Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koje su to prognoze?
88a7fcdb20cf6c5eaaaf908cfcf10193.jpg
 
Oće neće oće neće, nateže se ko prebijena mačka. No, nekad će morati da poklekne, neće sigurno u nedogled ovakvo suvo vreme da traje.

Eh Paore kad bi stvarno htele te vanproračunske kiše, gde bi nam kraj bio. Ostaje da se sačeka da se vidi šta će prelomiti. I ensembli (a ne samo ovi glavni što mi vidimo) su isto bućkuriš, svega tu ima.

Nešto će potkačiti sutra uveče i noću deo Bačke i Srema, ali glavninom ipak odlazi niz Podrinje zbog severozapadnog strujanja.
 
Ako pada krajem juna nema brige onda za psenicu jer je nece ni biti,bar ovde kod nas i drugim krajevima banata koji nisu odavno dobili kise.
 
Oće neće oće neće, nateže se ko prebijena mačka. No, nekad će morati da poklekne, neće sigurno u nedogled ovakvo suvo vreme da traje.

Eh Paore kad bi stvarno htele te vanproračunske kiše, gde bi nam kraj bio. Ostaje da se sačeka da se vidi šta će prelomiti. I ensembli (a ne samo ovi glavni što mi vidimo) su isto bućkuriš, svega tu ima.

Nešto će potkačiti sutra uveče i noću deo Bačke i Srema, ali glavninom ipak odlazi niz Podrinje zbog severozapadnog strujanja.
Eh nekad, gde ces veci nedogled nego prosle godine. Maj, jun, jul i avgust ni kapi kise. Rezultat katastrofa, u heljdu nekoliko hektata uopste nisam uvodio kombajn, cveklu i sargarepu oko 60 ari zafrezao sve, ni za kucu nije bilo, malina 3x manje nego prethodnih godina, a navodnjavana koliko je imalo vode a mozes misliti koliko je imalo na takvoj susi.
O cenama heljde, organske sargarepe i cvekle ne moram govoriti a i za malinu je bila da nema dalje. O ulozenom isto tako...
Pa sad reci sta je nedogled, u septembru je dzaba ako padne osim za pijacu vodu.
Naravno nije do tebe, nego eto, pricamo.
 
Ali za poljoprivredu na velikim tenperaturama i jos vetru koji duva npr u Banatu,sve sto padne ispod 6-7 litara je kao da nije ni pala kisa.
 
Ako ovako nastavi,bojim se da cemo uskoro kaciti slike kao sto smo pre 2-3 godine kacili one slike iz Rumunije kad je susa unistila sve kulture.
 
Koje visoke temperature ? Temperature do 32,33 stepena biljke podnose bez problema.

I hoću još jedan mit zajednički da razbijemo. Jeste, svi mi gledamo tamo u pravcu ostatka centralne i zapadne Evrope, mislimo blago njima, koliko kod njih kiša pada tamo bliže okeanu. Ali, nije baš tako. Paore, nekako si mi ti udaran s time.

Jer ako predstavim prosečne godišnje sume u bitnim gradovima Evrope u prilogu:
Berlin 561mm
Prag 587mm
Budimpešta 532mm
Brisel 830mm
Amsterdam 778mm
Varšava 487mm
Bratislava 565mm
Beč 651mm
Minhen 944mm
Cirih 1108mm

Vidimo da u ravnici (van Alpa) i malo dalje od samog okeana (dalje od Brisela ili Amsterdama koji su tik uz njega) faktički oni imaju i manje padavina i od naše Kikinde koja važi za glavnu najsuvlju stanicu (571mm)..
 
Mozemo ga ovdje tupiti do besvjesti, prosjecne padavine, najvise temp,nadmorska visina, rosa, izlazi ( i ulazi).. kise nema, pa nema.....ukratko -najebali smo.
 
Nisam ja taj Kimi, s nekim si me pomesao ;)
Sto se tice tih ukupnih padavina ja kako god da merim nema sanse da namerim vise od 550 l. Retko koja godina dobaci do 600.
32 C za maj mesec koliko god delovalo da nije puno u stvari je jako puno. Biljke forsiraju, protezu se se iz "petinih zila" (kako ironicno), ne bi li pratile odlazecu vlagu u zemljistu. Na ovim temperaturama vlaga brzo isparava, a novih nema.
Zasto mi se ne svidja ova godina, pa zato sto jako podseca na 2012. kad je ovakav slican maj bio. Ako u maju i junu nema bar po 80 l nema cemu da se nadamo. Verujem da je ovo jedan od najsusnijih majeva u nasem podrucju. Kad god su maj i jun kisni biljke mnogo lakse prebole vrelinu jula i avgusta. Ovako moje prognoze su crne.
I Vi meteorolozi se trudite koliko god mozete da date sto tacnije prognoze, ali naprosto to vise nije moguce. Podatke koje citate i kojima raspolazete, ili su pogresni, ili se sa njima nekako manipulise. Iz godine u godinu uvek isti problemi koji se samo produbljuju. Nesporan je ogroman deficit vlage i samo jedna kao 2014. bi mogla to da popravi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh