Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
samo je pitanje šta ćemo sa sledećim generacijama agronoma, koji tek dolaze[/QUOTE]


nek država da državnu zemlju u zakup na 50 godina agronomima pa nek na taj način opravdaju svoju diplomu.
 
samo je pitanje šta ćemo sa sledećim generacijama agronoma, koji tek dolaze

E moj Ljubek...neko se pa brinuo za mene i za tebe...znas i sam sta smo sve radili od kad smo diplomirali...i to sto nismo morali da ulazimo u ovaj program mozemo da zahvalimo samo sebi...

Velik pozdrav za mog druga
 
Ma to je samo uzrecica,sala,od Sojica,sa TVa,ako niste gledali seriju,izvinite...hteo sam da cujem kako je proslo...
 
@provac
,bolje je da se ti mladi ljudi odreknu tih njihovih bednih primanja i da sacuvaju svoj obraz. jer ovo je samo markentiski potez da kupe jos 1820 glasova na novim izborima SRAMOTA.

Ne 1820 glasova nego x 5 do 10 glasova koje ce oni da prikupe u svom okruzenju , od familije, komsija na koje mogu uticati i + od nekih domacina koje ce oni posetiti i dati neki dobar savet i preporuke ....i za glasanj.. iiiiiiiiiii
 
gdine Nadlacki opet je neki nesporazum ali posto ste Vi korektni i ja cu biti korektan prema vama pa cu Vam u par recenica opisati da biste malo ili mnogo bolje razumeli neke stvari koje su se desavale u proteklom periodu.Kao prvo APS je prosle godine protestvovala protiv nerealne cene psenice i na to pozvala i kolege iz vojvodine,,medjutim posto su u to vreme oni bili veoma lojalni onom kunicaru, oni su to odbili, tj njih par, koji su i dobili kojekakve privilegije i koji su u stvari okosnica te asocijacije ali ja ne bih o tome to ce izaci na videlo jer je istraga u toku i sve ce se znati jer je mnogo novca u pitanju ali elem to je njihov problem.Kao drugo poljoprivrednici vojvodine su izasli na proteste ove godine i ako ste dobro pratili nase izjave u medijima ,konkretno sam ja dao par izjava ,, mi smo takodje sa nasim clanstvom iz vojvodine izasli na proteste ali nije izasla centralna Srbija jer je srz protesta bila Subvencija a mi smo NON STOP insistirali na tome da se, kada su vec protesti, u toku rese i mnoga goruca pitanja kao sto su zdravstveno osiguranje,podsticaji u vocarstvu ,povezivanje staza, otkupna cena mleka itd itd a ne samo subvencije e a to sto je vama prezentovano to se zahvalite DEMOKRATIJI u kojoj zivite i koju vi punim ustima hvalite, a ja bih Vam rekao da ovde nema ni D od te reci jer ovakva diktatura i medijska blokada nije bila ni za vreme proslih vladavina na koje smo se zalili i poslali ih u Hag(koja je to demokratija kad ti ne smes da dodjes u Beograd i da protestujes -MALINARI-iako ti je to ustavom zagatantovano pravo)Ja se samo gdine Nadlacki plasim da ce ovo sa agronomima biti kao sto je bilo sa Dinkicevih 1000 eura .Zivi bili pa videli.A ovi nasi FORUMASI su mi dali vise saveta i pomoci nego bilo koji od tih zavedenih ljudi kojii ce kao pokusni kunici biti izrugivani i izlagani ponizenju .Ovo nam je samo dokaz nemoci i neznanja vladajuce strukture koja vuce neke poteze koji ni njima nisu jasni ali kad se to objavi u medijima to je BUM za one koji nisu u poljoprivredi vec su samo posmatraci i gledaoci tv-a.Moram da VAM kazem jer sam takav kao covek i nemam dlake na jeziku,,pa zar ovu drzavu nije sramota da je na sajmu u Berlinu FRUIT LOGISTIK predstavlja osoba koja ne zna ni maternji jezik , a da ne pricam o stranom , i to osoba koja vocku vidi samo na pijaci ili na slici,, mene je bilo sramota .e to nije jedini primer .ima ih hiljade.pozzzz
 
Gospodine Provac,i treba da nas predstavlja menadžer a ne voćar.
Zar niste skoknuli do NS danas na tribinu ?
Trebali ste,ako niste bio je i g. Nadlački i moja malenkost.
Čuli smo sve što smo znali.Čuli smo i rešenje za sve probleme u poljoprivredi i to smo znali.
Samo se pitam kako bi lako bilo biti ministar poljoprivrede kad bi i budžet bio 10 puta veći nego trenutno.
Zašto ne dati šansu i tim mladim ljudima? Neka uče,a kada nauče onda će biti koristi.
Nađite samo jednog srednjoškolca (zanatliju ) da posle tri godine učenja zanata zan da radi? Sa 70 dana prakse po ko zna kojim firmama verujte da znanja nema.
Jedina škola (trogodišnja)za koju tvrdim da izlaze đaci koji su sposobni sami da rade taj zanat je Mlekarska Škola u Pirotu.
 
Talianu, mi se ocigledno ne razumemo, i to mi dodje kao ono, svi navijamo za crvenu zvezdu, a razlicite timove sastavljamo, svako po svome.Nisam ja protiv tih mladih ljudi ali poenta je u tome sto se na ovakav nacin NISTA -AMA BAS NISTA NECE POSTICI, osim sto se meni cini, sto cemo biti na neki nacin popisani i ako je neke vajde to ce biti jedina.Ja licno ne vidim ko ce nauciti ove ljude po forumu koji su preorali hiljade h ili neke tamo vocare kako se odrzava voce, a do sada se namena zastitnih sredstava tri puta promenila od kada su nasi agronomi zavrsili fakultet.Moja sestricina je upisala u Austriji za asistenta stomatologa, ona vec od prve godine i radi i ide u skolu kao sto rece Talianu,jedino priznajem Mlekarsku skolu u Pirotu ,,e to je upravo poenta o cemu ja pricam, jer su svi ti nasi agronomi SAMO zavrsili fakultet a praksa O.Zasto drzava nije te mlade ljude stipendirala na nacin da rade pa makar i kod tebe i kod mene a da im drzava daje platu da ne bi bili na birou ili bili kondukteri u nekom autobusu da bi preziveli- vec bi bili u svojoj struci ,,vec ti sada odjednom bacaju prasini u oci ,,evo mi smo vas zaposlili pa vi sada vadite trnje iz one stvari --e to nije pristup poljoprivredi.Ja sam pre neki dan bio na III konferenciji o poljoprivredi u Privrednoj komori Srbije(imate detaljan izvestaj na AGROBIZNIS SAJTU) i pored eminencije srpske poljoiprivrede koja me je toliko razocarala svojim govorima, da sam se ja zapitao ko je ovde lud,,pa zar je moguce da oni pustaju isti film 10 godina ,a da ga mi gledamo 10 godina i sto je najgore oni i dalje misle da im mi verujemo da je film dobar ,a u sebi se pitam BUDALO, pa sto ga gledas DOKLE...iImas na tom sajtu i moj govor sa konferencije, pa cas vedeti i procitati moje izlaganje, na koje nije bilo ljidi koji mi nisu cestitali, jer sam izneo ono sto boli seljaka REALNO, a to su inputi u proizvodnji i odnos drzave prema seljaku,jer samo tako mozemo uci u utakmicu sa Evropom -spremni- a ovako cemo proci kao nasa fudbalska reprez.svaki trener ima svoj tim a mi non stop gubimo jednostavno HOCEMO DUGOROCNI PROGRAM RAZVOJA POLJOPRIVREDE ,a oni ga spremju SVAKA NOVA VLADA NA SVOJ NACIN ,pozzzzz
 
Ajde molim te okači link da ne lutam a verovatno će još neko biti zainteresovan da pročita.
Naglasi te ko je "eminencija" srpske poljoprivrede možda ne mislimo isto?
Nisam za rasipanje novca poreskih obveznika ali za ova zapošljavanja gledam sa te strane da će posle nekoliko godina separacije među njima ipak izađi neki kvalitetni kadrovi.
Jedino mi se ne sviđa momenat kad donose ovakve poteze jer je očigledno u pitanju da se kampanja zahuktava. Taj film je malo duži od 10 godine i opet ga puštaju.
 
I ja sam imao posetu od mog. Utisci? Zadrzacu za sebe. Sa moje strane sam obecao da cu sve da dam u pisanoj formi. Cak cu i nesto video materijala da napravim. Posto inace vodim neku dokumentaciju tj dnevnik i to cu da dam. Dacu i neke primedbe i predloge. Sa moje strane moze da racuna na punu saradnju, ali pre svega zbog samog tog coveka tj zene. Inace, celu stvar smatram besmislenom, ali jedno je sistem, a drugo je covek. Sada smo jedan na jedan, i tu se mora saradjivati. Ali, odmah sam napomenuo, da to ni u snovima ne ocekuje od svih.
 
Čitajući prepisku između gospodina Provca i gospodina Radivoja za koga mi je izuzetno drago što se vratio forumu posle dužeg vremena.To je rasprava po meni dva poštena čoveka koji žele dobro ovoj našoj poljoprivredi a ne slažu se.Prešao bih na ti.Radivoje,Provac je realno sagledao situaciju oko zapošljavanja agronoma.Jedina dobra stvar je što će jedan broj ljudi biti zaposlen a NA je lepo naveo da će seljak i dalje raditi kako zna i ume a agronomi će primati plate i to je to.Radivoje,mislim da si uministarstvo poljoprivrede (ne znam da li si još tamo),zalutao-jer tamo nema mesta za poštene ljude a mislim da ti to jesi.U ovim teškim vremenima za poljoprivredu gde je poljoprivrednik opterećen dažbinama i kreditima i gde vlada stalno izmišlja nove namete koje će natrpati na leđa poljoprivredi jer je jedna od profitabilnijih grana a izdvajanja iz budžeta za nju minimalna.Ne bih da vređam agronome jer među njima ima sigurno stručnih ljudi ali ovaj potez je dobar ali tek možda u doglednoj budućnosti ali sad ne.Tačna je izjava Provca da će se više naučiti sa foruma jer ljudi iznose svoja iskustva.Šta može taj savetodavac savetovati seljaku a da on to ne zna.
Na primer-ako mi savetuje da bacim 200kg veštaka a ja imam para samo za 50.To je poenta cele priče.Naš seljak nije glup i zna ali nema ili ima malo(mislim na većinu).

---------- Poruka napisana u 00:31 ---------- Prethodna poruka je at 00:29 ----------


---------- Poruka napisana u
 
Zašto ne dati šansu i tim mladim ljudima? Neka uče,a kada nauče onda će biti koristi.

Znači prvo mi njih da učimo ( pošto će uglavnom biti s nama u kontaktu ) jedno par godina a oni za to vreme da dobijaju punu platu, a posle toga da oni nas uče, ono što smo mi njih naučili do tada. koja smejurija
 
@provac
Poštovani gospodine, u području PSS Vršac (gde sam pogađao obuku) bilo je 60% ljudi preko 45 godina sa pozamašnom praksom (što je veoma tužno). Ali ni mi "mladi" uglavnom nismo bez prakse. Po mom skromnom mišljenju, ministarstvo pokušava da poveća kapacitet PSS a da li će uspeti, pokazaće vreme.
Najlakše je kritikovati, ali svaka dobra kritika mora da sadrži argumente i alternativu.
Savetodavstvo je institucija koja se plaća u svim normalnim zemljama. E sad koliko para-toliko i muzike!
Ali bio bi veliki pomak da PG shvate da ipak nešto dobijaju iz budžeta republike Srbije (kakvi god savetodavci bili)
 
Poslednja izmena:
Ivane,ovo si dobro napisao: u svim normalnim zemljama.Naša Srbija sigurno ne spada u tu grupu.U svim ovim kritikama nemojte se pronalaziti,jer smo svi mi za zapošljavanje mladih ali način na koji to rade mi kritikujemo.Videćeš i sam koliko se na forumu može naučiti jer su mnogi ispekli zanat svojom mukom i radom.Poljoprivreda je specifična grana u kojoj je izmišljena topla voda i sada vi treba da bas savetujete kako je pronađena.Nemoj se ljutiti ali to su gole činjenice.Ali niće vam dobro ako to zaživi,jer nećete postati socijalni slučajevi.Ova država i propada baš zbog toga što tih koji savetuju ima više nego što treba a ovih što treba da rade su tehnološki višak umesto da bude obrnuto.U ovom slučaju su mnogi agronomi tehnološki višak a vlada na ovaj način pokušava da pobegne od istine jer ovakvo nešto na početku njihove vlasti im ne bi palo na pamet.Ovo je jednostavno politički marketing koji će seljak debelo platiti.
 
U našoj prokleto je.anoj zemlji srbiji smetaju pametni ljudi i oni koi imaju zvanje. Na tv non stop se priča i kuka kako je odliv mozgova suprotno interesima , a radi se sasvim suprotno. Ljudi kad traže (ako imaju gde da pitaju) dal ima mesta za posao da rade prvo šta ga pitaju profesionalci (koi nemaju ni osmogodišnju , a oni kolju i bese) koja je njegova struka i čovek kad kaže imam osnovno on će naći posao, a ako kažeš da imaš neko zvanje tj.školovan čovek odgovor je već za neke poznat: Mi ovde ne primamo činovnike, a pitaš za običan posao gde i da hoćeš nemožeš biti činovnik. Ako neko zna da je suprotno neka napiše, al ne da mesli nego da zna.
 
.Šta može taj savetodavac savetovati seljaku a da on to ne zna.
Na primer-ako mi savetuje da bacim 200kg veštaka a ja imam para samo za 50.To je poenta cele priče.Naš seljak nije glup i zna ali nema ili ima malo(mislim na većinu).

Pozdrav Zorane,lep i odmeren tekst.Nadam se da se necete uvrediti ako dodam par reci.Rekli ste da nasi farmeri nisu glupi,tu se slazem.Moram da dodam,da mozda je sirom Vojvodine bolja situacija,ali u vecem delu Srbije je drugacije.Farmeri nisu glupi,ali nisu ni obrazovani i jako tesko saradjuju medjusobno,ima puno zavisti,sto je sve zajedno jako losa kombinacija.Znate,onaj ko je malo pazljiv i tekako je imao sta da nauci na poljoprivrednim fakultetima u BG i NS.I za razliku od clanova ovih foruma,mnogi farmeri u Srbiji nemaju kompjutere,a i oni koji ih imaju,ne umeju da ih koriste,sem izuzetaka.Koriste ih njihova deca ,uglavnom za video igre i filmice.
Ko od njih cita strucnu litearturu.Malo je takvim,verujte mi,imam 14 godisnje iskustvo.Na primer,kada je pcelarstvo u pitanju,grana kojom se ja uspesno bavim vec 7 godina.Ja sam moje znanje stekao od prof.Kulincevica i to 2godisnjim temeljnim izucavanjem njegovog udzbenika.Pa kad sam startovao kupivsi 9 startnih drustava,tacno sam znao sta,gde i kako da uradim i u kom momentu.Za ovih 7 godina pcelinjak sam povecao na 40 jakih drustava,a u medjuvremenu sam odnegovao bio jos 40 drustava,koje sam prodao na trzistu po solidnim cenama,a ljudi koji su ih kupili stalno zovu da pitaju kada ce biti jos drustava za prodaju.Za sve ovo vreme sam imao gubitak od samo 2 drustva,sto je zanemarljivo u odnosu na broj zima i broj godina.Med prodam jako brzo,na veliko uglavnom i to po cenamaoko 7 e po kg.Za isto to vreme su neki stari farmeri iz naseg kraja koji su radili kako oini znaju i umeju,ostali bez citavih pcelinjaka,a da ni ne znaju sta ih je snaslo_Oni koji jos imaju pcele,ostvaruju cene u prodaji na veliko 2 do 3e maximalno,a na malo 3 do 4 e u najboljem slucaju.Jednom od njih je pre 2 godine odbijena celokupna kolicina meda,jer su mu nasli antibiotike u medu.Pitam se kako li su mu kontrolisali ranije,kada on sve vreme gura antibiotike u sirupu u prolece i u jesen.

U cemu je razika izmedju njih i mene?Oni rade vec 20,30 pa i 40 godina,s tim sto su neki prestali zbog 100 postotnog uginuca citavih pcelinjaka od po 60tak drustava.Razlika je u znanju.Ja smatram znanja nikad dosta,pa stalno ucim i usavrsavam se i to sto naucim pretacem u praksu,koliko god mogu vise.Mnogi od njih to ne rade,jer smatraju da puno znaju i da imaju veliko iskustvo.Koliko je takav stav ispravan u vrlo izazovno i opasno vreme za pcele,moze se videti po rezultatima. Ovao je bio samo primer,ali i u drugim segmentima poljoprivredne proizvodnje stanje je slicno navedenom.Ponavljam da sam svestan da je u Vojvodini bolja situacija.
Pozdrav od Aleksandra
 
@talianu
Zar niste skoknuli do NS danas na tribinu ?
Trebali ste,ako niste bio je i g. Nadlački i moja malenkost.
Čuli smo sve što smo znali.Čuli smo i rešenje za sve probleme u poljoprivredi i to smo znali.
Samo se pitam kako bi lako bilo biti ministar poljoprivrede kad bi i budžet bio 10 puta veći nego trenutno.

Potpisujem...

@Zoran0230
Čitajući prepisku između gospodina Provca i gospodina Radivoja za koga mi je izuzetno drago što se vratio forumu posle dužeg vremena.To je rasprava po meni dva poštena čoveka koji žele dobro ovoj našoj poljoprivredi a ne slažu se.Prešao bih na ti.Radivoje,Provac je realno sagledao situaciju oko zapošljavanja agronoma.Jedina dobra stvar je što će jedan broj ljudi biti zaposlen a NA je lepo naveo da će seljak i dalje raditi kako zna i ume a agronomi će primati plate i to je to.Radivoje,mislim da si uministarstvo poljoprivrede (ne znam da li si još tamo),zalutao-jer tamo nema mesta za poštene ljude a mislim da ti to jesi.

Kao prvo, hvala na lepim rečima i što se mene tiče nije problem da se ne persiramo. Zorane, što se tiče cele ove priče oko anagažovanja cca 1600 agronoma, gospodin Provac i ja se slažemo skoro u potpunosti samo je razlika što ja svoje neslaganje argumentujem time kako bih ja to uradio da me se pitalo bez da ocenjujem rad i delo bilo koga. Rekoh neću da ceo ovaj projekat ocenjujem sa političkog aspekta već sa stručnog. Zorane, da si prelistao temu detaljnije već bi znao da sam 01.07. 2011. godine napustio ministarstvo i vratio se na svoj posao koji sam radio i pre ministartva. Čovek koji me je pozvao u ministarsvo ( a to nije ex ministar već njegov pomoćnik Slobodan Teofanov) mi je rekao sledeću rečenicu:" Znamo se dugo, znam ko si i kakav si a i ti znaš ko sam i kakav sam, nudim ti priliku da se ono što si do sada kritikovao zajedno sa mnom pokušašaš da promeniš"....na takav izazov sam otišao i kad više nije bilo izazova ja sam se vratio jer nemam problem sa sujetom i sl. osećanjima. Mislim da u ministarstvu ima mnogo dobrih i poštenih ljudi u personalu koji imaju i šta da kažu samo za to često nemaju priliku.

Mislim da moramo shvatiti ovde da ako ne mislimo isto i ako se ne slažemo da nismo neprijatelji, da svi oni koji žele dobro ovoj zemlji, ovom narodu, poljoprivredi i selu moraju da zbijaju redove a ne da se razvodnjavaju. Ja bih da ovde razmenjujem stavove oko različitih problema i da imam opoziciju za svoje stavove a isto tako i da budem opozicija nečijim stavovima. Pa ako me neko argumentima ubedi da su njegovi stavovi ispravni, a pošto nisam budala ni malouman, ja ću promeniti svoje stavove a isto očekujem i od drugih.

Izvinjavam se na :off_topic:, želeo sam da se osvrnem na postove u kojima sam lično spomenut. Sve što sam, za sada, imao da kažem na ovu temu sam rekao a raspravu na ovoj temi ću nastaviti kada budem imao iskustava iz mojih Gospodjinaca. Naš savetodavac već razvija akcije koje želi da odradi a čak i razmišljamo mi u zadruzi da mu doniramo deo putnih troškova jer nam treba i godi jedno mlado i pametno čeljade.
 
Pero u pravu si ti,ima i toga,kao što majstor nije ajstor,tako i seljak(paor) nije seljak,znanja i umeća se razlikuju,oni što nisu učili do sada neće ni do sada.Ja i dan danas prihvatam sugestije jer se neki puta srećem sa stvarima koje ne poznajem i nije me sramota pitati,jer ako ti je to godina rođenja mi smo skoro vršnjaci.
Poenta mog mišljenja je da se seljaku pomogne beskamatnim kreditima,manjim cenama repromaterijala i jeftinijim delovima za mehanizaciju,oslobođenje od registracija traktora jer su već jednom trajno registrovani-to za sada nama treba.
Ne podcenjujem u opšte agronome jer oni sigurno imaju više znanja od nas ali nisu ovo vremena za te stvari.Taj deo mog posta koji si citirao sve govori a ja verujem da i ti nemaš odgovor na tu konstataciju.

Radivoje,video sam da si bio i ranije na forumu ali ja nisam promenuo mišljenje o tebi ni onda ni sada.Razmenuli smo mišljenja i nikada nije bilo bilo kakvog podcenjivanja ni sa jedne strane.Malo me je podstaklo jer cenim i tebe i Provca,Mislite vi isto samo svako drugačije tumači,ili se drugačije izrazi.Provac je impulsivniji pa se stiče drugačiji utisak-takvih ljudi nama više treba jer lažova i prevaranata imamo i za izvoz.Ja ću savetodavca kulturno primiti kao što dolikuje jednom domaćinu ali pošto sam ja hobista,mi možda nismo u kombinaciji.Opet ponavljam Treba agronome zaposliti ali gde kad se kod nas ne radi a i ovo što radi ko zna dokle će raditi.Možda i ja budem od sledeće godine profesionalac ako stvari nastave ovim tokom-Pozdrav:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh