Zapošljavanje diplomiranih inženjera poljoprivrede 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Medju svim ovim agronomima ima sigurno dobar broj davno svrsenih studenata,koji su se u medjuvremenu bavili poslovima van svoje struke.I ono sto su naucili u tadasnje vreme,ako nisu zaboravili,sa dugom pauzom u kontaktu sa materijom za koju su se skolovali,ne moze da se dopuni brzim kursevima.Nauka ide konstantno napred i samo kontinuitet u praksi i teoriji u istoj moze da da strucno lice koje ce moci nova znanja da prenese drugome.U ovom slucaju ne verujem da smo dobili kompetentne osobe za unapredjenje nase proizvodnje.Jako bih voleo da mi udje strucnjak u stalu i da pravi savet za jeftiniju i vecu proizvodnju mleka,a onda izadje na njivu i to isto ucini i za biljnu proizvodnju.A imam i vinograda ,pa bih ga i tu stogod priupitao.Nama trebaju takvi savetnici,Srbiji trebaju strucni ljudi,ali ovi ce ocito uciti usput zajedno sa seljacima.Potreban je drugaciji koncept cele ove price,ovako izgleda kao deza vi projekti kod nas sa svima dobro znanim krajem.
 
Auuuu, gospodine Provac alaj ste Vi svasta napisali....ali da krenem redom

1) agronom bez prakse je O agronom
A Vi ste se nauceni rodili? Svako treba jednom da pocne i svaki covek koji zavrsi poljoprivredni fakultet i diplomira je DIPLOMIRANI INZENJER. Kad covek zavrsi fakultet ne sme da stane vec mora da nastavi da uci, studira itd...samo tako ce od sebe vremenom izgraditi strucnjaka i dobrog agronoma. Zato molim Vas da se okanete pausalnog ocenjivanja ko koliko vredi...da je mozda kojim slucajem Vas sin, bratanac ili neko Vama blizak upravo zavrsio agronomiju, drugacije bi ste pricali...Dakle, ova tvrdnja...NE STOJI

2)nasi agronomi su ucili nase skole --sta su mogli da nauce od najkorumpiranijeg sloja ovog drustva -prof poljoprivrednog fakulteta -koji prica ono sto mora tj prica pricu koja mu je servirana tj debelo placena ,,znaci danas valja ova psenica sutra ona np

UF...UF...UF...opet ste se uhvatili pausalnog procenjivanja...Jeste li Vi ikad, uopste, usli na Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu ili u Zemunu kad tako dobro poznajete situaciju...a zasto onda nostrifikuju diplome mojim kolegama agronomima diplome u mnogim drzavama sveta.... dakle ne mozete jednim negativnim primerom okarakterisati sve...to je izuzetak a ne pravilo...
Jel predstavicu Vam jedan analogan primer iz mog zivota....trebao mi je neki deo za automobil i jedino gde sam mogao da ga nadjem je autootpad u okolini Sapca...otisao, posteno platio, covek mi garantovao za deo...medjutim, u servisu mi rekose da je deo totalno neupotrebljiv i da sam prevaren...Da li ja sada, po Vasem merilu ako izmerim, treba da kazem da su svi sapcani prevaranti, lopovi i civijasi...NE NIKAKO...to je uradio jedan covek i sve, ranije spomenute epitete, upucujem njemu a ne karakterisem tako ostale...vrlo pausalno.

3)ajde da kazemo i da moze da se nauci nesto od agronoma -ali sta -kad ne postoji osoba tj agronom koja zna sve i vocarstvo ,i ratarstvo i stocarstvo i pcelarstvo i zastitu
Pa naravno da ne postoji, koliko sam ja shvatio koncept kolege se uvek mogu obratiti kolegama specijalistima u maticnim PSS...to je kao kada bi ste od lekara opste prakse trazili da uradi vrlo delikatnu operaciju na mozgu....ne stoji ni ovo....

)sta ti vredi saveti agronoma kad je u praksi ,,TUGA,, ljudi nemaju para ni da uzoru njivu a o djubrenju i da nepricamo itd itd,,najbolja skola i najbolji agronomi ovog drustva su ljudi koji su rezultatima pokazali KO SU i STA SU

Nisam gospodine Provac video ni u vasem kraju neuzorane i uparlozene parcele...a u mom kraju, na primer, ne da nema parloga nego se placa 250evra arenda za katastarsko jutro a 6000evra za to isto katastarsko jutro ako zelite da ga kupite na vecito....Jesu li ti ljudi koji toliko placaju tajkuni ili, ne daj Boze lopovi, ili su mozda svi glasali za ovog ili onog...nisu i naravno da nisu...

Bolje da je taj novac ulozen u osavremenjavanje postojecih agronoma posto se vremena menjaju a samim tim i nacini vodjenja poljop .

E, da ne bude da se ne slazemo totalno...sa ovim se slazem u potpunosti, sto se moze videti i iz mojih prethodnih postova.

Svako dobro,
 
Gresite u vezi neobradjenih njiva.
Ima i te kako neuzoranih.
I ove godine bih ostalo jos vise, da ovi gore nisu pustili loz ulje i okrenuli glavu.
A, sve uradjeno zbog bojazni da ce, se jos manje zasejati psenice, nego prosle godine.
Kod nas je arenda maksimum 100 eura / ha.
Mada ljudi daju i za dz, samo da ne raste trnje po njivama.
Pogledajte malo juznije, pa ce vam se reci samo.
Da drzava posalje po jednog polj, inzenjera po stanovniku, ne bih pomoglo.
 
auuu al me vi gdine nadlacki ocrniste,,a ja Vas eto necu, al znam mnogo vise nego sto i mozete da zamislite.Usao na poljoprivredni fakultet nisam ni u novom sadu ni u zamunu, ni jedno stotinak puta, a upoznao jedno 50 tak prof i sve do jednog prevaranti i tezgarosi od kojih posteni ne mogu da zive jer em od prodaje knjiga na crno do svojih projekata ,,jer su samo oni pravi.i tu vlast ne reaguje jer kad uzmes od takvog jednog prof rasnu junicu ili krmacu posle kad ne valja ne smes da se protivis jer ti se inace ne pise dobro..ako ste vi posteni i posteno ramisljate ja takve nisam na tim institucijama upoznao, jer lekarima ne daju da rade u privatnoj praksi a prof sa poljp fakulteta mogu sve i da predaju na fak i da drze farme i da tezgare i rade privatrno projekte i lobiraju za tajkune itddd. a Vas pogled na tacku 1) i pausalno ocenjivanje APSOLUTNO NE STOJI ..jer to sto Vi meni pricate, ja sam u zivotu i preziveo prema tome to ne vazi za agronome vec je to uopste praksa u zivotu da se niko nije naucen rrodio ali da meni sada dodje agronom kao sto je postavljena zena u mom selu koja 20god nije videla traktor a ne njivu (inace protiv doticne osobe nemam nista protiv divna zena i majka ) e to nece moci jer ne bih da se ti vasi agronomi uce na meni jer sam dosta platio u zivotu tudje greske pa posle preplatio da to ispravim. tako da ja ni jednog trenutka nisam protiv NASIH agronoma jer sam mnogo veci patriota nego sto izgleda ali sam protiv nametnutih i losih resenja kao sto je ovo sada jer ovom resenju nije za cilj unapredjenje poljop proizvodnje vec nesto sasvim drugo ali necemo sada o tome vreme ce pokazati svoje ,,, a sto se tice neuzoranih parcela gdine Nadlacki ja nikada u zivotu nisdam zastupao samo svoje stavove vec stavove ljudi koje zastupam u asocijaciji poljop Srbije i znam da ste vi u pravu da je tako ali samo do Dunava i Save ali kada krenete u Sumadiju nije tako ,,tako da bi bilo lepo da malo vidite i preko svoje ograde, ja ne delim srbiju na atare ili pokrajine ali vi nikada ne mozete porediti onoga sa 100h i sa 3-5h jer taj koji ima 100h on moze samo od subvencija da zivi a ovi sto imaju 5 on mora na kraju godine od 3 krave koje ima da proda 1 da bi platio porez i sinu skolovanje pa prema tome nisu isti polozaji (ja ne kazem ,,ne daj boze,, da su krivi ljudi koji imaju 100h jer takva je sudbina) vec je kriva politika koja vodi poljopr jer se ocigledno sistematski unistava selo(80 posto malih poljoprivrednika) i sada ce agronomi da ga spasu i povecaju produktivnost seljaka -to je prica ali za one koji ili su maloumni ili ne zele da vide i cuju . i dalje mislim da je taj novac mogao da pomogne poljoprivredi ali na drugi nacin a ne na ovaj, uz sve uvazavanje i postovanje nasih agronoma koje ne potcenjujem, vec tvrdim da oni ne mogu pomoci posrnulom selu, vec dugorocnom strategijom i vecim agro budzetom pomoci revitalizaciju sela-ovo je samo jos jedna u nizu smisljenih gresaka.poz i postovanje
 
Gospodine Provac...nije mi bila namera da Vas ocrnim a ako ste Vi to tako shvatili ja se izvinjavam. Cilj mog posta je bila da izrazim svoje neslaganje sa Vasim stavovima a to je tako legitimno i demokratski...moj stil nije da kad nemam sta vise da kazem da pocnem da blatim sagovornika. Jos jednom se izvinjavam ako ste shvatili moj post kao "napad" na Vas..samo sam oponirao i izneo svoje vidjenje stvari. To sto sam odgovorio na Vas post znaci da Vas postujem jer na tvrdnje onih drugih se ne obazirem.
Nasu dragu i lepu Srbiju sam prosestario i duzom i popreko i jako dobro znam stanje u svakom budzaku ove nase napacene zemlje...verao sam se po Staroj Planini, Pesteri, setao i radio po Istocnoj Srbiji a imam slika i sa Medvednika i Drine....ja nisam bio zatvoren u krugu svog sela vec sam imao prilike da vidim i Srbije i sveta...
Najvise mrzim kad moja braca srbi koji zive juzno od Dunava i save kazu kako nama vojvodjanima cvetaju ruze....da Vas provedem malo kroz neka sela u Banatu ali ne, u krugu od 40 km od Novog Sada da vidite koliko je Vojvodina "razvijena".
U mom selu ima samo dva paora koji rade preko 100ha svi ostali su do max 30ha, samo se bave povrtarstvom pa ima vise novca nego od ratarstva...
Mada i medju nama poljoprivrednicima vlada nejedinstvo, obojica se slazemo da ne valja politika a kad su vojvodjani izasli da protestvuju protiv te i takve politike vasa Asocijacija nije se ukljucila i podrzala vapaj ovih ljudi....treba graditi mostove preko Save i Dunava a ne rusiti ih...nije problem centralne Srbije Vojvodina i obratno...problem nam je tako zajednicki a mi smo tako....tako....razjedinjeni.
Oko ovog projekta se slazemo sa strucnog stanovista da nije dobar...i to smo konstatovali

S postovanjem,
Radivoj

PS: izvinjavam se na mozda :off_topic: ali osecao sam potrebu da odgovorim
 
Medju svim ovim agronomima ima sigurno dobar broj davno svrsenih studenata,koji su se u medjuvremenu bavili poslovima van svoje struke.I ono sto su naucili u tadasnje vreme,ako nisu zaboravili,sa dugom pauzom u kontaktu sa materijom za koju su se skolovali,ne moze da se dopuni brzim kursevima.Nauka ide konstantno napred i samo kontinuitet u praksi i teoriji u istoj moze da da strucno lice koje ce moci nova znanja da prenese drugome.U ovom slucaju ne verujem da smo dobili kompetentne osobe za unapredjenje nase proizvodnje.Jako bih voleo da mi udje strucnjak u stalu i da pravi savet za jeftiniju i vecu proizvodnju mleka,a onda izadje na njivu i to isto ucini i za biljnu proizvodnju.A imam i vinograda ,pa bih ga i tu stogod priupitao.Nama trebaju takvi savetnici,Srbiji trebaju strucni ljudi,ali ovi ce ocito uciti usput zajedno sa seljacima.Potreban je drugaciji koncept cele ove price,ovako izgleda kao deza vi projekti kod nas sa svima dobro znanim krajem.

Postovani,šta Vas zanima u vezi proizvodnje mleka?
 
Ovu temu sam otvorio prvenstveno sa idejom da će se uključiti kandidati za savetodavce i iznositi iskustva o programu a kasnije i poljoprivrednici sa svojim iskustvima o posetama savetodavaca.
Savetodavaca za sada ima malo a iskustva će nadam se biti.
Međutim temu sam nazvao tako da je ovakva diskusija najlogičnija i nije off topic.
Jedino se nadam da rasprava neće otići isključivo u politiku jer će onda svima biti beskorisna. Bilo bi mi drago i da se stavovi koji se iznose bar malo potkrepe argumentima o kojima se može raspravljati (kao u predhodnih par postova Radivoja i Provca), jer izjave tipa "ovo je najgora stvar u srbiji u zadnjih 1000 godina"TAČKA doprinose jedino odlasku onih koji imaju nešto da kažu sa teme.

Pošto sam i sam učesnik programa zapošljavanja ne mogu da učestvujem objektivno u ovom političkom delu rasprave (mogu jedino da kažem da politika nije odigrala nikakvu ulogu u mom zapošljavanju), ali mogu da odgovorim na konkretna tehnička pitanja kojih je za sada stvarno bilo malo.
 
Misim da za raspravama nema potrebe, cak sta vise da je glupo da se mi ovde ubedjujemo. Ministarstvo je donelo ovu odluku pa se treba raspravljati sa nekim odatle(trebalo raspravljati sad je gotova stvar), a ne da se raspravljaju poljoprivrednici i savetodavci koji si jedva dosli do nekog "banana posla" na odredjeno vreme. Ja sam u pocetku pisao, sta sam vec pisao i video da je to glupo. Drugi nam kroje sudbinu i smeju se, a mi bednici se svadjamo i vredjamo. Moje misljenje je i dalje da je ovo bilo medju poslednjim stavkama koje je trebalo uraditi, ali sta je tu je, dajte da probamo bar malo pozitivnih stvari da izvucemo iz ovog programa.
 
Kad kažem rasprava-ne mislim da je to nešto loše , nego obična razmena mišljenja posle koje neko može nešto novo da shvati ili nauči. U raspravi se iznose argumenti ( to je loše ili dobro jer 1...2...3...). Ne sviđa mi se kad neko iznosi poluistine i razne predrasude jer je nezadovoljan sasvim drugim stvarima.
 
Shavatio sam ja sta ste napisali, ali kod nas obicno iz svake raspravi proizadje svadja i vredjanje-nazalost. Koje kako shvatio ovaj program, shvatio je i ne verujem da ce mu ista promeniti misljenje. Po meni svako treba da pozove svog savetodavca, saslu sa ga, pa ako cuje nesto zanimljivo neka ga i poslusa, ako ne nek se zahvali i nastavi po starom.

---------- Poruka napisana u 02:13 ---------- Prethodna poruka je at 01:50 ----------

@slobo pozdrav za Vas! Posto ste se ponudili kolegi da pomognete u tehnologiji proizvodnje mleka, postavio bih Vam ja jedno pitanje, naravno ako nije problem. Zainteresovan sam za mlecno govedaestvo, ali nemam dovoljno iskustva za to. Krave ne drzimo nekih desetak godina, to je radio deda i uglavnom je sve tajne tog posla poneo sa sobom u grob. Imam jednu malu stalu za 12 muzara. Hranu bi spremao na svojim njivama. Znaci imam objekat, hranu i volju, ali nikako da nadjem i ekonomsku racunicu. Kupio bih 5 do 10 junica u zavisnsti kolko bi mi finansje dozvolile. Trenutno sam zaposlen i posao bih napustio jedino ako mogu na kravama da zaradim bar toliko. Interesuje me kakvi su vasi predlozi za tehnologiju proizvodnje. Jos bi Vas zamolio za neki okvirni predracun zarade po grlu, znam da je to jako promenljiva stvar, ali onako neki prosek. Odgovoe moze i na pp.
 
Generalno svakom svršenom agronomu ovaj posao će dobro doći u smislu da će steći bar neko iskustvo. Mnogi mi se žale da ne znaju kako će im biti plaćeni putni troškovi jer su dobili sela 15-20 km od mesta gde žive, a 18000 din na platu se dobija samo ukoliko ste 100km od mesta stanovanja, dakle na "odvojen život". Čujem da su obećani mobilni telefoni, a ne znaju kako će na posao. Naravno svi znamo kako PSS stoje sa svojim vozilima.
Dobra strana zapošljavanja je svakako bar neko iskustvo koje će pokupiti, loša strana je što ima veliki broj agronoma rođenih 1976-77-78 koji nikada nisu radili. Dobro će doći proizvođaču da dobije nekog agronoma sa iskustvom (a nažalost u programu ima i takvih, koji su bili i direktori zadruga), ali šta će sa nekim ko nema dana radnog staža, ima je nesrećnu stipediju države i proćerdao još par godina na postdiplomskim i sada kada je shvatio da nema ništa od toga otišao 150km od svog mesta da savetuje? Pa koga će on nešto dobro da posavetuje, kad je njegov život nesređen?
Zapravo nije krivo Ministarstvo Poljoprivrede, v.t i šum, za ovaj potez, nego Ministarstvo Prosvete što svake godine dozvoljava prevelik broj budžetskih mesta, pa mi imamo u Srbiji hiperprodukciju agronoma, bez obzira što ratara prosečno upiše 80-100 svake godine, a završi 20 od 100.
 
Najbolje nek im Tadic kupi auto jer im plata stvarno ne moze pokriti putne troskove.E sad sto se tice auta nije bitno koji je auto,jer najbolji auto je nov auto pa makar to bio i Passat sa full opremom.
 
Pozdrav svima.Par informacija sta Ministarstvo trazi od zaposlenih asistenata savetodavaca,u svrhu da farmeri nemaju nerealna ocekivanja,jer jeste cinjenica da je vrlo razlicita i strucnost i iskustvo novih asistenata,kada je agronomija u pitanju.

Prvenstveno trazi da asistenti budu veza izmedju Ministarstva poljoprivrede i baze proizvodjaca,u smislu da treba da zaduzi 200tinak registrovanih gazdinstava i da im u skladu sa mogucnostima Ministarstva pomogne da ostvare pravo na pripadajuce subvencije i dostupne kredite u visini do 50 000e.Medju registrovanim gazdinstvima ima solidan broj nepismenih ili polupismenih ljudi,koji cesto iako jesu imali pravo na subvencije to pravo ne iskoriste,pa ni sredstva,jer postoje jasno definisani i rokovi do kada se podnosi dokumentacija,kao i odredjena neophodna dokumentacija,bez koje nema subvencije.Takodje za razvoj poljoprivrede,EU daje odredjene svote iz odredjenih namenskih fondova,ali po striktnim uslovima i pravilima.Na primer ako je Srbija ove godine za kreditiranje dobila 100 miliona e,a iskoristila samo 1 milion,onda iduce godine EU u raspodeli sredstava za razvoj poljoprivrede daje samo 1 novi milon kredita,a ne vise 100.Ostatak sredstava koja su planirana za Srbiju,unapred bivaju rasporedjena kao mogucnost drugim zemljama,koje umeju da uspesno plasiraju i iskoriste kredite.I tu nema pardona.
A bez investicija,nema razvoja poljoprivrede,a od samo naseg budzeta,malo se moze ocekivati.Mogu farmeri da voze traktore,prave blokade ,strajkuju koliko hoce,ali kad nema para u budzetu,nema pomoci.Tako da prioritet jeste kako da se farmerima pomogne da postanu racionalni u razmisljanju i nauce da koriste ono sto jeste dostupno,a ne ono sto bi oni voleli da bude.To tako ne funkcionise u kapitalisticki i trzisno orijentisanoj ekonomiji i proizvodnji.
Ovo je glavni zadatak,a za to im nije neophodna uza struka.

Sledeca stvar je da pomognu farmerima da dijagnostikuju probleme u strukturi i nacinu svoje proizvodnje.Nakon toga treba da im pomognu u pronalazenju resenja,tacnije pravljenju realnog akcionog plana,kojim se daju nadici njihovi problemi.Asistenti koji su bili dovoljno pazljivi na 4dnevnoj celodnevnoj obuci o vestinama savetodavstva,mogu da to uspesno urade,cak iako nisu usko strucni za proizvodnju kojom se odredjeno gazdinstvo bavi.Naravno da jeste puno bolje ako je recimo agronom stocarstva u zoni gde dominiraju stocarska gazdinstva,ali nije neophodno,jer on za probleme i savete ima na raspolaganju celu PSSS koja je tu da mu pomogne oko neophodnih saveta.

Ove stvari koje sam naveo jesu prava sustina posla asistenata.Barem idejno.Ako nasi farmeri sve sami znaju,zasto stalno kukaju,protestuju,prave blokade svako malo i td ?

Naravno,ako farmeri ne zele pomoc asistenata,to mogu da jasno kazu,nikome od asistenata ne pada napamet da ide tamo gde ga ne zele.Uostalom rezultati ce biti puno bolji ako bude vise vremena za manji broj gazdinstava,koji jesu otvoreni za strucnu pomoc.Ovako za 8h radnog vremena,dnevno se moze tesko obici vise od 5 gazdinstava.To je za mesec dana 100tinak,znaci za zonu od 200 treba 2 meseca.Ali ako recimo 100tinak gazdinstava ne zele pomoc asistenata,to daje frekvenciju da svako gazdinstvo ima posetu jednom mesecno,sto jeste neki kontinuitet koji moze dati pozitivne rezultate.

Ali realno je da ce odredjeni broj asistenata tesko moci da prevazidje tehnicke probleme,u smislu da nemaju svoj auto,a autobusi slabo idu ili uopste ne idu u sela koja su im dodeljena.Kako ce tamo stici,pogotovo kad krenu jesenje kise,pa zimske mecave.To je pitanje,na koje sam od starta pokusavao da skrenem paznju Ministarstvu i PSSS,ali me nisu bas ozbiljno shvatili,kao resice oni,naci ce smestaj u tim selima i td.To je lako reci,ali nije lako prakticno izvesti.Vreme ce pokazati,a ja sam se bas zbog ovoga zahvalio na ponudjenoj zoni daleko 100km losih puteva od mesta gde imam siguran smestaj i grejanje.Sve i da imam adekvatan auto,za takve planinske terene,a nemam ga,ne mogu da se uklopim u troskove za gorivo,daju 5000din,a meni bi za svakodnevni odlazak do tih sela recimo trebalo 300 litra supera mesecno,sto je cela plata.A gde je amortizacija auta?

Nadam se da ove informacije mogu da malo pomognu u smislu realnih ocekivanja od svih ovih ljudi,medju kojima ima i strucnjaka i pocetnika.
Lep dan Vam zelim,Aleksandar
 
Dobar post, slažem se sa većinom. Jedino što znam, tj tako sam čuo od više ljudi da su ta četvorodnevna predavanja bila strahovito dosadna. Da su ljudi koji treba da predaju dobijali materijal 2 sata pre predavanja i tako nespremni pričali neke stvari za koje su i sami prvi put čuli. Naravno da to nije isto na svim nivoima i da zavisi od samog interpretatora, ali je opet nedovoljno dobro organizovana edukacija predavača, koji treba da šire dalje svoje znanje i iskustvo
 
@pera1966
I ja sam nameravao da postavim sličan post ali ste me preduhitrili

@semenar
Slažem se da organizacija nije bila najsjajnija pošto je ceo projekat dobio ogromne dimenzije, ali sve je nekako prošlo bez raspada sistema što je veliki uspeh. Ne slažem se da je obuka bila dosadna (možda je negde loše prezentovana) ali to su osnovne stvari koje bi svi savetodavci trebalo da znaju.

Obuka je deo malo šire obuke za savetnike PG koja sadrži početne elemente konsultantskog posla i kreirana je za "stare savetodavce"
Cela ideja kao što je pera1966 rekao je da asistenti savetodavci odlaze na gazdinstvo, ostvare saradnju sa vlasnikom, nađu probleme i organizuju rešavanje (ili samostalno ili pozivajući odgovarajuće kolege iz PSS i šire).

Ideja je dobra (uzeta od uspešnih) ali uspeh zavisi od: dalje selekcije, dalje obuke, celokupne organizacije....finansija:osmeh:
 
svi ti saveti mogu se palsirati preko postojecih poljoprivrenih stanica , tako da je ovo po meni samo jedan predizborni trik koga nazalost opet svi mi placamo.
 
Ima loših strana ima dobrih, ali ipak veliki je broj ljudi koji su konačno dobili/dobiće bar neki dinar, pa da im malo olakša život. Kad se sve doda i oduzme dobro je da se bar negde gura.
samo je pitanje šta ćemo sa sledećim generacijama agronoma, koji tek dolaze
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh