YTO

  • Začetnik teme Kristi
  • Datum pokretanja
Jeste za ovaj LUK nema zamenskih delova samo komplet korpa!!!!!


Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Delimično si u pravu.
Korpe koje se ne mogu rastaviti na segmente se balansiraju u celo.
One koje se mogu rastaviti, te se balansiraju svaki deo posebno iz razloga što kad i ako dođe do promene nekih segmenata, celina će opet biti u balanseri.
Nece , bilo sta ako se balansira mora u komadu , pogledaj dinamicko balansiranje.
 
Nije isto balansirati tarup, bubanj ili delove korpe ili korpu koja je u komadu.
Kao što sam već rekao, korpa koja nije rastavljiva je balansirana u paketu. Zašto? Zato što kad joj dođe kraj onda se baca cela i stavlja se druga. Nema krpljenja.
Korpa kojoj mogu da se zamene potrošni delovi, je balansirana iz segmenata tj svaki deo posebno. Zašto? Zato što joj se mogu zameniti ploče: vučna, kardanska kao i među ploča kao što npr ima kvačilo IMT-a. Isto tako zamenske delove imaju IMR kvačila, MTZ kvačila tj kada im promeniš neki deo, celina se ne balansira.... Naravno ako govorimo o rezervnom delu. Ako govorimo o komadu gvožđa što nam prodaju kao rezervni deo, tu je onda potrebno još svašta nešto a ne samo balansiranje.
 
Zna to majstor radio je to puno puta ,kolko će skinuti sa plača toliko će i sa korpe,i reko mi je da se to može uraditi samo jedanput na korpi . Neće da skine više id 3mm jer i nema potrebe .Hvala na sugestiji.

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
miroslave koji majstor ti radi u padini?i ja imam yuto traktor,jel znas mozda koliko je remont,cena?
 
Nije isto balansirati tarup, bubanj ili delove korpe ili korpu koja je u komadu.
Kao što sam već rekao, korpa koja nije rastavljiva je balansirana u paketu. Zašto? Zato što kad joj dođe kraj onda se baca cela i stavlja se druga. Nema krpljenja.
Korpa kojoj mogu da se zamene potrošni delovi, je balansirana iz segmenata tj svaki deo posebno. Zašto? Zato što joj se mogu zameniti ploče: vučna, kardanska kao i među ploča kao što npr ima kvačilo IMT-a. Isto tako zamenske delove imaju IMR kvačila, MTZ kvačila tj kada im promeniš neki deo, celina se ne balansira.... Naravno ako govorimo o rezervnom delu. Ako govorimo o komadu gvožđa što nam prodaju kao rezervni deo, tu je onda potrebno još svašta nešto a ne samo balansiranje.
Kakvu vezu ima zamjena necega sa balansiranjem , ajde objasni kakvo je to balansiranje iz segmenata .
 
Obrtni dijelovi se moraju (vidi *) balansirati u sklopu a razlog je vrlo jednostavan. Ako balansirate svaki dio posebno i potom ih sklopite, tako dobijen sklop može ali ne mora biti balansiran - razlog je to što je sklopljen iz više dijelova i na svakom spoju imate greške. Npr. balansirate zamajac posebno a korpu posebno a korpa se na njega montira sa vijcima i eto vam tu greška - nije moguće dijelove sklopiti tako savršeno da se izbjegne nakupljanje grešaka.
*Tu se naravno mora uzeti u obzir kolika je greška dopuštena tj. koja je tolerancija. Ako tolerancija to dozvoljava, mogu se dijelovi balansirati posebno pa sklopiti jer je broj obrtaja mali ili je masa obrtnih dijelova mala ili je tolerancija jako velika..Činjenica je da se o tome ne može govoriti napamet - mora se znati šta je i kako definisao proizvođač. Na dvomasenim zamajcima kod automobila kod svakog proizvođača posebno definisano je radijalno bacanje, aksijalno bacanje i ugaono odstupanje različitih masa zamajca.
Prije dvije godine sam učestvovao u balansiranju tri sastavljena rotora turbine od 60 tona ukupno i 3 metra prečnika na kolu niskog pritiska, tegovi po 1500-2000 grama...Tu sam dosta toga čuo i naučio od ruskih stručnjaka koji su to radili.
 
Grabik, a kako nema veze zamena sa balansiranjem?
Evo ti prost primer IMT korpe kvačila. Da li se desi da pri sastavljanju korpe kvačila pukne npr kućište korpe? Može i ploča da se potroši pa nju zbog toga menjaš, ali ostajemo pri kućištu. Desi se naravno. Pukne pri pogrešnom sastavljanju, pri potrošenosti, pri pogrešnom podešavanju, ali ne bitno.... Odlaziš u prodavnicu, kupuješ deo-kućište koji nije ni u našoj državi napravljeno, kamoli u istoj fabrici, a o balansiranju sa tek budućim sklopom ne moram ni da pišem, montiraš ostatak korpe na ili u, kako god, to novo drugo kućište, kompletiraš celinu tj imaš korpu kvačila sa novim kućištem, ali i svim ostalim starim delovima. Vučna ploča, među ploča, kardanska ploča, žabice-capice....... Da li nosiš na balansiranje tu celinu? Ne. Zašto?
Pod 1.
Zato što je ono novo kućište već posebno izbalansirano. I kako god da ga sklopiš sa ostatkom korpe (pomenutom pločom jednom, drugom, trećom) a postoji čini mi se 27 kombinacija, celina će uvek biti u balansu. Kako? Tako što je svaki deo posebno balansiran (tj kako sam napisao balansiranje iz segmenata. Priznajem nerazumno sam to nazvao) baš zbog tih zamena delova korpe, kao i mogućih kombinacija pri sastavljanju same korpe. A di je još spoj sa zamajcem? I tu imaš 3 moguće pozicije.
Pod 2.
Zato što postoji tolerancija tj odstupanje, jer usled potrošenosti tarnih površina, delovi korpe ipak izlaze iz neke stroge centričnosti (koja valjda postoji dok je sve novo) pa samim tim ti delovi-segmenti počinju da "bacaju" tj da se pojavljuje određena gramaža (koja nije uvek na istom mestu, zbog pomeranja delova unutar korpe) ali je ona potpuno neprimetna na motoru i ne bitna za njegov rad. Laički rečeno, ne osetiš te vibracije, tj u toleranciji su.
Zombie, nije isto balansirati rotor elektromotora ili hidroelektrane, sečku kombajna, vučeni ratarski tarup ili korpu kvačila. Sam si sebi odgovorio na to.... mali broj obrtaja, mala masa obrtnih delova....... Nije svejedno.
Naravno, ne može se nešto balansirati posebno i očekivati da bude isto kao što je balansiranje u sklopu. Ali u ovom slučaju nije ni potrebno takvo precizno balansiranje. A zašto? Sam si napisao. Zato jer se ne može sastaviti zamajac sa korpom i balansirati a zatim rastaviti taj sklop da bi se zamajac postavio na radilicu, pa na zamajac lamelu, pa staviti korpu jer se tu već desilo pomeranje pri sastavljanju u odnosu na prvobitno sastavljeni i balansirani sklop, zato što spoj nema štiftove koji bi strogo naveli na idealnu centričnost rastavljene delove kakvi su bili pri prvobitnoj celini.
Nema štiftove ali je spoj vođen vijcima i prečnicima korpe i zamajca koji opet imaju odstupanja- toleranciju pri sklapanju a koje ne utiče na balans, ili ne u nekoj ogromnoj meri. Tolerancija u balansiranju je dovoljno velika da "upije" debalans tog spoja (koji je minimalan ili ga ni nema) a koji se još javlja i kada se delovi korpe potroše.
Prosto rečeno.
Svaki deo korpe kvačila mora biti 100% izbalansiran (u slučaju imt i drugih rastavljivih korpi,a korpe koje nisu rastavljive su balansirane u sklopu), a luftovi u tom sklopu koji stvaraju neki određeni procenat debalansa, mizerno mali, taj procenat se uklapa u toleranciju balansa koju je proizvođač deklarisao.
 
Jeste zvao sam MAO CE TUNG-a da mi pošalje podatke o balansiranju
Bruce Lee mi je dosta pomogao i Vučićev brat kineski predsednik

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
I da zaboravio sam reći ista takva korpa ide na NH 90
Mc cormicka
Claas
Mf
Verovatno i na mnoge druge


Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
I na kraju sta treba da radimo kad skinemo korpu, ako se samo menja lamela? balansiranje,bez balansiranja, da se skida na strugu ili da se ne skida?
 
Treba da je obeležiš, rastaviš, obradiš i sve lepo sastaviš!!!!!!
Ako je NE obradiš brzo ćeš opet!!!!!;
Ako je NE obeležiš rizikuješ debalans
Iskreno što se tiče žabica ja sam protiv navarivanja!!!!

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
@sinisa

Slažemo se u potpunosti, samo sam htio navesti primjere iz struke gdje se balansiranjee može raditi iz dijelova i gdje se mora raditi u sklopu.

Slažem se takodje i sa Lukom. Ako se neki obrtni sklop rasklapa, poželjno je da se sastavi na isti način tj. da se medjusobni položaj označi zbog toga što se u radu dijelovi "usklađeno" habaju pa je dobro sastaviti ih u istim položajima (npr. klipovi se kod mijenjanja karika uvijek vraćaju u cilindar u kojem su bili, slično i gore u glavi sa bregastom, klackalicama, hidropodizačima, ako se vraćaju stari dijelovi).

Ako se zamajac i korpa obrađuju (ili se ugrađuju novi dijelovi gubi se smisao toga.
 
@sinisa , tko balansira malcer ili bilo sta kad promjeni nozeve , jel znas nekog tko balansira takve stvari, radi se kako se radi , nema veze samo , lezajevi odlaze jako brzo , nekad i traktoristi odu ledja zbog toga ali...

Tako ti je i sa ostalim , pitam te tko je otisao sa digitalnom vagom da kupi nove klipove , klipnjace , nemaju pojma da je motor kod prve ugradnje ili ta serija balansirana i onda u tolerancijama to sklapano , ma da cak i rusi su to radili, djabe meni sto sam morao promjeniti klipnjacu na zetoru kod generalke(bio jednom pregrijan) kad je razlika 250grama izmedju starih modela i novih, neki te pitaju za tezinu starog dijela(servisi) ali nemaju , a od drugih kad trazis da ti kazu tezinu misle da imas temperaturu ili si malo popio:) , to ti je ta klipnjaca sta zaj*** , promjena svih klipnjaca bi napravila jos gore , motor bi otisao u jos veci disbalans , a tko da mi balansira bog (ima protutegove na radilici , balansirali u brnu), a ni kao original klipove vise nema , proizvode drugacije , ma kakvi ne trese pravim se da ne primjecujem ;) , ne koristim ga kao prvi traktor i izbegavam veliki gas , ma radi sve u 16 , i onda zasto zasto takav motor i sa top proizvodjackim djelovima ne moze ni pola radnih sati da napravi , zato jer ga disbalans unistava, odnosno vibracije razbijaju , lezajevi trpe vece sile itd.

Pa nama su demonstrirali opremu na fakultetu za detekciju potrosenih valjkastih i ostalih lezajeva preko snimanja vibracija kucista strojeva i softverske analize kad se vecina nisu ni rodili na ovom forumu:)

Zato je novo novo, a pogotovo ako je mator traktor i proizvodjac je vec izbacio 3 varijaciju u djelovima, usteda materijala , kvalitetniji materijal , novija tehnologija , klip , klipnjace i ti moras koristiti takve djelove ili za imt traktore ne mozes naci kod nas vise djelove za korpu i kvacilo da ti ne mora tokar obraditi da bi ih iskoristio , indijanci pravili kako je njima odgovaralo a ne kao imt original, ma kako ti kazes parcijalno balansirano:).

Zasto bilo koji zapadnjak radi mirnije i manje ima vibracija od domaceg smeca , pa zado sto kod projektovanja su mislili i na balansiranje i normalno tolerancije , ovi nasi sve radili ofrlje , kod odredjenih obrtaja oce da otpadne aspuh koliko trese;), a tek poslije opravki ako nije tresao volan , trese i on , poslije nekoliko godina masinjistu jeb** cirkulacija u rukama i zivci:) .

Koliko sam traktora vidjeo poslije mjenjanja lamela , generalki, koji tresu da nije normalno, sto za taj tip traktora nije specificno , zato sto su nabacali djuture djelove unutra pa jel ide , ide ;).

A zasto se ne radi balansiranje , problem je da bi bila skuplja tepsija od pite.

Kazu da je osnivac rols rojsa napravio okladu, jos nije bio sto je bio, da ce napraviti motor da na nominalnim obrtajima mozes staviti metalnu novcanicu na kant na cep hladnjaka i metalni novac ne sme da se izvrne ili padne , a kazu da je i napravio.
 
Evo tog motora. Sve što motor ima više klipova on je stabilniji. Redni motor sa 6 klipova je najprostiji motor kod kojeg to može da se postigne.

Znaju to i BMW, Mercedes i Audi da naprave kod velikih motora.


 
Hoće me ti kosooki
Naime 904 pustio antifriz pored Dizni
Dizne sam jedva iščupao bilo je borbe na teg od 1kg prvo vadjenje dizni
Onda čaure i matice od čaura Dizni
4500h
c2ff7c9ff77f42bfcd03f10126b2bbb4.jpg
45dabfb5d254470c5f5eee2635486836.jpg


Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Šta se dešavalo kad su otišle gumice ?
Počne da troši antifriz i dimi ili ?
Meni su kad sam uzeo bile popustile gumice ali na pumpi što vodi ka diznama. 40 dinara komad al veća muka promeniti nego što košta :cautious:
 
Nazad
Vrh