Zaštita voća u precvetavanju

Aj malo da vidimo rezultate :) Da ne kačim sad svo voće, nije vam to zanimljivo, evo koje mi je najranije u dvorištu.

Kajsija Kečkeljeva ruža, slikano juče, 29. april



Hteo sam i da pitam, imam kesu magnezijuma od kilo za folijarnu prihranu, da li će da škodi da oprskam sad njime, do sad sam bacao ureu 2 puta i jednom kan sad skoro...Da li prihrana ima karencu tj da li je otrovna?
Proizvod se tačno zove Nitrophoska solunešto, 15-5-30 (1.3MgO+3.7S+M.E.), ide kilo na 300 litara.
 
Da li je se sme mešati Dimetogal i Mystik 250 EC prilikom prskanja višnje u precvetavanju?

što se tiće dimetoata, on spada u grupu organofosfata, može biti toksičan za pojedine vrste koštičavog voća (ne piše konkretno koje) i ne sme se mešati sa preparatima alkalne reakcije, folpetom, kaptanom i ditiokarbamatnim fungicidima. mystik 250ec je tebukonazol, triazol i nema indicija da ne bi smeli da se mešaju...
 
Imam veliki problem u visnjiku, tri puta sam prskao od monilije strogo na vreme [korusom] posle toga mankogal- perfektion-prihrana i sve je bilo u redu do pre par dana kada su naglo pocele da se suse mlade grancice i to u poprilicnoj kolicini po treban mi je savet nekog ko je imao slican problem kako da resim trenutno stanje u vocnjaku,pre no sto bude kasno.
 
Ne znam kako sada da spaseš stvar, ali znam da ne bi bilo loše da si menjao aktivnu materiju tj preparat kojim prskaš, npr prvo prskanje chorus, drugo da si uzeo npr kubik, treće kubik plus sa mankogalom....nadam se da će ti neko pomoći, ali kad krene da se suši, kako kapiram samo cap cap je opcija na žalost, imam i ja kod mene srećom samo poneku granu tako...
 
Pročitao sam na mankogalu da se ne sme mešati sa prehranama na bazi bora (između ostalog) a sve je prisutnije prehranjivanje borom u cvetu i precvetavanju pa eto čisto da prenesem šta sam pročitao :osmeh:
 
Zdravo narode.

Planiram ubrzo za par dana poprskati sljive (cacanske sorte i stenlej) protiv sljivine ose i monilije. Dosada i nisam prskao ovako u procjvjetavanju (ali nisam ni imao sljiva :) )Imam rucnu prskalicu pa da vidim na sta ce izaci.
Latice vec opadaju, sada je vec opalo otprilike pola latica cvijeta.

1. Pitanje: Da li to sada pravo vrijeme za prskanje? Znam da je za moniliju trebalo ranije prskati ali posto imaju pcele po vocu, nisam htio trovati pcele i med ljudima.

2. Pitanje :planiram kombinovati sredstvo odnosno pomijesati u prskalicu Direkt (insekticid) i signum (gungicid). Je li to u redu i je li efikasno tako uraditi?


Ako neko zna, ima iskustva ili bilo kakav prijedlog, hvala.
 
Za signum je kasno a za insekticid je pravo vreme ali mozes sacekati jos koji dan da opadnu latice da bi eliminisao trovanje pcela insekticidom u podpunosti.
Sto se tice preparata za moniliju (signum) on nije stetan za pcele i trebao si vec da prskas sa nim u cvetu.
 
Ma iako signum nije stetan za pcele, nisam htio prskati jer pcele ce to sredstvo unijeti u med. A taj med od komsija i ja kupujem pa da se kao ne trujem.

U svakom slucaju hvala na odgovoru a i ako ima jos neko kakav korisnu primjedbu ili prijedlog, slusam :osmeh:
 
Možeš pomešati Folikur ( Bayer) i neki insekticid ( recimo Perfection - proizvođač je Basf), ali gledaj da počnu latice da opadaju zbog pčela obavezno. Folikur je upravo za moniliju i trulež, pa kad već nisi do sada možeš ovo da iskombinuješ. A ako cvetanje još traje onda samo Signum, jako je dobar a tolerantan na pčele, pri tom ako nemaš puno prskaj predveče.
 
Trebalo bi ovih dana da prskam sljivu u precvetavanju. E sad, na galenikinom program zastite preporucuju mangokal I dimetogal, I na istom pise da mangokal nemozemo mesati sa insekticidima na bazi dimetoata. Znam da ste negde pisali na forumu o tome ali nemogu da ga nadjem. Znaci, da li sme da se mesa ili ne? Da li smem da dodam neku folijarnu prihranu( preporuceno u poljo apoteci) u sve to ili je jos rano?
 
Smes da mesas. Na Mankogalu uopste ne pise da ne sme da se mesa sa insekticidima na bazi dimetoata. Jedino ne sme da se mesa sa folijarnim prihranama na bazi bora. Po galenikinom programu zastite pise da se mesaju mankogal i dimetogal, ljudi su davali doktorate na tome znaju o cemu pisu...
 
Poslednja izmena od urednika:
Care druze,prvo dobro procitaj kompletno uputstvo mankogala,pa se onda oslanjaj na preporuke zastite Galenike.U uputstvu mankogala jasno stoji da se ne mesa sa insekticidima kisele reakcija,pored ostalih i insekticida sa aktivnom materijom dimetoat (Dimetogal,Perfektion,Sistemin...)A inace nijedan fungicid iz grupe ditiokarbamata (Poliram,Mankogal,Antracol,Cineb...) se ne mesaju sa ovim insekticidom.Mozda ne dodje ni do kakve fitotoksicnosti,ali sigurno ce doci do nekakve hemijske reakcije gde ce jedan drugog blokirati,anulirati ili nesto trece.Prosto nisu kompatibilni.
 
Druze isto to jednom prilikom rekoh jednom zastitaru, covek se slatko nasmeja... Rece mi iz kog razloga ih proizvodjac preporucuje ako se ne mesaju? Tim recima...
Najmanje 10 puta sam citao kompletno uputstvo na Mankogalu i nigde ne nadjoh to sto je pisano na ovom forumu. Zadnjih godinu dana ne koristim Dimetogal zato sto je to mnogo los insekticid umesto njega koristim NureleD koji je daleko bolji...
 
Poslednja izmena od urednika:
Nagledao sam se takvih sto se slatko smeju,a od struke imaju samo suvoparnu teoriju,i to donekle.Ukucaj Mankogal na Googlu,i udji u detaljno uputstvo,koje inace ide uz svaki kupljeni preparat.U jednom delu ima kompatibilnost preparata,sa cime se moze mesati,a sa cime ne.To je ipak hemija,i ljudi koji su radili na njoj su sigurno mnogo kompetentniji od svih nas,pa i od tog zastitara.A programi zastite fitofarmacijskih kuca,mnogo puta su samo propagandnog karaktera,a na vecini njih stoji upozorenje da se proizvodjaci strogo pridrzavaju uputstva koje ide uz svaki preparat.
 
Od ove godine na Galenikinom sajtu ne piše ništa za ovo o čemu pričamo, čist marketinški trik naravno jer oni proizvode i Dimetogal.

Joekiki je kačio sliku sa kesice mankogala pre godinu dve dana na kojoj lepo piše, sad naći tu sliku je malo jači posao na koji mi se ne gube oči, ko hoće nek veruje :D

- - - - - - - - - -

edit: ne bih se ja zvao oktopod... :D Evo Tintoreti je relativno skoro ponovio tu sliku pa sam lako našao:

Fot_3093.jpg
 
Najveci problem je PH fungicida i insekticida pa se nemogu mesati. Insekticidi su kiseli a fungicidi bazni i tu je vecina razlike kod dobrih (poznatih) insekticida i fungicida. Kao i mesanja sa folijarnom prihranom. Njcesce idem sve to odvojeno. Prvo insekticid pa fungicid pa prihrana.
 
Nazad
Vrh