Vremenske prilike u 2024-oj godini

ja se pitam iz cega detelina raste,izgleda da ima neke vlage u dubini ali dzabe kad ovaj ubija od gore

kukuruzi su za ova 3 dana od zelene stabljike dosli do toga da ih treba silirati vec sutra ili ce biti kasno
 
Uh mante ga nemojte sad baš preterivati do juće se pričalo da su top slike kačili cepanice od klipova ,danas su već dospeli za siliranje...
Prošao sam autoputem Novi Sad-Subotica,a nazad sam išao Subotica,Žednik, Bačka Topola,Mali Idjoš,Vrbas,pa ostalim selima do Novog Sada da ne nabrajam sad.
Od Subotice do pred Bačku Topolu baš takvi,vidi se da su bili dobri i da sad propadaju,potpaljeni,ušiljeni,onda kreću sve bolji kako se ide ka Novom Sadu.
Tako da je kolega u pravu.
 
Imam pitanje ( totalni sam laik )

Da li bi zalevanje kap po kap i valaga u zemlji pomogla usevima pri ovakvim vrucinama ?
 
Juče predveče sam frezirao voćnjak i mogu reći da ima fine vlage i da se lepo crni za frezom. Ima i rose ujutru ne baš vau ali je ima. E sad hoće li biti dovoljno da usevi prežive bar do nekog pada temperature videćemo.
 
Treba imati u vidu da pojedini delovi krajnjeg severa od pocetka godine je dobilo 200 litara kise . Tu ako ista prezivi ucice u ginisovu knjigu rekorda .
Inace GFS model za 23 jul za Novi Sad daje 46 stepeni . Verovatno lupa ali bice pakleno sigurno . Onda kao sledi jak pad T uz padavine .
 
Do danas i imalo neke nade, a danas već kreće i feniranje, kukuruz krenuo da uvija listove.Prolazio danas pored kukuruza koji je tik uz asfalt ne može da se stoji ispred njega.
 
Od 7 jula smo svakodnevno najtopliji u zemlji po zvanicnim merenjima, a nismo dobili kolicinu kise zadnja 20 dana kao velika vecina ostatka zemlje. U opste mi se ne svidja kako izgledaju usevi juce i danas, bar moje dve njive i nekoliko komsijskih pored kojih prolazim, pojavljuju se ozegotine na gornjim listovima. Deluje mi da ce brzo izgubiti bitku, sumnjam da ce izdrzati da ne obori klip bar do nekog zahladjenja ili kise. Ako me secanje ne vara slicnu situaciju smo imali 2015 poterao kukuruz lepo obecavao ali ga u nalevanju sjebao talas vrucine i vruca kosava. Skidali smo 6-7t/ha, svakako bolje nego u godini kao 2007, 2012, 2017 i 2021 ali opet i sad da rodi toliko a ne manje po ovim cenama nema matematike
 
Ne sekirajte se proglasice drzava stanje elementarne nepogode prvi put u novijoj istoriji i zastitice svoje gradjane . A ovi sto rade na otvorenom ovih deset dana neka piju vise tecnosti i neka mole onog gore da izdrze .
 
Nazad
Vrh