Vremenske prilike u 2024-oj godini

Po meni klima se promenila za zimu. Nema vise snega,minusa velikog.
Sto se tice leta pre su ljudi vise bili,radili napolju ii navikli su na toplotu i nije im toliko smetala.
Danas kad izlazis iz auta,kuce gde ima klime napolju velika razlika u temperaturi i cini nam se da gori sve napolju.
 
[mention]sale ratar [/mention] jel se secas problema sa podzemnim vodama? Nije se moglo u dobar deo njiva uci… mi ostavljali soju pa kosili kada smrzne zemlja. I nista joj nije smetalo. I ja sam se uzeleo perioda kada su se traktori zaglavljivali i slicno. A sada sve radimo po debeloj prasini.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Postojale su njive koje su bile redovno pod vodom i od njih se bezalo...potkisi ...sad te njive ispadose najbolje ,vec xy godina nema tamo da lezi voda.
E sad sto neko pamti sta je bilo pre 1000 gosina svaka mu cast..Mi pricamo za nas vek da je otislo u **greška...A filozofi uvek ce da se nadju da pametuju....da smo rekli nije se promenila pojedini bi rekli promenila se....
 
Osim dnevnih temperatura i nocne su jako, otisle gore. Kazu da u zadnjih 10 godina imamo godisnje 98 noci sa temperaturama od 20,ili,vise stupnjeva a u periosu od 1950do1980. Godine smo imali svega 2 noci u godini....
 
Padala nekih 15 minuta mirna kišica, osvježilo. Bilo 35 danas, sad 26

Послато са SM-G950F помоћу Тапатока
 
Ja i dalje mislim da od te suse od 2012 promenilo se mnogo toga.
Bilo je i ranije toplih letnjih dana ali nikad u kontinuitetu 15-20 dana sa temperaturom od 36 -41 ili 7 dana za redom od 38-42.
Drugi problem je taj da od te 2012 na ovamo zna da leti ne pada neka solidna kisa od bar nekih 20 lit u komadu i po mesec, mesec ipo dana.
Jakih nevremena bilo je i ranije i pijavica i grada i svega ali tako visoke temperature nikad ranije u duzem intervalu.
Pa neka ta strucna garnitura prica kako hoce ali promene ima!
 

Naučna studija je otkrila tačne klimatske podatke iz godova polufosilizovanog drveća, tako da su nam sada poznate temperature i klimatski uslovi sve do 138. godine pre nove ere. Planeta je bila toplija nego što je sada za vreme starog Rima i Srednjeg veka


Kako je uspevalo starim Rimljanima da uzgajaju vinovu lozu u severnoj Engleskoj? Možda je odgovor sasvim jednostavan – klima je tada bila toplija!
a mene je uvek kopkalo kako se rimljani nisu smrzli onako gologuzi i u sandalama u britaniji i nemackoj....

Temperatura-kroz-istoriju.jpg

Globalno hlađenje, obratite pažnju na „Malo ledeno doba“ ili Maunderov minimum oko 1600. godine nove ere, zajedno s toplijim periodima za vreme starog Rima i srednjeg veka.


Malo ledeno doba je period zahlađenja, koji se dogodio posle toploga perioda poznatog kao srednjovekovni topli period. Klimatolozi i istoričari se teško slažu o početku i kraju toga perioda, neki smatraju da je malo ledeno doba započelo u 16. veku i trajalo do sredine 19. veka.
Oko 1850. došlo je do globalnog zagrevanja i završava se malo ledeno doba. Neki kritičari teorija globalnog zagrijavanja veruju da se klima samo oporavlja od posledica malog ledenog doba i da ljudska aktivnost nije odlučujući faktor u sadašnjim temparaturnim trendovima.

i jos jedan podatak (mrzi me da trazim linkove ali je istinit):

za vreme dinosaurusa prosecna temperatura je bila VISA ZA 12 C
 
Poslednja izmena:
Kad povedem neku pricu s ocem, a njemu je 87, on mi kaze: sine kod nas ti je uvek bilo da kad pogledas 10 godina, 1 je extremno kisna, 2 su onako lepe i kisne, a ostalih 7 je susno. Zato i kukuruz kod nas nije za gustu sadnju. Kad pogledam 2014 je bila poplava, mozda jos dve su bile dobre ostalo katastrofa. Nema dobre zime sa dosta snega, nema vise 4 god doba, kao nekad, a kao klinac se setim da kad padne letnji pljusak izujem patike i setam bos po barama a one tople. Sad kad padne kisa obuci trenerku
 
[mention]sale ratar [/mention] jel se secas problema sa podzemnim vodama? Nije se moglo u dobar deo njiva uci… mi ostavljali soju pa kosili kada smrzne zemlja. I nista joj nije smetalo. I ja sam se uzeleo perioda kada su se traktori zaglavljivali i slicno. A sada sve radimo po debeloj prasini.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kako se ne bi sećao, dve zime sam Turiju spašavao od podzemnih voda, ulazile ljudima u kuće, tad sam radio u ZZ Turija pa sam se navukao cevi i pumpi iz Pionira Srbobran, cevi ispod ulaza do kuće, zemlje od kopanja kanala po ulicama a u ataru u pojedinim dolovima voda ulazila u kabinu a sad kanali za odvodnjavanje već 10-ak godina suvi ko barut a imaju dubine i 3-3,5m.Ima kod nas jedan deo se zove Jordan, kad u njemu sproleći nema vode onda od rezervi vlage nema ništa, tad samo kiša na slavinu pomaže, džaba najkvalitetnija zemlja, ona samo može neki dan duže da izdrži ove sušne periode.Nema više ni jesenjih natapača koje su umele po 3 dana da padaju bez prestanka a i uproleć je umelo da bude, sad sve poskidamo snjiva pa i pooremo a da ne ukaljamo traktor.Bilo nekad sad se pripoveda mada i nije to tako davno ali no.
 
Nazad
Vrh