Zetor

@abro,da li si pitao u kisacu,kada sam ja bio kod jednog prodavca delova pred kraj prosle godine,rekao mi je da ce se ici u slovacku u januaru 2012,mozda mozes da pitas tamo...
 
momci koliko je izvodljivo preraditi servo na zetoru da bude orbitrol ili kako se vec zove vidio sam da ima vec fabricka verzija, dali bi mogla ostati ova njegova pumpa ,ako neko vec ima ako moze da da slike
267ix.jpg
267ix.jpg
 
Pozdrav
Imam Zetor 6211, fantastican traktor. Raznih problema je bilo, sitnih, i svi su nekako resavani. Sada mi se desio jedan, malo komplikovaniji. Na tom zetoru, desna kocnica propada. Kupio sam nove klipove i gumice, sve lepo upakovano, ali problem je isti. Nigde nista ne curi. Ventil koji sluzi za izracavanje je cvrsto stegnut, nema problema tu.. Ne mogu da nadjem kvar. Svako malo, pa dosipam UK ulje.. Razmisljam, da li slucajno nije unutar zadnje osovine, gde se nalaze te celjusti. Traktor nije lupan, niti bilo sta, pa da kazem.. e od toga je.. vec samo na jednom. Inace, kupljen nov 1991g. Veliki je to posao, da skidam i rastavljam, a ako neko slucajno zna, da jos nesto pokusam pre toga.. Unapred hvala.
@misabn89 mi smo pre 2 godine radili kocnice na jednom 7211 i procedura je sledeca ,prvo probaj da ispustis vazduh na pedalama,kada to uradis ,ispusti vazduh iz cilindra koji se nalazi unutar tocka,ima mali ventil izmedju desnog boka kabine i desnog tocka.ako ne moze da se pridje demontiraj zadnji tocak.ako i posle toga ne mozes da dobijes punu pedalu ,onda je problem u samom cilindru unutar kucista kocnica.mi smo menjali samo paknove za rucnu kocnicu i paknove za kocenje u voznji,medjutim ni onda nismo dobili kocenje u pravoj meri,pa smo na nagovor naseg majstora ,promenili i dobos za kocenje,i onda smo dobili kocenje u punoj meri.nisam bas siguran ,neka me neko ispravi ako sam pogresio,taj dobos u isto vreme,opsluzuje i rucnu i noznu kocnicu,tako sto su paknovi za normalno kocenje smesteni unutar tog dobosa,a paknovi za rucnu su sa spoljne strane.zamena nije mnogo teska,najteze je skinuti portal ,a i to je lakse uz upotrebu nekog malog viljuskara...
 
Zetor 7245 a sta ti se nesvidja na tom volanu koji imas.
posto imam prednju hidrauliku, pa nekad malo vise opteretim prednji most, onda mi i nije bas najbolja solucija, dosta ga je tesko podesiti da bude jednak odpor u lijevu i desnu stranu prilikom motanja, pojave se luftovi u sponama i "vilama", ato opet sve utice na funkcionalnost, kompletnog sistema, i kuciste volana mi pomalo pusta ulje, pa ako nebi bilo preskupo radije bi to zamjenio orbitrolom.
 
Neznam kakve imas gume napred ja sam imo na torpedu 90 utovarivac RIKO kasika je bila u sirini traktora. Bijo je problem skretanja RUMA guma na 2.5 bara se savijala i tesko je isao volan, kada sam zamenio BARUM gume na istom pritisku one se nisu savijale i volan je radijo odlicno. Tako da razmotri i druge stvari .
 
@misabn89 mi smo pre 2 godine radili kocnice na jednom 7211 i procedura je sledeca ,prvo probaj da ispustis vazduh na pedalama,kada to uradis ,ispusti vazduh iz cilindra koji se nalazi unutar tocka,ima mali ventil izmedju desnog boka kabine i desnog tocka.ako ne moze da se pridje demontiraj zadnji tocak.ako i posle toga ne mozes da dobijes punu pedalu ,onda je problem u samom cilindru unutar kucista kocnica.mi smo menjali samo paknove za rucnu kocnicu i paknove za kocenje u voznji,medjutim ni onda nismo dobili kocenje u pravoj meri,pa smo na nagovor naseg majstora ,promenili i dobos za kocenje,i onda smo dobili kocenje u punoj meri.nisam bas siguran ,neka me neko ispravi ako sam pogresio,taj dobos u isto vreme,opsluzuje i rucnu i noznu kocnicu,tako sto su paknovi za normalno kocenje smesteni unutar tog dobosa,a paknovi za rucnu su sa spoljne strane.zamena nije mnogo teska,najteze je skinuti portal ,a i to je lakse uz upotrebu nekog malog viljuskara...


@vlada015 To sam radio, tj, izracio vazduh itd..i menjao gumice na cilindru na pedalama, posto mi je kao malo pustao tu, ali nista strasno. Ali hajde, kada radim, da ga radim.. Meni nije problem slaba kocnica, nego mi prosto guta UK ulje iz rezervoara. Dok ga ima u rezervoaru, kocnica radi odlicno, cim nestane, desna se pogubi. Negde curi, pa mi je jedino ostalo da raskopam ono sto do sada nisam, tj, samo kuciste kocnica unutar 'sunke'. Hvala na svakoj pomoci!
 
Sigurno će to biti.... Kad rastaviš, i zameniš cilindar, samo opereš dobro sve sa peračem, i sklapaj, pa da vidiš šta radi zetorova kočnica...
 
Slabija je zato što su ti kočione pakne "podmazane" kočionim uljem... Zbog toga se pakne ne moraju menjati, bitno je da se operu što bolje, po mogućnosti sa vrelom vodom...
 
Slabija je zato što su ti kočione pakne "podmazane" kočionim uljem... Zbog toga se pakne ne moraju menjati, bitno je da se operu što bolje, po mogućnosti sa vrelom vodom...

Nije problem, uradicu sve sto je potrebno, bitno je da sam nasao problem. Hvala puno svima na pomoci.

---------- Poruka napisana u 15:04 ---------- Prethodna poruka je at 14:50 ----------

Dobro, sada ne znam da li je izvan teme ili ne, ali ima veze sa Zetorom :) hteo bih kupiti roto drljacu, posto je svi hvale na sav glas, sa jesenske pripreme za psenicu, posle oranja klasurista. Znam da bi sirina od 2m RD sa nozevima ( ne klinima) isla kao od sale. Da li je ko imao iskustva sa zetorom 6211 ili 7211, posto su tu slicne snege. Zetor je solidno jak traktor sto se tice kardana i hidraulike, barem su mi takva iskustva. Kakko bi stajao sa nekom od 2.5 metra? :sta:
 
Kod mene u selu MF 274 bez problema nosi RD koja ima nekih 2.2-2.5m zahvata, radi se o nekoj starijoj verziji RD sa 4 veeelika rotora umjesto mnogo malih. Mislim da bi i ti Zetori mogli da rade sa 2-2.2m, možda i 2.5m, jedini problem je što su RD mnogo teške a Zetori bez prednje vuče su mnogo lagani naprijed.
 
Pa onda da se ne forsira. 2.2 m sirinina zahvata je, hm ajde da kazemo optimalna. Moze i sire, ali sa odredjenim poteskocama(teska za nositi, malo tvrdja zemlja, a i brzina prohoda) Ne bih da idem nekom sporom brzinom, Zetor je ionako spor. Barem 1-a direktno i milina. Malo sam cesljao po forumu, ali nisam uspeo da pronadjem, da li postoji mogucnost da se ubrza rad kardana?
 
PA 7211 treba da ima dvije brzine kardana, 540 i 1000. RD od 2.2m bi bila taman samo ih je teško naći, ja sam htio kupovati RD pa sam tražio 2.2m al nema teorie da se nadje, najmanje što sam našao je 2.5m. Pazi ako nabaviš RD da je ne koristiš sa brzim kardanam (na 1000 obrtaja) jer stare RD nisu pravljene za te obrtaje kardana.
 
Svakako sam mislio nesto sa strane :) 'uvozno' :cool: To bih ove god uzeo.. Sada sam siguran, sta da trazim, mislim, koju sirinu. Da li slucajno znas gde se menja brzina? Niko u selu i ne pokusava tako nesto, sto bi rekli, sto je iz fabrike, znaci da je dobro :) tako da niko i ne zna sta i kako od okoline. Znam par ljudi koji su ubrzali kardan na rusu, za berac. Voze ga drugom direktno, a berac zvizdi. Verovatno nije dobro, ali htio bih da probam.
 
Ne znam gdje je mijenja, nemam iskustva sa Zetorima ali 100% mora da ima i brzi kardan. Ima ovdje dosta vlasnika zekonja pa ti oni mogu objasniti kako se to radi. Pazi, problem kod brzog kardana je što je on prebrz za većinu mašina (berače i slično), to funkcioniše jedino ako držiš motor na niskim obrtajima. Rad na brzom kardanu sa mašinama koje su predvidjene za 540 obrtaja može da rezultira veoma teškim havarijama.
 
Ma jasno, naravno. Ne bih ja to ni radio na tim velikim masinama. Imam i frezu, koju koristim za pripremu zemljista za plastenike. Ta zemlja je krta, puna je stajskog djubreta itd. i sa njom moram da idem prvom sporom, pun gas, da bi ga usitnila. A maximalno je podubljena. Za tako laganu zemlju bi bilo super da moze 1000rpm, a i brze da idem. pola hektara dok prodjem u prvoj sporoj, omatorim :) A i za tu RD, jasno mi je da ih ima svakakvih, ali kontam da u stranim drzavama je to mnogo kvalitetnije cuvano, tj, ne teraju se do nistavila kao kod nas. Realno, berac se vozi, barem ja dok sam vozio sa zetorom, prva direkt je najbrza, i to gde je kukuruz losiji. Obicno su to bile redukovane brzine. Licno, moj tetak je ubrzao rusa, bas zbog beraca, koji je inace, nov, kupio ga prosle god. Vec su mu pucali stiftovi i zupcanici glavnog kardana, i naravno, goreli kajisevi od tarupa. Uglavnom, hvala puno, valjda se neko smiluje da mi objasni gde se menja sa 540 na 1000rpm :)
 
Nazad
Vrh