 540rpm kao standard. Trazio sam po netu takodje, ali bezuspesno..samo se spominje da ima 540/1000..
 
Zetori koji su radeni za nemacku, svajcarsku imalo zahtevnije trziste imaju brzi kardan multipover na vazduh vece tockove tegove amortizere hidro volan itd....A kod nas su uvozeni sa najmanje opreme najeftinija varijanta. Zetor na 1000 obrtaja kardana je dosta slab tako da neznam dali moze da radi teze poslove .
 
To je na tim modelima bila dodatna oprema, inače kod zetora to puno pomaže, pošto njega moraš da cepaš na visokim obrtajima motora da bi imao 540 kardana, pa kad prebaciš u 1000 kardana,onda možeš maltene na leru da radiš sa priključkom, naravno ako ima dosta snage da ne guši motor...
 
Zetori koji su radeni za nemacku, svajcarsku imalo zahtevnije trziste imaju brzi kardan multipover na vazduh vece tockove tegove amortizere hidro volan itd....A kod nas su uvozeni sa najmanje opreme najeftinija varijanta. Zetor na 1000 obrtaja kardana je dosta slab tako da neznam dali moze da radi teze poslove .

Pa da, to je to.. Hvala.

---------- Poruka napisana u 19:41 ---------- Prethodna poruka je at 19:28 ----------

To je na tim modelima bila dodatna oprema, inače kod zetora to puno pomaže, pošto njega moraš da cepaš na visokim obrtajima motora da bi imao 540 kardana, pa kad prebaciš u 1000 kardana,onda možeš maltene na leru da radiš sa priključkom, naravno ako ima dosta snage da ne guši motor...

Ovaj zetor voli visoke obrtaje. I to je ok, kada treba nesto potegnuti itd. ali nije ok da se vozi citava njiva sa tim nacinom rada. Ne znam kako ce se RD ponasati sa njim, ali ako budem uspio staviti na 1000rpm, onda bih trazio uzu (2m) ali bice laksa za kardan i bice solidna brzina kretanja sa nesto manjim gasom. Oranje ide 2 brza na pola gasa, lagano, cak imam osecaj da bi tri brazde isto lagano mogao vuci..setvospremac je sirok skoro tri metra, i ide 3brzina, oko 15cm dubine po zimskom oranju za kukuruz(snage ima). Dva puta prodjem i gotovo. Napredan posao.. A za psenicu, po klasuristu haos 4x tanjiranje, pa setvospremac i opet, dzombasto. Zato hocu Rd, pa kako god! Cim dodjem kuci, moram detaljno cackati prenose..
 
To je na tim modelima bila dodatna oprema, inače kod zetora to puno pomaže, pošto njega moraš da cepaš na visokim obrtajima motora da bi imao 540 kardana, pa kad prebaciš u 1000 kardana,onda možeš maltene na leru da radiš sa priključkom, naravno ako ima dosta snage da ne guši motor...
naravno,traktori koji su se kod nas uvozili i prodavali imali su najslabiju opremu,moji svi zetori su bez servo uredjaja,bez amortizera,bez tegova,sa standardnim tockovima...a mislim da se model 7745 turbo kod nas nije ni mogao kupiti...inace kardan 540/min je jako spor i trator mora da rai na gasu oko 2200 o/min ,sto nepovoljno ucite i na potrosnju i naravno na habanje motora....jedno vreme sam pokretao pumpu za navodnjavanje sa zetorom 7711 na 1000 o/min,traktor radi skoro na leru,prakticno se i ne cuje,interesantno da potrosnja je bila samo malo manja nego kada sam pumpu pokretao sa 7011 na 540 o/min...
 
zasto bi otisli,ne pricamo o potrosnji space shuttle-a nego o performansama traktora marke zetor,ne vidim nista lose u tome,nema vredjanja ,ni neke polemike,niti svadje....samo razmenjujemo svoja misljenja...
 
Sa zetorom, na kocnicu i okrene se u mestu, kao od sale. Nema saltanja napred nazad. Pogotovu ako je sejacica zakacena, koja je teska oko 400-500kg (sejacica za kukuruz) ZATO MI GRDNO TREBA KOCNICA :) nisam navikao da vozim bez njih po njivi.. Ovde je isao 3om sa malo gasa, sto je ok, ako je njiva dobro uredjena, zbog rasporeda bacanja semana sejacice. Neka i trosi malo vise, ali je dosta brze i naprednije nego 539 ili 542/9.

---------- Poruka napisana u 08:18 ---------- Prethodna poruka je at 08:16 ----------

Da ne odemo u OFF kolika je bila potrosnja i kakva pumpa pritisak?

Zasto, pricamo o zetoru i njegovim osobinama/mogucnostima. Sta je i na koji nacin najbolje.. Bez uvrede.:cvetic:
 
Vidim da se svašta diskutuje i sa vezom i bez veze . Pošto imam zetora evo nekoliko iskustava.Prvo da kazem što je Anštajn davno rekao. Energija se nemože stvoriti niti uništiti nego se može pretvoriti iz jednog oblika u drugi . Laički rečeno koliko je potrebno energije da ti sa RD. uradiš 1 ha. ti je moraš potrošiti . Znači u pitanju su nijanse . PRImer . Ja gonim 2.5m RD, 540 rpm. na 1700 rpm. Koristim 1. direktna ili 5 spora. Ako prebacim na 1000 rpm. kardana moram da spustim obrtaje motora na 1000 rpm da bi RD. imala predvidjenu radnu brzinu .Znači da bih imao učinak trebam ići 2ili 3 brzina .Šta se deševa . Motor nema punu snagu , greje se , a bogami i troši . Takodje i podmazivanje je losije pogotovo kod starijih motora. Znači ne treba izmišljati toplu vodu jer na svakom priključku ima nalepnica na koliko obrtaja radi i koja je potrebna snaga traktora. Imaju situacije kada je opravdano koristiti1000 rpm.vratila a to su one kada snaga traktora daleko prevazilazu potrebnu snagu agregata .Npr. cikular za drva kome je potrebno par KW. zatim razni manji agregati , pumpe , mini bageri , utovarivači itd . Samo se tada može koristiti 1000 rpm i da traktoru smanjite gas pa da kažemo da smo uštedeli na gorivu.:ppozdrav:
 
naravno,traktori koji su se kod nas uvozili i prodavali imali su najslabiju opremu,moji svi zetori su bez servo uredjaja,bez amortizera,bez tegova,sa standardnim tockovima...a mislim da se model 7745 turbo kod nas nije ni mogao kupiti...inace kardan 540/min je jako spor i trator mora da rai na gasu oko 2200 o/min ,sto nepovoljno ucite i na potrosnju i naravno na habanje motora....jedno vreme sam pokretao pumpu za navodnjavanje sa zetorom 7711 na 1000 o/min,traktor radi skoro na leru,prakticno se i ne cuje,interesantno da potrosnja je bila samo malo manja nego kada sam pumpu pokretao sa 7011 na 540 o/min...
Ako se radi sa kardanom na mestu, moze se koristiti i kardan preko tockova, stavi se u odrdjenu brzinu i izbaci iz reduktora i eto resenja za zetore koji nemaju 1000 obrtaja kardana.
 
i ako ubaciš u petu, na leru imaš obrtaja i više nego što treba.... Ja sam to koristio uvek kad sam crpio vodu u prskalicu iz kanala...
 
Vidim da se svašta diskutuje i sa vezom i bez veze . Pošto imam zetora evo nekoliko iskustava.Prvo da kazem što je Anštajn davno rekao. Energija se nemože stvoriti niti uništiti nego se može pretvoriti iz jednog oblika u drugi . Laički rečeno koliko je potrebno energije da ti sa RD. uradiš 1 ha. ti je moraš potrošiti . Znači u pitanju su nijanse . PRImer . Ja gonim 2.5m RD, 540 rpm. na 1700 rpm. Koristim 1. direktna ili 5 spora. Ako prebacim na 1000 rpm. kardana moram da spustim obrtaje motora na 1000 rpm da bi RD. imala predvidjenu radnu brzinu .Znači da bih imao učinak trebam ići 2ili 3 brzina .Šta se deševa . Motor nema punu snagu , greje se , a bogami i troši . Takodje i podmazivanje je losije pogotovo kod starijih motora. Znači ne treba izmišljati toplu vodu jer na svakom priključku ima nalepnica na koliko obrtaja radi i koja je potrebna snaga traktora. Imaju situacije kada je opravdano koristiti1000 rpm.vratila a to su one kada snaga traktora daleko prevazilazu potrebnu snagu agregata .Npr. cikular za drva kome je potrebno par KW. zatim razni manji agregati , pumpe , mini bageri , utovarivači itd . Samo se tada može koristiti 1000 rpm i da traktoru smanjite gas pa da kažemo da smo uštedeli na gorivu.:ppozdrav:

Da, baš tako. Kardan na 1000 obrtaja nije za rad sa mašinama predvidjenim za rad sa 540 obrtaja. Čak i mašine koje rade sa brzim kardanom imaju dodatne reduktore kojima se obrtaji svode na potrebnu mjeru (npr. radna tijela RD koje rade na 540 i na 1000 obrtaja se obrću sličnim brzinama, samo što ove na 1000 imaju daleko više obrtnog momenta). Raditi na 1000 sa rotacionom kosilicom, beračem, frezom ili RD predvidjenim za rad na 540 (mislim na rad pod normalnim gasom, ne na niskim obrtajima kada se, kao što Spasoje kaže, motor praktično guši a to nije nimalo zdravo!) je veoma opasan. Prošlog ljeta je poznanik iz sela umalo poginuo kada je probao da radi sa brzim kardanom i rotacionom kosom. Radilo se o Zetor 6911 (koji je sklopljen od nekoliko Zetora, motor je npr od nekog većeg, možda od 8011 ili slično) i on je pomislio ajd da probam, nek motor radi na leru a kosa ima da se vrti kao vrag. Krenuo, zaletio je i sve je bilo OK dok se nije malo ohrabrio i dao žestok gas. I to je bilo OK (mada je rekao da je kosa ispuštala veoma nezdrave zvukove) dok nije podigao kosu i krenuo da skreće (htio da se vrati i pokosi neki ćošak). Kosa mu umalo nije prevrnula traktor, žiroskopski efekat veoma masivnih diskova (ima FAHR zahvata 2m sa dva diska) je jednostavno povukao traktor takvom silinom da mu se volan oteo iz ruku, spasilo ga je samo to što je uspio brzo da je spusti. Imao je nekii problema sa volanom na Zetoru a praktično svi ležajevi na kosi su otišli u majčinu (ionako je bila stara i pohabana i to ih je dokrajčilo). Mogu misliti šta bi se desilo kada bi se to probalo npr sa beračem, sa svim onim silnim lancima, zupčanicima i remenicama.
 
imam 6211 1989 god, kako se prebacuje na 1000 obrtaja? znam rucica da kada ode skroz gore ide preko menjaca ali za 1000 neznam :)
 
Za to treba da ima posebna ručica koja se okreće levo-desno. Nije sigurno da tvoj to i ima....
 
Da, ta ručica izgleda kao kurbla, nalazi se u sredini, odmah ispred sjedišta. Tako je bar bilo kod 7711 (1989) i 7245 (1986) koje sam svojevremeno razgledao zbog kupovine. Ponekad se može desiti da nema te ručice (tako je bilo na tom 7245), neko je izgubio ali je ostala njena "osovina", ima na sebi sitne zupce, kao kardanski priključak, stoji vertikalno.
 
Vidim da se piše o obrtajima kardana 540/1000 pa me interesuje dali je naknadno ugrađivanje moguće kod 7245 i šta je sve potrebno?
 
Nazad
Vrh